Pivarov vrt - uzgoj hmelja

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la Pemac » pon lip 11, 2018 4:45 pm

AlkoholUnited je napisao/la:
čet lip 07, 2018 11:24 pm
od dna do visine negdje jedan metar u visinu poskidajte svo lisce sto ima neka ostanu gole stabljike! Hmelj se sprica ako je pojedeno vise od 30 posto listova inace nece mu nista biti. Ukoliko je potrebno spricanje onda sa preparatom actara 25w. Pazite na karencu!
Da pokidam i ove mladice (zaperke) takoder? Njih sam ostavio posto je prva godina.

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la AlkoholUnited » pon lip 11, 2018 6:57 pm

Pemac je napisao/la:
pon lip 11, 2018 4:45 pm
AlkoholUnited je napisao/la:
čet lip 07, 2018 11:24 pm
od dna do visine negdje jedan metar u visinu poskidajte svo lisce sto ima neka ostanu gole stabljike! Hmelj se sprica ako je pojedeno vise od 30 posto listova inace nece mu nista biti. Ukoliko je potrebno spricanje onda sa preparatom actara 25w. Pazite na karencu!
Da pokidam i ove mladice (zaperke) takoder? Njih sam ostavio posto je prva godina.
a gle u pravilu to sve izvlaci energiju iz hmelja a ta energija potencionalno moze zavrsiti u plodovima..
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la Vjeko » pon srp 02, 2018 9:05 pm

lepinjica je napisao/la:
pet lip 01, 2018 12:15 pm
Da li netko zna koji je ovo kukac i da li su štetni za hmelj?Čini mi se da mi je malo požutio na nekim djelovima pa me zanima da li je taj kukac odgovoran.Ima žutih i bjelih kukaca i ima ih dosta po hmelju.Hmelj sam špricao već tri četiri puta ekvivalentom cuprablau z i chromosulom.
Evo sad citam s kcerkom neku djecju slikovnicu i nadjem sliku bas ove tvoje bube: licinka buba mare (bozje ovcice)! :D

Hrani se biljnim usima, znaci - tvoj saveznik!
20180702_210407-600x800.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
lepinjica
Postovi: 212
Pridružen/a: uto lis 04, 2016 7:21 pm
Lokacija: Novi Zagreb, Sopot

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la lepinjica » sri srp 04, 2018 8:23 am

Vjeko je napisao/la:
pon srp 02, 2018 9:05 pm
lepinjica je napisao/la:
pet lip 01, 2018 12:15 pm
Da li netko zna koji je ovo kukac i da li su štetni za hmelj?Čini mi se da mi je malo požutio na nekim djelovima pa me zanima da li je taj kukac odgovoran.Ima žutih i bjelih kukaca i ima ih dosta po hmelju.Hmelj sam špricao već tri četiri puta ekvivalentom cuprablau z i chromosulom.
Evo sad citam s kcerkom neku djecju slikovnicu i nadjem sliku bas ove tvoje bube: licinka buba mare (bozje ovcice)! :D

Hrani se biljnim usima, znaci - tvoj saveznik!

20180702_210407-600x800.jpg

Super! Sad znam što je to bilo, šteta što sam ih pošpricao ali lišće mi je požutilo i bilo pojedeno na nekim djelovima pa sam pomislio da je ta ličinka bubamare kriva. Sad neću više s ničim špricati.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la Pemac » pon srp 16, 2018 7:44 pm

Vama koji ste već duže u sadnji je ova godina sigurno već "stara pjesma", al ja sam sretan kao malo dijete. Fuggle , prva godina, bez čupanja zaperaka (tek skinuo listove na metar- metar dvadeset sa glavne "loze", zaperci to davno prerasli), bez špricanja (usprkos problemu sa žderanjem listova koji sam ranije naveo), u dva navrata po šaka KAN-a po biljci. Od samog početka zaštičeni vrećom za krumpir radi jebenih mačaka). Pola njih već debelo preraslo 5m stupove... Posađeni pod lozom, u cvijeću, ima i suncokreta.. Velika prednost što se cvijeće navodnjava (kak bi tek izgledalo da se ne navodnjava :D )

slika

slika

Naravno plodovi su se pojavili samo na dva hmelja, gdje koji, dok cvjetove imaju svi (neki više neki manje).

