Skladištenje sirovina

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
joco20
Postovi: 7
Pridružen/a: sub lip 03, 2023 11:32 pm

Skladištenje sirovina

Post Postao/la joco20 » čet srp 13, 2023 12:56 pm

Pozdrav svima zanima me kako skladištite sirovine tj. jecam i hmelj koja je temperatura najbolja i koliki je uopce rok trajanja tih sirovina :pivo3:

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Skladištenje sirovina

Post Postao/la Puyol » čet srp 13, 2023 11:13 pm

Slad cuvam u podrumu, u plasticnim kantama sa poklopcem. Imam neke sladove vec godonama, i dalje su dobri.

Hmelj vakumiram u vrecice i bacm u skrinju, tako ce izgubii najmanje svojstava. Ako nisu vakumirani ili ako su na sobnoj/frizideru, gubiti ce dosta arome u vrlo kratkom vremenu

Avatar
Jonas
Postovi: 357
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Skladištenje sirovina

Post Postao/la Jonas » sub srp 15, 2023 3:48 pm

Slad , bazni , u neotvorenim vrecama , kada ostane u vreci prebacim u kante od 20L (stane pola vrece) uglavnom vienna i munich , pils i pale ale se odmah potrosi vreca. Pokusaj drzati slad na suhom mjestu i na manje od 20C.
Specijalci u staklenkama od krastavca,cikle itd, cca 600grama, + plasticne vrecice u kojima dolaze (5kg brewshop) pa ih opet zavarim vakumirkom, nema potrebe vakumirati.
A za trajanje , imam u kanti i vakumirano u vrecicama jos SpecW koji sam dobio na ovdje na forumu 2019 i jos je mirisljav
Imam i carafe3 ,isto 2019, to se ne moze pokvariti jer je vise ugljen nego slad.
Bazni pise rok na vreci , uglavnom 1-2 godine ovisno koliko dugo stoji u ducanu. Kupujem koliko mi treba u sljedecih 6 mjesecu , ne vise.

Hmelj vakumiram ili stavjam u staklenke od krastavca npr magnum(svako kuhanje), tettnag , saaz, tj sto koristim cesce(kada je sezona lagera), cca 300g u staklu ostatak u originalnoj hopsi vreci vakumirano. kupujem po 1kg iz hopsia pa kada bude kuhanje izvadim i opet vakumiram. Pokusavam sav hmelj potrositi unutar godine dana , pa jednom godisnje narucim 6-7 kila hmelja pa miran. Fruity hops (cascade,centenn,simco...)u frizeru , noble(tettnang,saaz,mitt...) u frizideru , (jer nemam dovoljno mjesta. )

Kvasac za stalne pive kupujem u 500g ciglama (fermentis/hopsi) , pa vakumiram u 50g vrecice i u frizider, pitch: Ale 50g=100L , lager 50g=50L, pa harvestanje i repitch. Inace suhi i tekuci u frizider u vrata. Rok trajanja pise , pa kada istice pojacati pitch ili starter.

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Skladištenje sirovina

Post Postao/la ninoid » čet stu 16, 2023 11:24 pm

Nemam mlin, niti mjesta za mljevenje, pa slad kupujem mljeven u plastičnim vrećicama na manje količine i potrošim ga u roku od mjesec do dva. Hmelj (peleti) obavezno u zamrzivaču vakumiran i tako može trajati mjesecima. Kvasac suhi u hladnjaku (ne u zamrzivaču) i traje i preko godinu dana provjereno.

Odgovori