Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
oleg13
Postovi: 98
Pridružen/a: pet sij 08, 2016 9:17 pm
Lokacija: Krk

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la oleg13 » ned vel 14, 2021 10:53 pm

Odlična stranica za pojašnjenje štetnosti dihidrogen monoksida: http://www.varljiv.org/a/dhmo
Obavezno kliknuti na dnu "Dozvolite da pojasnim" kako bi točno saznali zašto je to tako!

Avatar
kajser
Postovi: 243
Pridružen/a: pet sij 18, 2013 10:57 am
Lokacija: Zagreb/Pula

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la kajser » pon vel 15, 2021 4:20 pm

oleg13 je napisao/la:
ned vel 14, 2021 10:53 pm
Odlična stranica za pojašnjenje štetnosti dihidrogen monoksida: http://www.varljiv.org/a/dhmo
Obavezno kliknuti na dnu "Dozvolite da pojasnim" kako bi točno saznali zašto je to tako!
dobio sam virus na kompu, monitoru, ocima, a i mozgu samim pogledom na stranicu :D

Avatar
oleg13
Postovi: 98
Pridružen/a: pet sij 08, 2016 9:17 pm
Lokacija: Krk

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la oleg13 » pon vel 15, 2021 10:02 pm

njak, očito nisi dozvolio da pojasne 8)

sedlarfrane
Postovi: 3
Pridružen/a: sri sij 29, 2020 3:38 pm

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la sedlarfrane » pet tra 23, 2021 9:07 am

erda je napisao/la:
ned vel 07, 2021 11:47 am
Pedja31 je napisao/la:
ned vel 07, 2021 8:47 am
Vidim da je tema stara ali... 😁 Gdje nabavljate ro vodu?ili ju radite?
Hvala
Radimo ju :)
Uz pomoć ovoga: https://www.aquashop.hr/proizvod/aquili ... -10015448/
Posto nikad nisan koristia RO filtere, a ni tretira vodu, zanima me kolika je isplativost istih? Ovom je cijena ok al koliko cesto se mijenja filter? Pretpostavljan da se na kraju isplati ulozit u neki RO filter?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la Poljo » pet tra 23, 2021 9:18 am

Imam taj filter već preko 3 godine i skuhao sam u tom periodu preko 100 piva, većinom sa 100% RO.
Na izlazu TDS mjeri nekih 30-35 što je još dosta ok za filter.

Samo treba pazit da ti se membrana ne posuši i može jako dugo trajat.

Za prosječno kuhanje mi treba oko 50l RO vode. Da kupujem ona 5l pakiranja u kauflandu to je nekih 80kn po kuhanju. Znaći da sam već u prvih 6-7 kuhanja isplatio RO filter.
slika

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la Toples » pet tra 23, 2021 10:05 am

Izračun isplativosti ti je takav da ćeš u dućanu vodu platit u najboljem slučaju po 1kn litru

tebe će cijena dobivene RO vode od vodovodne vode (uračunata je cijena i potrošene otpadne vode koje je oko 3x one koju dobiješ kao RO za kuhanje) doći oko 10 lipa po litri s RO filterom. ovdje govorimo samo o cijeni koju plaćaš vodovodu za vodu, ne amortiziramo filter još.

Iz toga je jasno da ćeš za kuhanje s vlastitim RO filterom platiti oko 5 kuna, a kupovinom vode oko 50 kuna (barem). znači imaš uštedu od 45 kuna za standardno kuhanje od 40 litara.

znači da ti se isplati za 10-12 tura od 40 litara, ovisno koliko si platio RO filter.

trajanje filtera je bar 2000 litara RO vode. tj nakon ovih 10-12, uštedit ćeš na slijedećih cca 35 tura svaki put oko 45 kuna = cca 1500 kn.

ZAKLJUČAK: KUPI :pivo:
save a tree - drink beer

sedlarfrane
Postovi: 3
Pridružen/a: sri sij 29, 2020 3:38 pm

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la sedlarfrane » pet tra 23, 2021 7:07 pm

Poljo je napisao/la:
pet tra 23, 2021 9:18 am

Samo treba pazit da ti se membrana ne posuši i može jako dugo trajat.

Prvo hvala obojici na pojasnjenju, samo me jos zanima kako mislis da se ne posusi? Svako malo provuc malo vode kroz filter ili ga drzat napunjenog? Ne kuham precesto nekad i po par mjeseci te zato pitam.. Hvala jos jednom :pivo:

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la Toples » pet tra 23, 2021 7:17 pm

bar svaki mjesec propusti vodu par minuta kroz filter i bit će ok
save a tree - drink beer

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la Poljo » sub tra 24, 2021 1:43 pm

I uvijek bi trebaolo bit vode u filteru. Ili ga drzi okomito, ili nekako zatvori crijeva da ne moze iscurit.
slika

TripleS
Postovi: 42
Pridružen/a: sri srp 10, 2019 11:22 am

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la TripleS » pon svi 03, 2021 7:31 pm

Nakon 15-ak kuhanja odlucio sam za korak dalje, znaci prilagodjavanje vode je na redu. Imam par pitanja, nadam se da ce odgovori potvrditi da sam na dobrom tragu...
Dakle, koristio bi EZ water calculator excell i uzeo bi CaSo4 (gips), kalcij klorid i MgSo4 (gorka sol) u SZP. Da li je to dosta soli/minerala za prilagodjavanje ili je potrebno jos nesto (neka sol, himalajska npr.)?
Druga stvar, da li sve minerale izmjesati u cijelu kolicinu vode pa podijeliti na mash i sparge, da li sve kolicinu umjesati u mash a sparge raditi s cistom RO ili neka treca kombinacija?
Da li se minerali razmute u manjoj kolicini vode, npr. pola litre i onda sve u ukupnu kolicini umjesati?
Koliko ici sa kalcijem i na sto ima utjecaj vise ili manje kalcija?

