Mangrove Jacks suhi kvasci

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Mangrove Jacks suhi kvasci

Post Postao/la Poljo » uto tra 25, 2017 2:40 pm

Radio sam već s dosta Mangrove Jacks kvasaca, pa evo na nagovor grge za jubilarni 1000. post otvaram temu gdje možemo malo razmijeniti iskustva :)
Ja sam s njihovim kvascima generalno jako zadovoljan, i sviđa mi se što imaju jako dobar izbor, za svako pivo po nešto. Krenut ću nekim redom kako sam ih koristio pa dodam kasnije ako sam nešto zaboravio.

M44 - US West Coast
Ukratko MJ-ova verzija dobro poznatog US-05 kvasca. Bez nekih osjetnih nusprodukata, čist kvasac, dosta dobro atenuira, dobro se taloži. Odličan za ale piva u kojima se ne želi postići neki okus kvasca.

M03 - Newcastle Dark Ale
Umirovljeni kvasac. Zamjenio ga je M15 - Empire Ale.
Radio sam jednom s njim crnu ipu, kako kvasac nešto slabije atenuira pomješao sam ga s dijelom ostatka US-05 od prošlog kuhanja i dobio odličan rezultat uz dobru atenuaciju. Opisuju ga arome tamnog voča što se u mom primjeru osjetilo kod flašranja (višnja). U gotovom pivu je taj miris slabo dolazio do izražaja iza dosta hmelja. Kada je pivo već odstajalo i hmelj malo popustio ovi mirisi su se jako fino zaokružili.

M20 - German Wheat
Radio sam s njim 2 hefeweizena, 1 bez kontrole fermentacije, drugi u komori, rauch dunkelweizen, bananko porter i trenutno mi fermentira dunkelweizen.
Na nešto višim temperaturama ispušta finu bananu. U porteru iako je temperatura bila veća nije mi ta banana uspjela doći do izražaja. U zadnjem hefeu koji sam radio sa ferulic restom i kontroliranom fermentacijom od 16.5°C prema 22 kroz 5 dana dobio sam puno više klinčića u balansu što mi se u biti jako svidjelo.

M79 - Burton Union
Umirovljeni kvasac, zamijenio ga je M36 - Liberty Bell Ale
Radio sam jednu hop burstanu ipu s njim. Atenuira jako dobro. Miris hmelja u tom pivu bio je malo potisnut, ali ne bi rekao da je kvasac uzrok tome.

M42 - New World Strong Ale
Zvijer od kvasca za jaka piva. Radio sam Barleywine i RIS. RIS još nisam probao a i barleywine je relativno mlad. Dojam je da je profil okusa dosta čist. Ali ono po čemu je zvijer je atenuacija u jakim pivama. Barleywine mi je bez problema srušio sa 1.100 na 1.014, RIS na isto toliko sa 1.097. Nema zapinjanja s ovim kvascem.

M15 - Empire Ale
Zamijenio je nekadašnji M03 - Newcastle Dark Ale. Opisuju ga jakim okusom tamnog voća i bogatim tijelom. U biti jako zanimljiv kvasac, s jakim višnjastim okusima. Samo dosta slab. Ako se u pivu očekuje dobra atenuacija treba ga kombinirati s nekim drugim kvascem koji će dovršiti posao. Ja sam radio RIS, Crnu raženu ipu i freebeer.
S RISom sam jako nezadovoljan. Ostao je na 1.038 i jednostavno je presladak, vidjet ćemo kad odstoji možda se popravi. I crnu ipu je spustio jedva na 1.018, pivo je bilo jako fino, ali tehnički baš i nije to ipa više. U freebeeru gdje sam koristio dosta šećera se pokazao odličan baš zbog slabije atenuacije. Uz dosta šećera ostavio je pivo na ugodnih 1.008.

M36 - Liberty bell ale
Zamijenio je nekadašnji M79 - Burton Union. Radio sam već više puta s njim i jako sam zadovoljan rezultatima. Trebao bi podići malo malty stranu pive. U American wheatu i hmelj mi se baš fino osjetio. Odlična atenuacija. Nekako bi ga najbolje opisao kao nešto između US-05 i S-04.

