Pivarov vrt - uzgoj hmelja

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la ervin » pon tra 02, 2012 2:54 pm

Kako sam i obecao dokumentiram sadnju hmelja od nule. jucer sam pokupio sadnice aurore i goldinga od admina, vec su u zemlji i sve ne vjerujem kako na ocigled brzo rastu. sigurno 1-2 cm od jucer. Prvo sam mislio saditi u dva reda, ali ipak ce biti u jednom za pocetak. Kasnije cu siriti po potrebi. Na putu su jos cascade, hallertau, sterling, fuggle i nugget.

Za sadnju sam koristio zemlju ph 6.0, razmak 1.5 m izmedu sadnica. Napravio sam i drvene okvire radi laksesg odrzavanja i kosnje trave. Slijedi izrada konstrukcije..
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Mogwai
Postovi: 542
Pridružen/a: sub sij 21, 2012 3:41 pm
Lokacija: Sveta Nedelja/Samobor

Post Postao/la Mogwai » pon tra 02, 2012 3:38 pm

Svaka čast na tom podhvatu.
Ja isto planiram uzgajati hmelj ali za jedno 2-3 godine krenuti u to.
Baš me zanika kako će ti ići pa ko zna, možda te i kopiram u tehnici hehe :)

AnGar
Postovi: 195
Pridružen/a: čet vel 02, 2012 4:40 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la AnGar » pon tra 02, 2012 3:53 pm

prva liga stari!
ali zasto toliko vrsta? doduse neznam upce koliko mozes dobiti iz jedinice u kilogramima? jeli to da imas za sebe i svoje potrebe ili ce biti i za laganu trgovinu? :)
nije pivo krivo sto se popilo,
krivi su ljudi sto ih je opilo!

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » pon tra 02, 2012 5:27 pm

Ovo izgleda kao pokusna ploha agronomskog fakulteta.

Samo javljaj kako napreduju.

Avatar
hrvoje461
Postovi: 342
Pridružen/a: sub stu 27, 2010 4:04 pm
Lokacija: Konjsko (Karlobag)

Post Postao/la hrvoje461 » pon tra 02, 2012 6:19 pm

Svaka cast, nemam bas nekog iskustva s poljoprivredom ali i ja se nadam da cu uspjeti tako nesto napraviti kad mi stignu rizomi.
Give a man a beer, and he wastes an hour, but teach a man how to brew, and he wastes a lifetime. - Unknown

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » pon tra 02, 2012 7:42 pm

AnGar je napisao/la:prva liga stari!
ali zasto toliko vrsta? doduse neznam upce koliko mozes dobiti iz jedinice u kilogramima? jeli to da imas za sebe i svoje potrebe ili ce biti i za laganu trgovinu? :)
pa nije to bas toliko puno vrsta. htio bi imati svoj hmelj za vecinu stilova piva koje kuham. od jedne biljke mozes dobiti nekih 400 - 900 grama koliko sam citao

Avatar
ŠegrtMarko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub lis 10, 2009 12:40 pm
Lokacija: Zagreb/Daruvar

Post Postao/la ŠegrtMarko » pon tra 02, 2012 8:08 pm

Odlično izgleda :)

U zadruzi su mi rekli da ih prvu godinu možda neće trebat niti špricati jer se još sve beštije ne stignu toliko nakotiti, ali već sljedeće godine da ih vjerovatno treba špricati. Isto su mi rekli da ih prve godine ne gnojim.
Jesi ti planirao gnojidbu i špricanje?

Avatar
hrvoje461
Postovi: 342
Pridružen/a: sub stu 27, 2010 4:04 pm
Lokacija: Konjsko (Karlobag)

Post Postao/la hrvoje461 » pon tra 02, 2012 8:12 pm

ŠegrtMarko je napisao/la:Odlično izgleda :)

U zadruzi su mi rekli da ih prvu godinu možda neće trebat niti špricati jer se još sve beštije ne stignu toliko nakotiti, ali već sljedeće godine da ih vjerovatno treba špricati. Isto su mi rekli da ih prve godine ne gnojim.
Jesi ti planirao gnojidbu i špricanje?
Spricanje s cime?
Give a man a beer, and he wastes an hour, but teach a man how to brew, and he wastes a lifetime. - Unknown

Avatar
ŠegrtMarko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub lis 10, 2009 12:40 pm
Lokacija: Zagreb/Daruvar

