Ale - skoky - 12.8.2009.

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
skoky
Postovi: 1
Pridružen/a: sub kol 15, 2009 10:55 am

Ale - skoky - 12.8.2009.

Post Postao/la skoky » sub kol 15, 2009 11:18 am

budući da sam novi ovdje želim uputiti pozdrav svima. u male tajne pivarstva uputio me moj kolega i prijatelj, također član ovog foruma. već neko vrijeme čitam i pratim ali ovo je prvi put da pišem. zapravo bih htio podijeliti s vama ono što mi se dogodilo kod kuhanja zadnje šarže.
naručio kvasac sa sitea http://www.thegrape.net/, nottingam ale.

postupak:
12.8.

50 l vode (izvorske kalničke)
6 kg back extract
50 g aurora hmelja

17 l vode zagrijao na 60 C, dodavao polako slad i kad se otopio, zagrijao do vrenja. ključalo cca 10 min. dodao 30 g hmelja, ključalo 30 min, dodao još 20g hmelja, ključalo 20 min.
u roku 20 min ohladio na 30 C. dodao još 35 litara vode, temp se spustila na 21 C. rehidratizirao kvasac u 1dcl vode, odstajalo 20 min, ulio u bačvicu. to je bilo oko 22h.

13.8.
ujutro u 7, vrenjača miruje, otvorim bačvu imam kaj vidjeti. mirno sve, nema pjene, ništa se ne događa. ne da mi vrag mira, nasipam još jedan kvasac samo u slad.
popodne 17 h, dođem doma, opet ništa, otvorim opet ista stvar. shvatim da se nešto čudno događa. zovem admina, navečer se nađemo(u metro-u :) ) i uzmem od njega Fermentis Safale s-04. (hvala admine). dolazim doma rehidratiziram, ubacim u bačvicu.
14.8.
drugo jutro stvar se zapijenila i kasnije popodne oko 17 h imao sam 24 mjehurića u minuti (velika vrenjača).
15.8.
danas ujutro se malo stišalo na oko 18 u minuti, ali još radi.

zaključak:

izgleda da je kvasac koji sam dobio iz amerike poprilično mrtav. ugl. Safale S-04 saves the day.

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » sub kol 15, 2009 1:45 pm

Drago mi je da je proradilo...

Hmm, dakle dragi pivari, i Okram je koliko sam skuzio koristio Nottingam ale i nije mu krenulo s prvom vrećicom. Po meni, očigledno taj kvasac je dosta loše kvalitete. Nažalost i ja sam dobio par vrećica.
Eto, imati na umu da ako se naručuje s neta uzimati skuplje i kvalitetnije kvasce...

Dobra iskustva:
- Fermentis
- Muntons

Loša iskustva:
- Nottingam Ale

Otvaram i posebnu temu za ovo pa tamo molim da javite i vaša iskustva.

vkralj
Postovi: 39
Pridružen/a: pet svi 29, 2009 2:02 pm

Post Postao/la vkralj » sub kol 15, 2009 3:27 pm

ja sam isti dan kuhao pivu (12.8. jer smo zajedno nabavili potrebne sastojke) ispalo je cca 60l. Pošto mi nije stalo u jednu kacu, ostatak 15 l sam stavio u kanister od ekstrakta.
Ujutro dok sam išao gledati isto nije počelo vrijeti (čuo se s skokyem) te odlučio iako je bilo malo pjene dodati još jedan Nottingham kvasac direkt u slad. Kad sam dio kvasca dodao u veću kacu taman je ovaj u kanisteru počeo vrijeti te u njega onda nisam ništa htio dodavati. Za pol sata vrenje u kanisteru je 10 mjehurića u minuti. Pošto sam žurio na more ostavio sam tako pa ću vidjeti idući tjedan kak je ispalo ovo u kaci i ovo u kanisteru. E sad možda da sam sačekao još sat-dva možda bi počeo vrijeti i ovaj u kaci bez dodatnog kvasca al vrag će ga znati (od viška glava ne boli-valjda)
Nadam se najboljem, u najgorem slučaju valjda bude ova mala količina u kanisteru uspjela :?

jux
Postovi: 254
Pridružen/a: uto svi 05, 2009 4:19 pm

Post Postao/la jux » ned kol 16, 2009 2:27 pm

Heh, sve je to individualno.

Ja sam sa nottingham kvascem hidratiziranim u vodi imao instant vrenje nakon 4h tako jako da mi je izbilo vrenjacu i razbilo je.
Nakon procesa fermentacije i odlezavanje pivo je bilo cisto ka i kupovno,samo druge boje.Dok ni jedan drugi kvasac nije postigao zeljenu bistrinu,niti esterasti okus na istim temperaturama.

Sve u svemu do sad Nottingham mi je najbolji.

Btw ovi su isto iz amerike

p.s. Eto jos jedan razlog zasto da se radi starter,ili bar rehidratizacija kvasca .pa da si siguran jeli ziv.

Odgovori