Andrej - 18.02.2009 - pivo iz ekstrakta i seta

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Andrej - 18.02.2009 - pivo iz ekstrakta i seta

Post Postao/la admin » uto ožu 03, 2009 3:32 pm

Sastojci:
- 7kg svjetlog nehmeljenog ekstrakta
- 100g gorkog hmelja (Aurora)
- Irish Stout set (1.5kg)
- svježi pivski kvasac (pivnica Zlatno pivo)
- cca. 50l zagrebačke vode

Postupak:
18.02.2009 U loncu od 10l stavili smo cca 6l vode i oko 1kg nehmeljenog ekstrakta. Kada je to zavrilo dodali smo hmelj. Sve skupa je na laganoj vatri vrilo cca 1h i 20min. Nakon sat vremena dodali smo u lonac i sav ekstrakt iz seta koji je onda vrio zadnjih 20min zajedno sa hmeljom.
U posudu smo nalili ostatak nehmeljenog ekstrakta i procijedili upravo skuhanu sladovinu. Ukupan volumen smo nadopunili do 60l vodom iz vodovoda miješajući toplu i hladnu vodu da završimo na finalnoj temperaturi od oko 22C. Ubacili smo kvasac i poklopili.

18.02.2009 nakon cca 8h (do jutra) sladovina intenzivno vrije te je selimo u podrum na temperaturu cca 10C.

28.02.2009 pretakanje u bačve. Pivo se skroz smirilo i na dnu se istaložio kvasac. Set je dao finu boju koja vuce na bakrenu no ipak je tamnije. Pivo već sada ima naglašenu gorčinu no bojim se da smo stavili premalo ekstrakta i da će alkohol biti ispod 5%.

vkralj
Postovi: 39
Pridružen/a: pet svi 29, 2009 2:02 pm

Post Postao/la vkralj » pon srp 06, 2009 10:40 am

Može li mi netko odgovoriti koliko je važno da nakon jednog dana (ili kad već počne vrenje) seljenje u prostoriju od cca 10C?
Da li to mora biti baš 10C ili....?
Pitam jer ja baš tu temp. nemam u podrumu (pogotovo po ovom vremenu)

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » ned srp 19, 2009 2:19 pm

ma meni ja vrilo u garazi na 20 stup pa je ispalo dobro pivo samo ga oladi prije nego popijes hehe :lol:

jux
Postovi: 254
Pridružen/a: uto svi 05, 2009 4:19 pm

Post Postao/la jux » ned srp 19, 2009 4:21 pm

Meni je vrilo na 20-24, i tu su mi boce odlezavale,3 tjedna.1,5 -2 h prije konzumiranja stavim pivicu u dubinski da sokiram gljivice ;P

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » ned srp 19, 2009 4:41 pm

po svemu sto sam cuo i isprobao odgovarajuća temperatura je dosta bitna. pogotovo za kvasce donjeg vrenja jer znaju cudno odvrijeti na višim temeperaturama. osobno, jako su mi se dopali kvasci gornjeg vrenja, sa istim receptom daju dosta drugačiji okus i cini mi se da je sve skupa manje osjetljivo na kvarenje.

u svakom slucaju, u mom podrumu je trenutno 22C i planiram neki sistem hlađenja nabaviti. za početak vjerojatno prerađena škrinja a dalje cu vidjeti.

jux
Postovi: 254
Pridružen/a: uto svi 05, 2009 4:19 pm

Post Postao/la jux » ned srp 19, 2009 5:16 pm

admin je napisao/la:po svemu sto sam cuo i isprobao odgovarajuća temperatura je dosta bitna. pogotovo za kvasce donjeg vrenja jer znaju cudno odvrijeti na višim temeperaturama. osobno, jako su mi se dopali kvasci gornjeg vrenja, sa istim receptom daju dosta drugačiji okus i cini mi se da je sve skupa manje osjetljivo na kvarenje.

u svakom slucaju, u mom podrumu je trenutno 22C i planiram neki sistem hlađenja nabaviti. za početak vjerojatno prerađena škrinja a dalje cu vidjeti.

Da to sam i ja procitao,kazu da je temp. najvaznija,.Za lager je normalno da vrije i odlezava na nizim temp.ALi po postu sam procijenio da je u pitanju ale pa sukladno tome i temperature

Odgovori