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la Puyol » uto svi 04, 2021 5:18 pm

Ja sam na pocetku podijelio soli u mash i sparge vodu, sada sve bacim u mash, i spargam sa cistom ro vodom, tako ne moram podesavat ph u sparge vodi pa mi je lakse.

Mozes si za pocetak uzet kod njih, ali ti je jeftinije (ak si iz zagreba) uzet sa nekim po pola ili na 3-4 djela u probiotik.hr soli, oni prodaju na kile, ispadne jeftinije dosta. I mlijecnu na litre prodaju, ali trebas pogledat u ez calculatoru da si stavis tocan postotak te kiseline u racunicu (ne znam je li 80 ili 88%tna kiselina njihova).

Ja sve minerale i kiselinu ubacim direkt u kotao dok se grije, da se otopi.

Kalcija nesto treba u vodi za kvasac, a mozes koristiti i palmeroce tabkice za stilove piva, makar, kada ih polovis, onda ces si pocet prilagođavat vodu kak ti pase. Ima neka palmerova exelica isto, pa ju potrazi.

Ako trebas kiseline, donesi neku bocicu od 2-3 deci, imam dosta te mlijecne kiseline, a mogu ti i soli udijelit za pocetak. Ak si iz zg.

TripleS
Postovi: 42
Pridružen/a: sri srp 10, 2019 11:22 am

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la TripleS » uto svi 04, 2021 5:30 pm

Nisam iz zg pa mi odgovara zasad manje kolicine bez obzira na cijenu uzeti u szp jer ionak robu vecinom tamo uzimam... Znaci predlazes da izracunam minerale za ukupnu kolicinu vode ali sve stavim kad grijem vodu za ukomljavanje a spargam sa cistom RO vodom?
Pitam za kalcij jer kuham vecinom neke zahmeljene stilove pa bi se vise igrao sa kloridima i sulfatima, za te stilove mi pise kalcij 50-150 tak da neka sredina bude za pocetak. Tnx i nadam se da budem zadovoljan rezultatima jer znam kakvu bi pivo htio al zasad ne uspijevam 😐

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la Puyol » uto svi 04, 2021 6:30 pm

Ja kada sam kuhao bez namjestanja vode imao sam lose pive. Danas imam uglavnom barem dobre. Tu i tamo pokupim malo diacetila ili oksidacije, ali uglavnom budu dobre zadnjih godinu dana.

Sto se mi erala tice, na ez exelici imas mogicnost da stavis minerale samo u mash ili u mash i sparge, to sam biras, a ovisno o dodanoj kolicini, mijenjaju ti se ppmi na dnu, gdje gledas koliko cega zelis imati. Al to si vec vjerojatno i skuzio. Kalcija u ijek bude, kada dodajes CaOH i CaCl, ne brini za to.

S tim da sam poceo radit i mini startere za kvasce, pustim ga da se vrti na stirplateu 12-18 satinproje nego ga picam na sladovinu, i taj korak mi je digonoive sigurno jer sam smanjio mogucnost da kvasac ujebe pivu. Znam da je oftopic ovdje, ali eto, samo kazem sto je doprinjelo kvaliteti moje pive u zadnje vrijeme.

TripleS
Postovi: 42
Pridružen/a: sri srp 10, 2019 11:22 am

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la TripleS » uto svi 04, 2021 10:25 pm

Svaki savjet je dobar i vrijedi barem probati i vidjeti da li ima s tim napretka i koliko je mogucnost uopce neke stvari napraviti... Pokusat cu za pocetak odrediti ukupnu kolicinu vode i potrebne minerale, to je cca 60 litara (klarstein 50 l imam) i staviti ih samo u mash a ispirati s cistom ro.... I u dva ferma po 20-tak litara s dva razlicita kvasca pa da vidim kakvo ce ispasti pivo

Ducabaksuz
Postovi: 9
Pridružen/a: čet sij 07, 2021 10:07 pm

Re: Voda za pivo - pomoć pri prilagođavanju

Post Postao/la Ducabaksuz » pon kol 30, 2021 12:08 am

Pozdrav ljudi, imam aparat za vodu Zepter Edel wasser i tu vodu koristim za pivo, piše da radi na principu RO. Do sada nisam ništa štelovao oko kvaliteta vode za kuvanje. Da li možda neko zna pošto je u pitanju RO kako mogu da proverim količine soli u vodi i kako da dobijem sve podatke koje unosim u one kalkulatore, da li imate predlog za neki mali kućni uređaj koji može da odradi analizu? Inače imam digitalni pHmetar

Odgovori