Post Postao/la ŠegrtMarko » pon tra 02, 2012 8:36 pm

hrvoje461 je napisao/la:
Spricanje s cime?
Rekli su mi da je isto kao i za vinovu lozu, ali ja nemam pojma s čime se šprica loza tako da neznam. Znam da je spominjao peronosporu i i crvene paukove. Naručio sam sa amazona
The Homebrewer's Garden: How to Easily Grow, Prepare, and Use Your Own Hops, Malts, Brewing Herbs

Nadam se da će tamo pisati neki prirodni načini kako zaštiti hmelj, ako postoji šansa rado bih izbjegao kemiju

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » pon tra 02, 2012 8:40 pm

ŠegrtMarko je napisao/la:Odlično izgleda :)

U zadruzi su mi rekli da ih prvu godinu možda neće trebat niti špricati jer se još sve beštije ne stignu toliko nakotiti, ali već sljedeće godine da ih vjerovatno treba špricati. Isto su mi rekli da ih prve godine ne gnojim.
Jesi ti planirao gnojidbu i špricanje?
spricati necu sigurno, osim u slucaju bas velike bolestine. nisam nista ni gnojio posto je posadeno u ovoj zemlji za cvijece

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » pon tra 02, 2012 8:47 pm

hrvoje461 je napisao/la:
ŠegrtMarko je napisao/la:Odlično izgleda :)

U zadruzi su mi rekli da ih prvu godinu možda neće trebat niti špricati jer se još sve beštije ne stignu toliko nakotiti, ali već sljedeće godine da ih vjerovatno treba špricati. Isto su mi rekli da ih prve godine ne gnojim.
Jesi ti planirao gnojidbu i špricanje?
Spricanje s cime?
protiv plamenjace Cuprablau Z (bakar 35% + cink 20 2%), protiv pepelnice Chromosul 80 (sumpor 80%), to su preventivni fungicidi. ako se vec pojavi bolest onda treba preci na sistematike

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » pon tra 02, 2012 8:49 pm

e da, zaboravio sam jos i protiv crvenog vocnog pauka Demitan

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » pon tra 02, 2012 9:39 pm

Odlicno, ja neznam kad cu svoje preuzet od admina jos mi nije posalo koliko je po rizomu, da mu platim, i da mi kolega podigne... :) Nadam se da bude do kraja tjedna kod mene. A cekam sa ebrewa isto ovo + Perle i Saaz ako bude imao, to sam mu napisao jos dodatno, jer ih nije bilo za preorder.

slika

Ja cu svoje sadit na drugoj strani "brajde" gdje je bila nekad loza. ;) Jedino mislim da nisi trebao ici na metar i pol, od metar bi bilo OK, ali ako imas mjesta, OK.

Sto se tice hmelja, po stabljici ide oko 30g OSUSENOG. Dosta malo ispadne. ;)
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
ŠegrtMarko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub lis 10, 2009 12:40 pm
Lokacija: Zagreb/Daruvar

Post Postao/la ŠegrtMarko » pon tra 02, 2012 10:23 pm

Pogledajte epizodu 45 na http://www.northernbrewer.com/brewingtv/

Stvarno su to jednostavno riješili , raste im po cijelom dvorištu, uz plot, uz kuću zapravo po svuda :D

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » uto tra 03, 2012 7:42 am

Zedni je napisao/la:Odlicno, ja neznam kad cu svoje preuzet od admina jos mi nije posalo koliko je po rizomu, da mu platim, i da mi kolega podigne... :) Nadam se da bude do kraja tjedna kod mene. A cekam sa ebrewa isto ovo + Perle i Saaz ako bude imao, to sam mu napisao jos dodatno, jer ih nije bilo za preorder.

slika

Ja cu svoje sadit na drugoj strani "brajde" gdje je bila nekad loza. ;) Jedino mislim da nisi trebao ici na metar i pol, od metar bi bilo OK, ali ako imas mjesta, OK.

Sto se tice hmelja, po stabljici ide oko 30g OSUSENOG. Dosta malo ispadne. ;)
odkuda ti to da se dobije samo 30g osusenog hmelja?

"Healthy vines can produce 1-21/2 pounds of dried flowers per plant." - BrewingTechniques' May/June 1994.

sto je nekih 450 - 1100 grama

Odgovori