Pranje i reciklaža kvasca.

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sri pro 21, 2016 5:33 pm

nakon kiselog pranja nema više miješanja ni startera u stir plate-u jer riskiraš pucanje membrane kvasca ako dignes temperaturu kvasca u kiselom okruzenju iznad 5°C...a za starter ti treba puno više. Ti kad njega bubnes u sladovinu sladovina ga instantno razrijeduje i podiže ph pa straha od pucanja membrane nema... ako tu politiku preneseš na starter gubiš kiselo okruzenje i sam efekt 'čišćenja'... mozda u teoriji to funkcionira, mozda i u praksi, ne znam... Mislim da je lakse odraditi starter pa onda kiselo pranje jer sva literatura IZRIČITO kaže da se kiselo pranje radi netom prije ubacivanja u sladovinu i početka fermentacije...

Koliki je ph 'zaraženog' piva... ne znam, uzmes pa izmjeris.

Na koju foru kiselo okruzenje od 2.5ph ubija sve ostalo, a ne kvasac? - isto ne znam, znanost kaze tako, a znanost je pametnija od nas... a i kvasac nije bas neki jako njezan organizam.

Istrazivao sam kiselo pranje po netu i ispada da je jako pouzdana metoda 'čišćenja' kvasca te ga prakticira svaka malo veća i ozbiljnija pivovara. Neke pivovare rade kiselo pranje i na zdravom kvascu tek toliko da budu sigurni da je ono sto ide u sladovinu 100% ispravno.
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
darioklc
Postovi: 281
Pridružen/a: sri kol 28, 2013 11:28 am
Lokacija: Karlovac
Kontakt:

Post Postao/la darioklc » čet pro 22, 2016 5:13 pm

Evo zadnje slike opranog kvasca:
slika

MrMalty kaže da za 40 litara trebam oko 250ml toga?
Planiram još malo prebacit iz ove manje količine u veću, bar nekih 300tinjak ml.
Jel se starost kvasca u onom kalkulatoru gleda od onda kada sam ga oprao ili od kad stoji u fermentoru?
Valjda će sve ispast kak spada na kuhanju. Ne planiram radit starter nego samo uliti ovaj slurry.

Avatar
darioklc
Postovi: 281
Pridružen/a: sri kol 28, 2013 11:28 am
Lokacija: Karlovac
Kontakt:

Post Postao/la darioklc » ned pro 25, 2016 5:21 pm

slika

Ovo je fermentacija sa opranim kvascen dan poslije kuhanja.
Neznam jel mi ikada ovakva "pjena" bila. Većinom mi je prava pjena na vrhu a nakupina kvasaca ili čega već je tik ispod površine pive.
Ovo mi izgleda kao da bi miševi mogli hodati po površini.
Što bi bio moguć uzrok ovome? Overpitching možda? Pojma nemam. Stavio sam 150ml kvasca po 20L.

hrcimir
Postovi: 54
Pridružen/a: sri kol 14, 2013 2:52 pm

Post Postao/la hrcimir » pet vel 10, 2017 5:10 pm

slika

Pozdrav ljudi.

Evo jedno pitanje uz priloženu sliku. Pokušavam reciklirat WY3068 kvasac. Ovo je nakon tjedan dana stajanja u frižderu. Prije toga sam fermentirao 22L sladovine s tekućim kvascem koji se nedavno pojavio u svezapivo.

Pošto ovdje ne mogu vidjeti slojeve taloga i kvasca kao na slikama koje ljudi prilože u uputama, zanima me može li se ovo ponovno koristiti i trebam li radit starter ili mogu direktno u sladovinu ulijat?

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » pet vel 10, 2017 8:58 pm

erm pranje kvasca se radi odma a ne nakon tjedan dana u fridju :D moj savjet je...prmocukaj sve da dobis homogenu smjesu i pusti da se slegne i onda probaj harvestat ko u skolici... ak je samo tjedan dana u teoriji nebi trebo starter :D
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub vel 11, 2017 4:00 am

Hrcko, kakva recklaža? Ako budeš kuhao s istim za do cca mjesec i pol dana, samo odlij gornji dio (vodicu-blijedu sladovinu) prije trpanja slijedeći put u fermentor (pod uvjetom da si tu "teglu", zajedno s poklopcom zakekao već do sada kakvim Starsanom, ili propisno s Izosanom uz ispiranje sterilnom vodom na kraju). Ako primijetiš, prije kuhanja da ti se gornji dio (iznad vodice) počeo upljesnjivavati, to je znak da nisi dobro dezinficirao staklenku, kao ni poklopac.
Ako ne želiš uskoro kuhati s tim kvascem, zamrzni ga, barem dio, tj. nekoliko njegovih dijelova posebno (nađi kako se to radi), dok ti se nije pokazalo da nisi sve dezinficirao kako je trebalo.
Tek kad budeš slijedeći put' uočio međusloj koji ćeš zadržati, onda odvajaj srednji sloj (međusloj) s nekoliko mučkanja, od trunja dolje, i blijede sladovine od gore.
Tu si imao prenevinu fermentaciju, tj. ničim kontaminiranu, pa zato i nema nikakvog "trunja" po dnu.
PS: I pusti "žene od suhih kvasaca", nek' pričaju po brijačnicama, što god da im se nakostriješi :roll: :shock: :lol: :lol:
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

hrcimir
Postovi: 54
Pridružen/a: sri kol 14, 2013 2:52 pm

Post Postao/la hrcimir » sub vel 11, 2017 12:20 pm

@sharky

ma znam da se dela odma, samo velim, nije mi se nikakav sloj razdvojio pa nisam ni odvajao više