M84 - Bohemian lager
Ovaj kvasac sam odabrao za svoj prvi lager, German Pils. rezultat je fenomenalan. Atenuacija srednja (završio na 1.014), jako čist okus. Hmeljna strana fino naglašena. Staložio se u pivu odlično. Dok sam ispirao kvasac bilo ga je malo teže staložiti u teglici. Radio sam još IPL s opranim kvascem. Opran je atenuirao puno bolje i završio na 1.008. Iako sam zadovoljan aromom i okusima ovdje mi malo fali tijela da to zaokruži.

Trenutno fermentiram s M21 - Belgian wit, a u pripremi čekaju još M54 - Californian lager i M29 - French saison
slika

*igor*
Postovi: 212
Pridružen/a: uto stu 18, 2014 7:13 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la *igor* » uto tra 25, 2017 2:56 pm

M29 sam ja koristio i oduševljen sam!
Dok sam bio na moru sam u stanu ostavio 2 tjedna dvije kante saisona, FG je bio 1,001.

Ispalo (meni) jako fino pivo.. Je subjektivan dojam, al potvrdili su i drugi objekti. :)

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » uto tra 25, 2017 2:57 pm

M41 - Belgian Ale
Radih s ovim kvasce belgian strong ale. Iako mu je temperaturni raspon rada poprilično velik 18-28, ja sam zbog tadasnjih uvijeta fermentirano na temperaturama cca 23-24. Na tim temepraturama nije dao masu (iako po meni dao je dovoljno) onih belgiskih zacina u okusu. I dalje se osjeti kvasac u pivu te mu daje taj belgijski stih. Pranje je odrađeno bez nekih problema. Piva je alkoholno bila dosta jaka tako da kvasac ni sa time nije imao problema, doduše u fermentor je išao nakon 12ak sati startera i vrcenja u stirplateu. Atenuacija poprilično velika. Oprani kvasac sam šibnuo u neki porterlike ale jednom zgodom zajedno sa S04 koje sam mislio da imam dovoljno al sam kasnije procijenio da ipak nije bilo. Rezultat je bio nadasve zanimljiv.
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » uto tra 25, 2017 3:27 pm

*igor* je napisao/la:M29 sam ja koristio i oduševljen sam!
Dok sam bio na moru sam u stanu ostavio 2 tjedna dvije kante saisona, FG je bio 1,001.

Ispalo (meni) jako fino pivo.. Je subjektivan dojam, al potvrdili su i drugi objekti. :)
+1
Čudovište od kvasca, satare sve, imaš osjećaj da će i fermentor pojesti!

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la stribor7 » uto tra 25, 2017 3:47 pm

Poljo svaka čast
STRIBOR7

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » uto tra 25, 2017 7:57 pm

"U zadnjem hefeu koji sam radio sa ferulic restom i kontroliranom fermentacijom od 16.5°C prema 22 kroz 5 dana dobio sam puno više klinčića u balansu što mi se u biti jako svidjelo. "

hvala bogu da više ne dominira banana

:D :D
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
gnomix
Postovi: 237
Pridružen/a: pon ruj 12, 2011 11:59 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la gnomix » uto tra 25, 2017 9:12 pm

M41 Belgian Ale
Napravio jedan golden strong, dosta sam zadovoljan sa "belgian" štihom. Skinuo sa 1.082 na 1.004, što mu daje preko 10% ABV. Alkohol je dosta uredno suzdržan za takvo pivo. Pitchan na 18ak, kasnije nisam siguran do koliko je išao, mislim da sam ga pustio do 24, ali da nije to dosegao. A izgleda divno, izbistrilo se, pjena kako treba. Što se tiče jednostavnosti i cijene, stvarno je ok.

M29 French Saison
Probao par puta, razne temperature. On odradi dobro, sasuši pivo kako treba. Ali okusima i mirisima nikako ne može dostići tekuće Wyeast ili White Labs. Daje blagi dojam da možeš zaključiti da je saison, ali nije previše zanimljiv. Za saison "IPA" je ok jer omogući hmelju da strši kao šaka u oko.

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Post Postao/la svabac » uto tra 25, 2017 10:28 pm

gnomix je napisao/la:M41 Belgian Ale
Napravio jedan golden strong, dosta sam zadovoljan sa "belgian" štihom. Skinuo sa 1.082 na 1.004, što mu daje preko 10% ABV. Alkohol je dosta uredno suzdržan za takvo pivo. Pitchan na 18ak, kasnije nisam siguran do koliko je išao, mislim da sam ga pustio do 24, ali da nije to dosegao. A izgleda divno, izbistrilo se, pjena kako treba. Što se tiče jednostavnosti i cijene, stvarno je ok.

