Pivarov vrt - uzgoj hmelja

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
piccasso
Postovi: 361
Pridružen/a: ned lip 19, 2011 9:52 pm
Lokacija: Čakovec

Post Postao/la piccasso » sri ožu 29, 2017 9:02 am

OBAVIJEST :
samo da javim da rizomi iz slovenije koje smo naručili nebudu prije 10.04. jer tek onda budu rezali celeiu.
više od 40 godina iskustva u ispijanju piva i 7 u kuhanju

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » pon tra 03, 2017 9:21 am

Evo samo da riješimo neke dileme u vezi uzgoja hmelja iz reznica, naime imao sam prilike čitati rasprave oko toga dali je to moguće ili nije pa eto... iz mog iskustva ne samo da je moguće nego je i vrlo jednostavno, ništa kompliciranije nego uzgoj iz rizoma.

Evo slike hmeljeva uzgojenih lani na ovaj način, na trećoj slici je reznica uzeta prije 10-ak dana koja već ima formiran korjen i spremna je za sadnju:

Cascade je već visok oko 2m, Chinook oko 1.5m i ne zaostaju niti malo za hmeljevima dobijenima iz lanjskih rizoma.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pon tra 03, 2017 6:59 pm

I to je sve?
Pomislio sam da ćeš i taj svoj postupak malo objasniti :shock:
U čemu se razlikuje od drugih, tj. gdje se griješi kod neuspješnih. Kod mene isto rastu k'o blesave, ali samo kad se već prime, tj. dobro puste korjen. Eh, to i je najveći problem, dobiti korjen.
Pa, ako se dodatak "kako" izbrisao, molim te, ponovi, ili pokušaj od početka, ako nije tajan :)
Što je u vodi, npr., pa sunce ili hlad, ... i tako.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » pon tra 03, 2017 7:27 pm

Nije nego zaista se nema što puno za reći, uzmem reznice 20-30cm, ostavim 2-3 para gornjih listova ostale maknem, i u bocu s vodom kako se vidi na slici. Lani sam i grančicu vrbe stavljao unutra. Držim ih u stanu na svjetlom mjestu na manje-više konstantnoj temperaturi. Ukorjeni ih se jedno 80% nakon 10-12 dana. Prve godine biljka je slabija nego kad raste iz rizoma al druge... vidi se sve na slici, a tek je početak 4. mjeseca :D

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » uto tra 04, 2017 9:10 am

Evo mog hmeljograda, podigao sam sad za vikend stup, na vrhu stupa je oko kroz koje ide žica za veš svezana za šljivu s druge strane. S vodoravne žice za veš spuštaju se špage do sadnica. Na taj način kad dođe vrijeme berbe mogu odvazati žicu za veš i spustiti sve.
Zasad samo prošlogodišnji cascade i centennial, ali planiram dosaditi još fuggle.

slika
slika
slika

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » uto tra 04, 2017 9:28 am

:lol: Nedostaje ti zmaj zavezan za tu žicu (nacrt posudi od Benjamina Franklina )
Inače sve 5 :hmelj: :hmelj: :loce:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
piccasso
Postovi: 361
Pridružen/a: ned lip 19, 2011 9:52 pm
Lokacija: Čakovec

Post Postao/la piccasso » sri tra 12, 2017 11:48 am

evo rizomi iz slovenije su konačno stigli i poslao sam vam svima jučer na vašu adresu ili tisak (kako ste tražili)

Imam nešto malo rizoma viška ako slučajno netko želi posaditi a nije se upisao slobodno se javi u pm.

ZAMOLBA:
MOLIM DA MI SE ZLATKO BORIĆ JAVI U PM
više od 40 godina iskustva u ispijanju piva i 7 u kuhanju

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » sub tra 15, 2017 3:10 pm

Stigli rizomi, izgledaju mi dobro, već su u zemlji u vrtu =)
Inače jutros napravija đir po Lici i pazi na što naletim:

Ima ga na stotine doslovno, testiraćemo najesen ko zna, možda bude valjao :P

Jel proba ko sa divljim kuvati btw?
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » sub tra 15, 2017 5:35 pm

Probao. Necu vise nikad. Neki cudnovati uzegli okus... mozda da sam ga samo za gorcinu koristio, iako i to je kocka.