@Don

hvala na savjetu, danas baš kuham jednu pšeničicu pa da vidim kak će ispast, proučio sam i smrzavanje, ali rađe odma kuham za početak

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la stribor7 » čet vel 16, 2017 7:30 am

slawoner je napisao/la:
sharkyboy je napisao/la:kolko postotnu otopiinu kiseline radis tj kolko limunski kiselog koncentrata meces na kolko vode? to je vrlo vj bitna podatak :D
iskreno, ne znam! nisam jos radio ovom metodom... vjerojatno otopina limunske kiseline mora biti ispod 2ph - tako mi nekako logika nalaže, jer ce kolicina kvasca podignuti volumen ukupne ne kisele smjese pa bi se trebalo izravnati na nekih 3ph po završetku... isprobat cu bas ovih dana pa javim
Dali si isprobao i koji su rezultati u fermentoru (normalno radi ili ..)
STRIBOR7

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Pranje i reciklaža kvasca.

Post Postao/la mlaen » sub ruj 23, 2017 7:25 pm

Danas sam oprao kvasac i plan je sutra ga ubaciti u novu turu. Nije bas naj isfiltrirano, ima tu i kvasca i taloga, ali sto je tu je. Sto mislite, da li ce mi ovo biti dovoljno za 20l:

slika

slika

?

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Re: Pranje i reciklaža kvasca.

Post Postao/la mali badem » sub ruj 23, 2017 8:52 pm

mislim da si negdi na granici!kvasac je svjež, još u formi ali je fermal samo 10 l ( ak se ne varam ). bitno je dooobro aerirati da što više pomogneš ovim aktivnima. ne znam o kojem kvascu je riječ al nemoj ga tiskati na doljnju graničnu temp. u buduče nasipaj flašicu do vrha da slučajni flekovi kvasca po stjenkama ne čine problem kod pretakanja ( zapravo kasnije jer su ne čisti otpad mrtvih ostataka ). drugog izbora ionako nemaš pa nam reci kak je prošlo. Ž

:pivo3:

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Pranje i reciklaža kvasca.

Post Postao/la mlaen » sub ruj 23, 2017 11:12 pm

U meduvremenu se i ovo istalozilo pa bi mogao i to ubacit (iz iste ture): https://imgur.com/a/r1cNG
safale 05 je kvasac i da, u prosloj turi je odradio 10l.
Hvala, pazit cu na aeraciju!

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Pranje i reciklaža kvasca.

Post Postao/la mlaen » sub ruj 23, 2017 11:14 pm

mali badem je napisao/la:
sub ruj 23, 2017 8:52 pm
u buduče nasipaj flašicu do vrha da slučajni flekovi kvasca po stjenkama ne čine problem kod pretakanja ( zapravo kasnije jer su ne čisti otpad mrtvih ostataka ). drugog izbora ionako nemaš pa nam reci kak je prošlo.
good point! Vidis, nisam to nigdje procitao :zivjeli2:

dreamy
Postovi: 36
Pridružen/a: pon tra 30, 2018 9:22 pm

Re: Pranje i reciklaža kvasca.

Post Postao/la dreamy » sub lis 06, 2018 12:59 pm

Pozdrav,
pročitao sam par pretkodnih postova o ispiranju kvasca.Do sada nisam još radio ispiranje ali probao bi na idućem kuhanju.Moje pitanje je može li se ispiranje raditi samo sa tekućim kvascima ili je to moguće napraviti i sa suhim?Konkretno imam u fermentoru Safale US-05 suhi kvasac iz vrećice 11g.

T0M
Postovi: 208
Pridružen/a: ned ožu 10, 2013 11:41 am
Lokacija: Lug Poznanovecki

Re: Pranje i reciklaža kvasca.

Post Postao/la T0M » sub lis 06, 2018 1:53 pm

dreamy je napisao/la:
sub lis 06, 2018 12:59 pm
Pozdrav,
pročitao sam par pretkodnih postova o ispiranju kvasca.Do sada nisam još radio ispiranje ali probao bi na idućem kuhanju.Moje pitanje je može li se ispiranje raditi samo sa tekućim kvascima ili je to moguće napraviti i sa suhim?Konkretno imam u fermentoru Safale US-05 suhi kvasac iz vrećice 11g.
Moguce je s bilo kojim kvascem.

dreamy
Postovi: 36
Pridružen/a: pon tra 30, 2018 9:22 pm

Re: Pranje i reciklaža kvasca.

Post Postao/la dreamy » sub lis 06, 2018 4:35 pm

Hvala,probat ću onda sa ovim šta imam u fermentoru.

Odgovori