Chuky
Postovi: 147
Pridružen/a: pet sij 20, 2017 12:02 pm
Lokacija: Svinjarevci Vukovar

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la Chuky » pon kol 06, 2018 7:48 pm

Uskoro berba, svi ste pozvani :pivo:
IMG_20180806_194015.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la Vjeko » pon kol 06, 2018 9:05 pm

Ja sam vec imao 2 berbu fugglesa.
I vidim nove male cesere, treca bi mogla biti krajem mjeseca...

Chuky
Postovi: 147
Pridružen/a: pet sij 20, 2017 12:02 pm
Lokacija: Svinjarevci Vukovar

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la Chuky » čet kol 23, 2018 6:23 pm

Chuky je napisao/la:
pon kol 06, 2018 7:48 pm
Uskoro berba, svi ste pozvani :pivo: IMG_20180806_194015.jpg
Ubrao sam kg suhog, ima ga još dosta. Tko je u blizini neka si nabere jer ja ne stižem a vrijem mu leti ko curici godine !

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la Pemac » čet kol 30, 2018 5:23 pm

Dio prve berbe. Nisam htio skidati sve jer ima dijelova kojima su ceseri jos podosta zeleni.

Susio sam 7 sati na suncu. Onako po procjeni je dosta suho. Kazu da treba ostati 20% pocetne kilaze i da je onda uredu, ali mi se ne vaze da mi se ne rastresa to svuda.

Ovo na slici je 550g svjezeg. Jel to bilo uredu za brat, prerano ili prekasno?

slika

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la AlkoholUnited » čet kol 30, 2018 8:18 pm

Svaki ovaj koji je smedj nije dobar za kuhanje sigurno vuce na luk mirisom u pozadini...
Nadam se da sunce nije direktno bilo jer nece biti dobro umanjit ce mu karakteristike...
inace idealno je negdje na toplom i ne na direktnom suncu... zamisli krov koji nema izolaciju i susis na tavanu...
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

dreamy
Postovi: 36
Pridružen/a: pon tra 30, 2018 9:22 pm

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la dreamy » pet ruj 21, 2018 9:27 pm

Pozdrav iz Rijeke!
Imam konobu u kojoj kuham pivo,a okružena je vrtom.Vidim da vama uspijeva uzgojiti hmelj tako da bi i ja pokušao.
Kako sam neiskusan u sadnji trebam vaš savjet.Kada je dobro vrijeme za sadnju?Trebam li sada nabaviti sadnice i staviti ih u tegle od cvijeća do proljeća?

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la AlkoholUnited » sub ruj 22, 2018 12:52 pm

dreamy je napisao/la:
pet ruj 21, 2018 9:27 pm
Pozdrav iz Rijeke!
Imam konobu u kojoj kuham pivo,a okružena je vrtom.Vidim da vama uspijeva uzgojiti hmelj tako da bi i ja pokušao.
Kako sam neiskusan u sadnji trebam vaš savjet.Kada je dobro vrijeme za sadnju?Trebam li sada nabaviti sadnice i staviti ih u tegle od cvijeća do proljeća?
mozes ubacit u zemlju "sadnicu" sada i do zime bi trebala razviti dobar korijen ali to je kocka.. najbolje neki veci kalic i negdje zastititi od prevlike hladnoce a onda u trecem mjesecu ovisno o vremenu u zemlju ubacis...
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

dreamy
Postovi: 36
Pridružen/a: pon tra 30, 2018 9:22 pm

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la dreamy » sub ruj 22, 2018 2:05 pm

Hvala na informaciji.Gledao sam malo po strtanicama za nabavu rizoma za sadnju ali nisam uspio nači trgovinu da ih imaju trenutno u prodaji.Imaš li kakav savjet gdje nabaviti sadnice.

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la AlkoholUnited » ned ruj 23, 2018 2:21 pm

dreamy je napisao/la:
sub ruj 22, 2018 2:05 pm
Hvala na informaciji.Gledao sam malo po strtanicama za nabavu rizoma za sadnju ali nisam uspio nači trgovinu da ih imaju trenutno u prodaji.Imaš li kakav savjet gdje nabaviti sadnice.
imas na forumu neke od stranica gdje su narucivali... al daj se prvo raspitaj ako ima koji kolega pivar u tvojoj okolici sa vec posadjenim hmeljom pa nek ti rijesi koji rizom..
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

dreamy
Postovi: 36
Pridružen/a: pon tra 30, 2018 9:22 pm

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la dreamy » pon ruj 24, 2018 8:27 am

Molba svim kolegama ako imaju koji rizom za prodati,pokloniti ili zamjeniti za porciju čvapa :D .Imam prostor za sadnju tako da može i neka suradnja i zajednički uzgoj.

Odgovori