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la AlkoholUnited » pon tra 17, 2017 6:29 am

kuhao sam ja sa divljim osusenim hmeljom ,pivo je bilo dobro nesto sasvim drukcije. Ugl mnogima se svidjelo, i ove godine idem u berbu hmelja samo ovaj puta cu vise ubrat,
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » pon tra 17, 2017 10:38 am

Ovako to meni izgleda trenutno... zovu sad zajebane hladnoće, bilo bi u najmanju ruku neobično da u ovo doba godine dođe mraz u Dalmaciju ali nikad neznaš... :?
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Zlatopivo
Postovi: 3
Pridružen/a: ned ožu 26, 2017 8:11 pm
Lokacija: zagreb

Post Postao/la Zlatopivo » ned tra 23, 2017 9:02 pm

Dobio sam rizome hmelja iz grupne naruđbe, molim piccassa za info oko plačanja. Šaljem mu poruke preko pm i maila ali ništa ne prolazi,
Poz...

Avatar
tantal
Postovi: 44
Pridružen/a: uto lis 12, 2010 6:38 pm
Lokacija: Zagreb, Zlatar

Post Postao/la tantal » sub svi 06, 2017 4:55 pm

Zna li netko kaj mi je napalo hmelj? :O
Celeia, do sada jako zdravo rasla. Jedna ima 3.5m, a druga 2.5m.
Od prije par dana se ovo pojavilo na lišču i zahvatilo je cca 20%.
Većinom su rubovi smeđi, a neki listovi se totalno raspadaju.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

tomislav86
Postovi: 36
Pridružen/a: pon tra 03, 2017 11:36 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la tomislav86 » sub svi 06, 2017 9:42 pm

mogao bi biti samo nedostatak hranjiva, čime je gnojena biljka?
probaj folijarno agrostemin, algoplasmin, kalcij s bioaktivatorom, uglavnom nešto ekološko. ako nisi gnojio preporučam peletirana gnojiva og pilećeg drekeca ;)
edit: mozda su i spider mites, pregledaj listove ak vidis kakve sitne bestije, spricaj kopricom namocenom 24h u vodi

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub svi 06, 2017 9:54 pm

Pogledaj ovo:
http://www.savjetodavna.hr/adminmax/Fil ... ajcice.pdf
Čak i bolesti rajčica imaju dosta zajedničkog s hmeljem. Meni to izgleda na nedostatak kalija. Tak' mi je i mome bilo jedno proljeće/ljeto prije par godina, upravo kad je biljka već bila na više od pola špage, ali ne na svim sortama, uglavnom na europskim, pa sam rastopio tabletu Kalinora u par litara vode i zalio uz trsove u dva puta u 7 dana, pa su novi, nakon par tjedana izrasli listovi ostali zeleni.
No, ti na prvoj fotog. imaš pojavu i sivog truljenja/sušenja lista, nije sve samo smeđe. To sam pak jednom vidio na nekoj fotog. o boleštinama, ali ne sjećam se s kojim oblikom neke bolesti je bilo vezano, da li peronospora ili pepelnica. Nisam do neke godine skoro razmišljao o bolestima, ali dvije godine zaredom mi je peronospora papala dosta hmelja, i od ove godine ide špricanje kao obvezna preventiva. Tri preventivna, različita po sastavu, svako jedno iza drugoga, tak' da se pokrije sve vrijeme od svibnja do kolovoza.
I peronospora, i pepelnica imaju nekoliko različitih mogućih manifestacija oko izgleda biljke (lista), na početku vidljivog. Odnesi to lišće u biljnu ljekarnu, oni bi mogli znati puno više, jer je hmeljoboljiv jako slično vinovoj lozi.
I pretraži slovenske web-stranice njihovih hmeljara sa slikama, pogotovo s tim sivim rubovima na lišću.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Odgovori