Rizine ljuskice

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Rizine ljuskice

Post Postao/la Gorann » pet kol 12, 2016 9:35 pm

Dragi kolege pivari :D
Dali se neko od vas sluzio rizinim ljuskicama prilikom ukomljavanja witova i slicnih stilova koji su podlozni zastopavanju da se trako izrazim.
I dali ste koristili neku zamjenu za taj problem

Takoder dali neko ima informaciju kako doc do rizinih ljuskica i gdje se mogu kupit ?

Pozdrav i hvala

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub kol 13, 2016 1:40 am

pozdrav Goranne,
nema čarobnog štapića ako voziš po rubu mosta . samo puno sreće i vještine .nisam koristio ni tražio rižine ljuskice al nisam ni imao potrebe . istina , nisam ni kuhao wit, al šeme sa takvim ljepilom se riješavalo sa mash profilom iproduženim vremenom ukomljavanja i češćim miješanjem.
moram li opet reči - samo razumijevanje postupka i nastanka problema - nude ti riješenje- makar morao promjeniti stil...
nisam dosad čitao da se neko hvali efektom riže - u našem kvartu.

Ž :hmelj:

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub kol 13, 2016 9:02 am

Zamjenu za taj problem ti je Badem rekao. Pretpostavljam da koristiš lažno dno. Ja sam to riješio tako da prvo ulijem vodu u komovnik. Zatim u nju isipam barem trećinu ječmenog slada, pustim da se slegne na dno, pa onda u nekoliko slojeva rasporedim mljevenu pšenicu, ječmeni slad ... pš., sl, ... Onda pokrenem recirkulaciju. Kad se digne temp. i smjesa postane gušća, povremeno kuhačom miješajući radim rupe manjeg promjera, kao vertikalne kanale za bolji protok sladovine, ali nikako ne zagrebem do dna. Omjer "žita" i vode barem 1:3,5 do 1:4,5 i nema problema. Ukomljavanje je dulje no obično, i nakon sat i pol-dva, pa na dalje radim jodne probe, sve dok ne vidim po probi da je sav škrob prešao u šećere.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Gorann » ned kol 14, 2016 12:47 pm

Don hvala na savijetu , i sam se sluzim slicnim trikovima kod psenicnih piva
Ali zasto ne bit prakticar i rijesit to na pravi nacin upotrebom rizinih ljuskica ili nekog slicnog sredsta.
Ameri to vrlo jednostavno rijesavaju kako citam na taj nacin , a kako su mi uzor u svemu probao bi i to :).

Mali Bademe nisam bas svatio tvoj savjet da promjenim stil :) , nisam ja neki pobornik witova kako vidim ni ti sam. Ali posto moja mezimica obozava Hoegarden stavljeno mi je u zadatak :))))

Avatar
Mogwai
Postovi: 542
Pridružen/a: sub sij 21, 2012 3:41 pm
Lokacija: Sveta Nedelja/Samobor

Post Postao/la Mogwai » ned kol 14, 2016 12:58 pm

Rižine ljuske su zakon i jednom kad ih budeš koristio shvatiti ćeš koliko su dobre.

Omjere točne bi si morao potražiti na netu i da se malo educiraš na koji naćin koristiti ali suština je:

Stavi recimo 20% ljuski naspram ukupne količine "ljepljivih stvari" kao što je pšenica raž šta god
Dakle 2 KG njih ako imaš 10 KG pšenice
Neki stavljaju više neki manje, glavno da ne štopa i da možeš cijediti. Ako to bostigneš dovoljno je.

E sad kada staviti? Možeš ukomljavati cijelo vrijeme s time ili kad ideš cijediti staviti ih na dno (makneš sve, staviš ljluske i vratiš)

Ova tehnika bušenja par rupa da sladovina teće korz njih je grozno loša i to treba izbjegavati. Razni razlozi i ne da mi se to sve pisati :)

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned kol 14, 2016 1:11 pm

@Gorann: Pojmovi: praktičar, pravi način, Ameri ...
Objasnio sam ti najpraktičniji način s ovog podneblja. "Pravi način" nisu rižine ljuskice nego scrapper/mješalica pa si to napravi, kao i u pivovarama. Amerima su ljuskice dostupne, nama nisu, ili tu još nitko nije otkrio gdje ih ima u blizini, pogotovo po povoljnoj cijeni. Da ih i ima, ja ih sigurno ne bih koristio, jer mi ovo moje nije nikakav problem raditi.
I mani se takvih uzora, Ameri su donijeli pivo iz Europe, a i hmelj i ječam :D
Mogwai je napisao/la: ... E sad kada staviti? Možeš ukomljavati cijelo vrijeme s time ili kad ideš cijediti staviti ih na dno (makneš sve, staviš ljluske i vratiš) :) ...
Stvarno praktično za sustav s lažnim dnom :D
Mogwai je napisao/la: ... Ova tehnika bušenja par rupa da sladovina teće korz njih je grozno loša i to treba izbjegavati. Razni razlozi i ne da mi se to sve pisati :)
Ma piši Luka, prosvjetli nas. Gdje piše "par rupa"?

Nisi mu napisao gdje da nabavi ljuske i po kojoj cijeni.
Poprilično si nedorečen.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Gorann » ned kol 14, 2016 2:55 pm

Don sve 5 , al da se vratimo na pocetak :D
Mene zanima dali se mogu kod nas nabavit i gdje :D :D
Mislim da sam napisao da i sam koristim slicne nacine koje si opisao ali eto probao bi i rizine ljuskice jednom ,

Avatar
Mogwai
Postovi: 542
Pridružen/a: sub sij 21, 2012 3:41 pm
Lokacija: Sveta Nedelja/Samobor

Post Postao/la Mogwai » uto kol 16, 2016 12:54 pm

Ja mogu nabaviti ljuske ali samo na veliko. Dakle minimalna narudžba je šleper tako da neznam di može nabaviti jednu vreći :)

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » uto kol 16, 2016 1:04 pm

Ako je grupnjak u pitanju, može meni 2 šlepera. IBAN pošalji u PM. :lol:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Gorann » uto kol 16, 2016 1:04 pm

Odlicno , kad sljedeci put budes narucivao sleper bil mi mogao preprodat jednu vrecu :D
Samo mi nije jasno kako si vec cijeli sleper potrosio

Odgovori