Nastavljamo dalje u revijalnom tonu
Slozena nova oprema za kuhanje u stanu po zimi - 17L, batch je 11L. Skuhana dva piva, vise manje varijacija ovog recepta zamjena samo Citre i Hallertauer Mittelfrueha.
15,00 l Cetina voda Water 1 -
4,00 g Epsom Salt (MgSO4) (Mash 60,0 mins) Water Agent 2 -
3,00 g Calcium Chloride (Mash 60,0 mins) Water Agent 3 -
1,60 kg Pale Ale (7,0 EBC) Grain 4 64,0 %
0,80 kg Vienna (8,0 EBC) (8,0 EBC) Grain 5 32,0 %
0,10 kg Cara Plus 100 (120,0 EBC) Grain 6 4,0 %
9,50 g Chinook [13,00 %] - Boil 60,0 min Hop 7 31,9 IBUs
2,50 g Irish Moss (Boil 15,0 mins) Fining 8 -
10,00 g Hallertauer Mittelfrueh [4,00 %] - Boil Hop 9 5,1 IBUs
10,00 g Hallertauer Mittelfrueh [4,00 %] - Boil Hop 10 2,1 IBUs
1,0 pkg Safale American (DCL/Fermentis #US-05) Yeast 11 -
Ukomljavanje na 67C
Na ovom receptu je ph komine bio 5,9 na sljedecem sam ubacio 2ml 90% mlijecne kiseline u vodu. Rezultat isto 5,9:-( revoltiran ubacujem 1ml iste u sam mash tun i tu dolazimo do 5,4.
Prva liga, pitanje za znalce, znaci da onih 2 u vodi nisu djelovala? Da li sljedeci put ide 3ml u mash tun ili 1ml? Naravno plan je dodavati ml po ml sljedeci put za svaki slucaj:-)
Zadnje kuhanje
15,00 l Cetina voda Water 1 -
4,00 g Epsom Salt (MgSO4) (Mash 60,0 mins) Water Agent 2 -
3,00 g Calcium Chloride (Mash 60,0 mins) Water Agent 3 -
3,00 ml Lactic Acid (Mash 60,0 mins) Water Agent 4 -
1,60 kg Pale Ale (7,0 EBC) Grain 5 64,0 %
0,80 kg Vienna (8,0 EBC) (8,0 EBC) Grain 6 32,0 %
0,10 kg Cara Plus 100 (120,0 EBC) Grain 7 4,0 %
5,40 g Chinook [13,00 %] - Boil 60,0 min Hop 8 18,1 IBUs
2,50 g Irish Moss (Boil 15,0 mins) Fining 9 -
10,00 g Citra [12,00 %] - Boil 15,0 min Hop 10 15,4 IBUs
10,00 g Citra [12,00 %] - Boil 5,0 min Hop 11 6,2 IBUs
1,0 pkg Safale American (DCL/Fermentis #US-05) Yeast 12 -
Ukomljavanje na 65C.
Drugo pitanje, s obzirom da je na prvom kuhanju bilo problema svakakvih efikasnost je bila katastrofa i pivo je otislo na fermentaciju sa Og 1.030 umijesto 1.045. I buduci da se radi o maloj kolicini, dal je netko pokusao skuhati od ekstrakta litru ili dvije i ubaciti nakon 5-6 dana u fermentor da se podigne gradacija. Teoretski bi trebalo biti ok jer je jos dosta radno u fermentaciji i co2 ce se opet stvoriti dosta brzo za zastitu u fermentoru.
Razlog "kreativnog" razmisljanja je sto vise nemam vremena kuhati a pivo mi treba, a zakuhati 2 litre ekstrakta ohladiti na peci nije problem.
Inace recept gore mi je prva liga za neko genericko house pivo.