Andrej - 02.06.2009 - Ale, svjetli

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Andrej - 02.06.2009 - Ale, svjetli

Post Postao/la admin » čet lip 04, 2009 11:26 am

Topli dani su nam tu pa je vrijeme i za kvasce gornjeg vrenja koji na tim temperaturama odrađuju bolji posao od lager kvasaca. Pivo je ponovno od ekstrakta (Back iz Ireksa) a ostali sastojci su:

Sastojci:
15kg Back sladnog ekstrakta
90l vode (vidi kasnije objašnjenje)
260g hmelja
Ale kvasac

02.06.2009 Kvasac smo par sati prije kuhanja stavli da se rehidratizira u cca 4deci prkuhane vode sa čajnom žličicom šećera.

U loncu od 50l smo zagrijali cca 30l vode te dodali ekstrakt, uz miješanje je sve dovedeno do vrenja i dodan prvi dio hmelja (130g), nakon pola sata dodano je je još 65g te nakon 20 minuta još 65g. Nakon dodavanja zadnje šarže hmelja umočili smo u lonac i prethodno dobro opranu spiralu za hlađenje da se dodatno sterilizira.

Deset minuta nakon dodavanja zadnje doze hmelja ugasili smo plamenik i pustili hladnu vodu kroz spiralu. Trebalo je cca 15min da temperatura padne ispod 40C. U tom trenutku smo sve kroz gazu precjedili u bačvu za fermentaciju te nadopunili vodom do 90l.

Areometar je pokazivao 1.036 pa možemo očekivati cca 4.5% alkohola. Dodan je kvacas, namještena vrenjača. Iduči dan pivo je počelo lagano kuhati... sada samo treba biti strpljiv... no miriše na dobro :)

PS. veliko hvala Milchi za posudjenu opremu i Ferdi za Ale kvasac

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » sri lip 24, 2009 9:59 am

21.06.2009. Pivo testirano i prokleto je dobro.... Ispalo je na kraju nijansu tamnije nego kada sam radio slićan recept no sa lager kvascima. Alkohol zadovoljava, ukus... mljac!

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » sri kol 12, 2009 10:32 am

12.08.2009. otvorili zadnju bačvu i pivo je otišlo u k... posto smo full pazili na sterilnost i čistoću i posto je prva bačva bila ok mogu jedino zakljuciti da 2 mjeseca stajanja na temperaturama oko ili preko 20C ne valja.

Zanimljivo je i da npr, od druge bačve smo odmah po otvaranju 10ak litara pretočili u boce i stavili u frižider a ostatak smo isli piti za jedno 5dana od otvaranja. Pivo u bačvi se pokvarilo dok je ono u bocama bilo dobro još i dugo poslije... imam ga još malo u frižideru pa ću bas probati da vidim...

Ako itko ima ideje... dobro došle...

I da, kupujem frižider... onaj sa staklenim vratima i kontrolom temperature u koji mogu ugurati bačve a možda i posudu za vrenje... nebu mene niko je...
Ako znate da se neki jeftino prodaje please mi javite...

marbor
Postovi: 243
Pridružen/a: pet ožu 23, 2007 5:43 pm

Post Postao/la marbor » sri kol 12, 2009 8:39 pm

sačekaj još malo dok prođe sezona. Kad se vrte frižideri s jadrana sigurno će bit u prodaji, za sad ih nema i jako su skupi!

Odgovori