Peated (dimljeni) slad

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Ptoof
Postovi: 68
Pridružen/a: sub vel 04, 2012 8:48 pm
Lokacija: Zagreb

Peated (dimljeni) slad

Post Postao/la Ptoof » sri tra 03, 2013 12:42 pm

Ovaj slad se nudi u beershopu.
Kao što piše na stranici to je peated slad, ne rauchmaltz. On je dimljen na tresetu i ima puno jaču i neugodniju aromu dima, kolko sam shvatio preko internet izvora.
Ja taj slad nisam probao, ali vidim da dosta ljudi će raditi pivu s njim i to u večim omjerima preko 30%. Ali to nije rauchmaltz kojim se radi npr schlankeria. To je više slad za neke dimljene portere/stoutove ili koji već stil. Bitna stvar, kao što piše na stranici bs-a je da ga se koristi do 5%.
Ovo pišem da si ljudi nebi uništili pivu.
Ponovo kažem da ga nisam još koristio, pa možda grješim. Neka me netko ispravi.

http://byo.com/mead/item/1720-smoked-beer

Avatar
BanjoBrewer
Postovi: 463
Pridružen/a: sri pro 15, 2010 11:03 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la BanjoBrewer » sri tra 03, 2013 1:16 pm

Točno, peated i rauchmalz su različite stvari. Nisam original rauchmalz nikad nažalost koristio već samo svoj dimljeni na bukvi nekoliko puta (u pušnici dok su se dimile kobase), i taj domaći je na miris barem 20 X jači od peated-a.

IMHO Schlenkerlu od peated malta ni ne pokušavajte napravit, a ni s domaćim nema smisla osim iz zajebancije, sumnjam da ćete potrefit toliko varijabli da vam ispadne klonirano.

Ja sam uzeo peateda isto za probu, stavit ću ga u porter. Prošli koji sam radio s doma dimljenim sladom je bio na miris dobar i jak, no u okusu je bilo prestrašno.

Peated malt fino legne u whisky (barem meni jer sam frik za sve dimljeno).

Avatar
amras
Postovi: 74
Pridružen/a: uto svi 08, 2012 3:46 pm

Post Postao/la amras » sri tra 03, 2013 1:26 pm

meni zasad daje odličan šmek, stavili smo ga 5% u scottish export i s vremenom je postao sve naglašeniji. Prvo je bio lagan u pozadini a pri flaširanju je bio ful naglašen i bez ikakvih loših okusa koji se na netu spominju...

špico
Postovi: 211
Pridružen/a: pon lis 15, 2012 7:59 am

Post Postao/la špico » sri tra 03, 2013 2:06 pm

Svaka čast na temi. Kupio sam u Beershopu 2 kg, i mislio radit nešto dimljeno od ostataka. Sigurno ću smanjiti količinu da ne bi dobio nekakvo drekasto predimljeno pivo
Maslinar

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri tra 03, 2013 2:35 pm

kad već imate slad, ukomite 5g u 2 dcl vode ! pokazat će boju ,okus i miris . :hmelj:

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » sri tra 03, 2013 5:11 pm

mali badem je napisao/la:kad već imate slad, ukomite 5g u 2 dcl vode ! pokazat će boju ,okus i miris . :hmelj:
Tatko je.

Ja sam kuhao s ovim sladom (peated) i nisam oduševljen, doduše mislio sam da je dimljen na drvetu.
Srećom stavio sam 6% i nikako ne preporučam ići iznad toga.
Pivo (a ni slad) nemaju aromu dima, okus je bliže dimu iz stroja (mene podsjeća čak i na naftu, al ipak puno ugodnije). Slad nije loš al dobro pripremite recept da izbalansirate okuse.
Ne bih ga kombinirao sa "citrus" hmeljevima tipa golding nego s "earthy" hmeljem s više alfi.
Ukomljavao sam na višoj temperaturi i dobro se slaže sa slatkoćom slada.

Darko

Odgovori