Kvasac za visoki abv

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

čof
Postovi: 55
Pridružen/a: sub ožu 19, 2016 10:23 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la čof » sub ožu 26, 2016 7:29 am

grga-osijek je napisao/la:Ma bravo momci , samo naprijed i jedna molba .
Molim te pitaj frenda koji kvasac koristi kod destilacije rakije? :cry:
A neki vinski iz biljne ljekarne ko zna, vise se bave vinom doduse, al imas na ebayu recimo super yeast, imas i turbo yeast al to nebi preporucio bas al opet, visoku toleranciju imaju i jako brzo djeluju, al nisu bas nesto fini kod fermenata, predpostavljam da se destilacijom izgubi taj okus kvasca

Chvembo
Postovi: 183
Pridružen/a: sri kol 04, 2010 12:13 pm
Lokacija: Bistra

Post Postao/la Chvembo » sub ožu 26, 2016 9:12 am

Za visoki ABV je dobro staviti neki standardni pivski kvasac koji odgovara stilu pive, svi ce doci do 9-10%ABV za cca 7 dana ako je sladovina toliko slatka, a onda ubacis u ferminator neki kvasac za jaki alkohol ili vinski, vecuna aroma je razvijena, a ovaj ce nagorati alkohol do kraja.

čof
Postovi: 55
Pridružen/a: sub ožu 19, 2016 10:23 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la čof » sub ožu 26, 2016 9:59 am

Chvembo je napisao/la:Za visoki ABV je dobro staviti neki standardni pivski kvasac koji odgovara stilu pive, svi ce doci do 9-10%ABV za cca 7 dana ako je sladovina toliko slatka, a onda ubacis u ferminator neki kvasac za jaki alkohol ili vinski, vecuna aroma je razvijena, a ovaj ce nagorati alkohol do kraja.
Ma tak sam nesto i mislio, US-05 moze potegnut do 12% mozda i vise, a navodno do 10% dođe bez da trepne, sad mogo bi dodat jos 2kg invertiranog secera i neki vinski kvasac za kraj, to nebi razvodnilo pivu a povisilo bi alkohol, samo neznam za kolko, neznam kolku toleranciju imaju ti vinski, a vjerojatno cemo za probu napravit tako nesto pa cemo vidjet

Djuka
Postovi: 71
Pridružen/a: uto vel 17, 2015 5:19 pm
Lokacija: Drenje

Post Postao/la Djuka » sub ožu 26, 2016 11:27 am

nisam strucnjak , al ako sam u pravu desertna vina su do 25% alc. , ali moraš uzet u obzir da u npr. porto se dodaje alkohol za podizanje alc. i fermentacija se ranije zaustavlja da bi vino zadržalo slatkocu . Ako oces mogu ti se raspitat za kvasce ..
no možda preporuka pogledat u brewdog katalogu koji su izbacili npr WLP099 Super High Gravity Ale je koristen za tokyo i TACTICAL NUCLEAR PENGUIN koji ima 32% alc .. malo pogledat i naruci preko neta ... :wink:
u svakom slucaju javi kako napreduje !!!

čof
Postovi: 55
Pridružen/a: sub ožu 19, 2016 10:23 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la čof » sub ožu 26, 2016 1:35 pm

Djuka je napisao/la:nisam strucnjak , al ako sam u pravu desertna vina su do 25% alc. , ali moraš uzet u obzir da u npr. porto se dodaje alkohol za podizanje alc. i fermentacija se ranije zaustavlja da bi vino zadržalo slatkocu . Ako oces mogu ti se raspitat za kvasce ..
no možda preporuka pogledat u brewdog katalogu koji su izbacili npr WLP099 Super High Gravity Ale je koristen za tokyo i TACTICAL NUCLEAR PENGUIN koji ima 32% alc .. malo pogledat i naruci preko neta ... :wink:
u svakom slucaju javi kako napreduje !!!
A raspitaj se ako imas vremena, ali stvar je u tome kaj vinski kvacac ide samo na fuktozu i na glukozu, tak da sa njim mogu dodavat invertirani secer ali neznam za kolko bi dignuo alkohol sa recimo 2kg secera na 20L, vise od toga nebi stavljo da neispadne sugavo, bilo bi dobro kad bi znao istrenirat lvasac na drugu vrstu secera, neznam bum proucio malo
Wlp099 je od white labsa i mislio sam narucit ali ispadne stvarno preskup, kaj se tice tactical niclear penguina vjerojatno su ga dovukli do 25% fermentacijom a dalje od toga smrzavanjem, pise tak u opisu pive