M29 French Saison
Probao par puta, razne temperature. On odradi dobro, sasuši pivo kako treba. Ali okusima i mirisima nikako ne može dostići tekuće Wyeast ili White Labs. Daje blagi dojam da možeš zaključiti da je saison, ali nije previše zanimljiv. Za saison "IPA" je ok jer omogući hmelju da strši kao šaka u oko.
Imam u potpunosti ista iskustva s ova 2 kvasca. A probao sam jos i

M20

Radio sam 3 ili 4 puta s njim. Jako zadovoljan. Zavrsi pivo uredno kroz par dana. Svaki put mi je fermentirao na sobnoj temperaturi bez kontrole i svaki put mi je dao solidno banane i nesto malo one weizen kiseline koja dosta slabi s vremenom.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri tra 26, 2017 2:32 am

:hmelj: :pivo3:
Zadnja izmjena: mali badem, dana/u čet stu 16, 2017 2:34 pm, ukupno mijenjano 1 put.

crnigjuro
Postovi: 34
Pridružen/a: pet sij 20, 2017 10:44 am
Lokacija: zagreb

Post Postao/la crnigjuro » sri tra 26, 2017 2:20 pm

...ja sam sa m36 skuhao 4 skoro posve različite (jako hmeljaste) pive i sve 4 su ispale jako bez arome hmelja. S obzirom da sam koristio različiti slad, i jedno 6 različitih hmeljeva u te 4 pive, zaključio sam da je glavni krivac kvasac, pa mi je sad na crnoj listi.
Mislim, fino on odradi fermentaciju, super se staloži, dobiješ bistro pivo u boci sa talogom koji se ne diže, sladovi se osjete ok, ali hmelj....jebiga.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Puyol » pon svi 22, 2017 2:18 pm

Pozdrav, radim ovaj tjedan jedan smash pale ale (pale ale malt i vic secret hmelj), tr jedan pale ale smanjene gorcine (vienna, munich, aroma100, citra, cascade), oba planiram i suho hmeljiti.

Zanima me koji mi je bolje koristiti kvasac, gledo sam us west coast ili new world strong ale od MJ-a.

Oba piva bi ttrbala imati og oko 1.051-1.054, znaci ne prejaka. I htio bih da mi se naglasi okus/miris hmelja u oba piva.

Ili da si uzmem sageale us05?

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » pon svi 22, 2017 2:22 pm

US-05 je sigurna i dobra opcija uvijek.
save a tree - drink beer

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Puyol » pon svi 22, 2017 2:43 pm

Moram pocet kvasac reciklirat, ispada me ta stavka najskuplja u svakom kuhanju... Znaci us05, i miran sam sa svime..a sad mi je i u podrumu oko 18-19°c temp, taman za fermentaciju...

Probat cu ovaj put se sjetit i rehidrirat kvasac ranije, da mi brze i bolje fermentira.

Hvala

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » pon svi 22, 2017 2:46 pm

Puyol je napisao/la:Moram pocet kvasac reciklirat, ispada me ta stavka najskuplja u svakom kuhanju... Znaci us05, i miran sam sa svime..a sad mi je i u podrumu oko 18-19°c temp, taman za fermentaciju...

Probat cu ovaj put se sjetit i rehidrirat kvasac ranije, da mi brze i bolje fermentira.

Hvala
kvasac ne smije stajati predugo u vodi, meni nikad dulje od 1 sat, vjerojatn ose nešto loše događa na staničnoj razini pa umiru ćelije ako ih probudiš a nemaju hrane

15 minuta namakanja, onda ga malo zavrtiš i pustiš još pola sata i u fermentor
save a tree - drink beer

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pon svi 22, 2017 2:59 pm

M44 - US West Coast - ako želiš potpuno čist kvasac i naglasak na hmelj
M36 - Liberty bell ale - ako želiš malo osjetit i malty stranu piva
M42 - New World Strong Ale - mi zvuci kao malo overkill za lagani pale ale. on je dizajniran da ubija piva od 8-12% alkohola

US-05 je opcija najsličnija M44 US West Coast, ali nije vezana za temu :D
slika

Odgovori