Prvo kuhanje

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
vkralj
Postovi: 39
Pridružen/a: pet svi 29, 2009 2:02 pm

Prvo kuhanje

Post Postao/la vkralj » pet srp 10, 2009 2:00 pm

Evo odlučih i ja potrošiti malo vremena da proizvedem (nadam se za popiti) pivo :)
Sastojci:
7 kg Back sladnog extrakta
70 g hmelja
11 g kvasca gornjeg vrenja
cca 45 l vode

Postupak:
05.07.2009. kvasac pomješan u pol litre prokuhane vode 2 sata prije početka kuhanja.
Zagrijao cca 15 l vode i polako dodavao sladni extrakt. Kada je došlo do vrenja dodao sam cca 35 gr hmelja, nakon cca 20 min 20 gr te nakon cca 15 min ostatak.
Susjedi pitaju šta radim, kažem kuham pivu, a oni mi se smiju. Mislim si ja dao Bog da mi uspije pa da se i ja (vama) mogu smijati.
Nakon 10 min maknuo s peći, lonac uronio u veći lonac s hladnom vodom te stalnim dolijevanjem hladne vode spustio temp. na cca 40°C. Preko gaze pretočio u plastičnu bačvu te nadopunio ostatak s dan prije hladnom prokuhanom vodom (u Bj nije nešto mekana voda pa da ne riskiram) te se temp. spustila na cca 25 °C.
Areometar je pokazivao 1.040 pa će valjda biti OK.
Dodajem kvasac, zatvaram bačvu i montiram vrenjaču. Temp. prostorije je 23°C.

06.07.2009. hm vrenjača baš i ne pokazuje znakove, otvaram bačvu i vidim da je zavrijelo, ponovno zatvaram bačvu stavljam vrenjaču i okolo bačve omotavam pl. folijom (da mi možda tuda zrak ne ide van) te je selim u podrum na cca 18 °C.


P.S. hvala Andreju na hmelju i kvascu

vkralj
Postovi: 39
Pridružen/a: pet svi 29, 2009 2:02 pm

Post Postao/la vkralj » čet kol 06, 2009 2:20 pm

20.07.2009. pretakanje u boce
pivu pretačem u plastične boce od 1l i dodajem 5 gr šećera u svaku
čini se da će biti malo jače i da će mu faliti CO2

vkralj
Postovi: 39
Pridružen/a: pet svi 29, 2009 2:02 pm

Post Postao/la vkralj » čet kol 06, 2009 2:41 pm

05.08.2009. konzumacija
Piva je dosta jaka (2l i već hvata), malo se još osjeti slad (vjerojatno jer baš nije preveć vrilo), gorčina je OK, CO2 se malo dignuo ali po meni to još nije dovoljno, ima pjene ali se brzo i slegne

P.S. moram reći ženi da sakrije od mene 1l na mjesec dana (jel ova šarža ne bude baš dugo izdržala) pa da onda probam kakva bude

Odgovori