Djuka
Postovi: 71
Pridružen/a: uto vel 17, 2015 5:19 pm
Lokacija: Drenje

Post Postao/la Djuka » sub ožu 26, 2016 2:47 pm

neznam karatketerisitke ali sigurno ih možeš nac kod proizvodaca/distributera ili po vinskim forumima . kaj se tice wlp099 niko nije reko da ce bit jeftini , to je cijena istraživanja i pomicanja granice ;)

čof
Postovi: 55
Pridružen/a: sub ožu 19, 2016 10:23 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la čof » sub ožu 26, 2016 3:08 pm

Djuka je napisao/la:neznam karatketerisitke ali sigurno ih možeš nac kod proizvodaca/distributera ili po vinskim forumima . kaj se tice wlp099 niko nije reko da ce bit jeftini , to je cijena istraživanja i pomicanja granice ;)
Ma kosta oko 6$ to je ok, ali shipping je preskup...

handinho
Postovi: 237
Pridružen/a: sri svi 08, 2013 12:30 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la handinho » pon ožu 28, 2016 12:24 am

Kak se to ukomljava tj. kak se dobije tak visok OG iz slada?
Ili se dugo kuha da voda ispari?

http://www.pivarstvo.info/forum/posting ... te&p=68027
čof je napisao/la:Ma kosta oko 6$ to je ok, ali shipping je preskup...
http://www.themaltmiller.co.uk/index.ph ... ductId=418

Izgleda da su ovi imali pa ih možeš pitat kad će opet dobit (shipping im je povoljan).

čof
Postovi: 55
Pridružen/a: sub ožu 19, 2016 10:23 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la čof » pon ožu 28, 2016 1:03 am

handinho je napisao/la:Kak se to ukomljava tj. kak se dobije tak visok OG iz slada?
Ili se dugo kuha da voda ispari?

Ajmo rec da radis nekih 20L, treba ti nekakvih 10-12kg slada i jos 1-2kg secera koji ces invertirat ovisi kolko metnes slada (mozes i bez secera ako zelis bas 100%all grain ali onda nekih 14kg slada, al reporucam varijantu sa secerom da piva nebude preteska), ukomljavas da dobijes cca 45L, kuhaš dok se ne reducira na 15L, starter napravis 4L i kad ujednacis temperaturu worta tj sladovine i startera ubacis 4L u tih 4L startera, ostatak sladovine konzerviras u staklenkama, otvaras jednu po jednu svaka tri dana, dobro ih prozracis i ubacujes u fermentaciju, tu metodu postepenog ubacivanja mozes koristit kod raznih visoko alkoholnih ale piva ako zelis iskoristit kvasac najvise kaj moze ic, dobit ces dosta 'suho' pivo jel, uglavnom to je to, dobis jako velki OG oko 1.200 tak da ima tu posla, treba se brinut o kvascu, drzat tu primarnu fermentaciju sto dulje i prozracivat da se kvasac ne ugusi i ne deaktivira od silnog secera

http://www.pivarstvo.info/forum/posting ... te&p=68027
čof je napisao/la:Ma kosta oko 6$ to je ok, ali shipping je preskup...
http://www.themaltmiller.co.uk/index.ph ... ductId=418

Izgleda da su ovi imali pa ih možeš pitat kad će opet dobit (shipping im je povoljan).

Moze moze, hvala

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pon ožu 28, 2016 10:43 am

sa US05 sam radio pivo od 12% alkohola bez jebemti... za pivo od 20% alkohola treba malo vise znanja i svega drugoga...

PROBLEMI - 1. kvasac - najbolje uzeti od fermentisa destilerski kvasac on ide do 20% bez jebemti
2. komina - komina za toliki OG mora biti toliko gusta da ju necete moci promjesati, a kamoli da ce voda uci u srž zrnja. Moja komina za 12%alc. je bila preeeeegusta, kakva ce biti vasa??
3. tehnika - tu pomazu neke tehnike - podizanje OG-a sa hrpom kendi šećera ( jer ako ides sve sa zrnjem pogledaj problem br. 2.) i duuuugo iskuhavanje kako bi sto vise vode isparilo tijekom kuhanja, a samim time ce se povecati OG. I jos na kraju fermentacije mozete pivo baciti u škrinju za zamrzavanje - pa ce vam se višak vode dignuti na vrh fermentora i zalediti se kao jedna ledena kapa koju izvadite van - tako se radi ICE bock i to značajno povećava ABV.
4. Maturacija - pivo od 20% alkohola bi moralo odležavati nekoliko godina!!!
5. Konzumacija - znate da gazirana pića udaraju duplo brže i jače od negaziranih - nece vam to biti kao da pijete vino to pivo ce se pit na rakijske čaše i ubijat ce!! Ja ovo svoje od 12% alc. popijem JEDNU 0.33 bocu i strese me za ozbiljno - a utreniran sam! :lol:

Ne vidim potrebu da se radi pivo koje ces cekati 4 godine i onda ga pit na trićak... Kao sto je rekao netko vec u ovom postu - sve iznad 12% su polupitka izdrkavanja i mislim da ce pivo od 20% alc. bit najbolje za ispeć viski! :lol:

NEPOTREBNO VAM JE TO! Da se napravit, komplicirano je ali NEPOTREBNO! ovo sa 10-12% alc. isto fino udara u glavicu.
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

čof
Postovi: 55
Pridružen/a: sub ožu 19, 2016 10:23 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la čof » pon ožu 28, 2016 11:39 am

slawoner je napisao/la:sa US05 sam radio pivo od 12% alkohola bez jebemti... za pivo od 20% alkohola treba malo vise znanja i svega drugoga...

PROBLEMI - 1. kvasac - najbolje uzeti od fermentisa destilerski kvasac on ide do 20% bez jebemti
2. komina - komina za toliki OG mora biti toliko gusta da ju necete moci promjesati, a kamoli da ce voda uci u srž zrnja. Moja komina za 12%alc. je bila preeeeegusta, kakva ce biti vasa??
3. tehnika - tu pomazu neke tehnike - podizanje OG-a sa hrpom kendi šećera ( jer ako ides sve sa zrnjem pogledaj problem br. 2.) i duuuugo iskuhavanje kako bi sto vise vode isparilo tijekom kuhanja, a samim time ce se povecati OG. I jos na kraju fermentacije mozete pivo baciti u škrinju za zamrzavanje - pa ce vam se višak vode dignuti na vrh fermentora i zalediti se kao jedna ledena kapa koju izvadite van - tako se radi ICE bock i to značajno povećava ABV.
4. Maturacija - pivo od 20% alkohola bi moralo odležavati nekoliko godina!!!
5. Konzumacija - znate da gazirana pića udaraju duplo brže i jače od negaziranih - nece vam to biti kao da pijete vino to pivo ce se pit na rakijske čaše i ubijat ce!! Ja ovo svoje od 12% alc. popijem JEDNU 0.33 bocu i strese me za ozbiljno - a utreniran sam! :lol:

Ne vidim potrebu da se radi pivo koje ces cekati 4 godine i onda ga pit na trićak... Kao sto je rekao netko vec u ovom postu - sve iznad 12% su polupitka izdrkavanja i mislim da ce pivo od 20% alc. bit najbolje za ispeć viski! :lol:

NEPOTREBNO VAM JE TO! Da se napravit, komplicirano je ali NEPOTREBNO! ovo sa 10-12% alc. isto fino udara u glavicu.
Ma naravno, ne mislimo se bacit u proizodnju tog piva i samo to pit, vise ko neki podhvat...
Kaj se tice OGa, recept koji nam je najvise inspiracije dao je bio all grain 14-15kg jecma, reduciro je 46L komine na 15L i stavio 4L startera, stajalo je samo mjesec dana i veli da je bilo pitko i da je alkohol maskiran,
Mi smo mislili stavit 2kg invertiranog secera i manje jecma od njega tak da piva nebude preteska, on je to rjesio sa Beano tabletama, one sadrze enzim koji razbija ugljikohidrate tako da je jos dodatno smanjiho FG,
Kaj se tice samog alkohola, znam za to, co2 te napuhuje pa zeludac gura sto vise tog moze u malo crijevo di alkohol brze ulazi u krvotok.
Uglavnom, zelimo eksperimentirat sto tradicionalnije zapravo, jer mi je klisej radit one americke gluposti sa spekom u pivi ili svinjetinom, bodljikavim dinjama, sedam vrsti zacina itd, htio bi vidjet kolko starinska piva ima potencijala zapravo, ako nakon mjesec dva stajanja idalje bude razrjeđivač, jebiga, pio sam i gore, a ak bude fino samim tim cemo postat bolji u tom kaj radimo.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Djuka
Postovi: 71
Pridružen/a: uto vel 17, 2015 5:19 pm
Lokacija: Drenje

Post Postao/la Djuka » pon ožu 28, 2016 2:21 pm

ok mislim da je rijec o ovom članku :
https://byo.com/mead/item/51-21-alcohol-all-grain-beer
sad svi mogu vidjet tocno o cemu se radi ...
kaj se tice pivica iznad 10% ja ih redovno pijem i ne vidm problem u jakim pivama . Naravno ne nacijam se ko budala, zgustsam se 2- 3 (0,33) il podjelim 0,75 i dosta.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » ned tra 17, 2016 1:25 am

čike iz brewdoga se dobrano pomuče da ižmiču visoki abv iz svojih piva... oprema koja zamrzava na -40'C, čak i do -70'C (pogleđ sliku):
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Odgovori