Pivarov vrt - uzgoj hmelja

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Chuky
Postovi: 147
Pridružen/a: pet sij 20, 2017 12:02 pm
Lokacija: Svinjarevci Vukovar

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la Chuky » pon sij 08, 2018 7:19 pm

Moj hmeljarnik krasi 6 jednogodišnjih fugglesa. Imam neka obećanja za rizome iz B. Petrovca. Vjerovatno robusta i
aroma.Ako mi se posreći možda iskamčim poneki Cascade, Centennial i Chinook. Negdje na putu je i knjiga Hmeljarstvo od Jana Kišgecija, ne baš knjiga kopija u nekom uvezu.
Ovaj fuggle rodio dovoljno za moja tamna piva. A sa robustom i aromom neznam što očekivati, ima opis:

-Aroma i Robusta potiču od istih roditelja. Majčinska biljka bila je sorta Ahil, koja je ukrštana sa muškom biljkom
ND 2/65/1, koja je nastala višekratnim povratnim ukrštanjem s engleskom sortom Northern Brewer.

Opis

Aroma i Robusta, su biljke srednje bujne i srednje rane, s cilindričnim habitusomi dugim zapercima. Stablo je srednje debljine s crvenim prugama. Šišarice su ravnomerno raspoređene po celoj biljci i izrazito su koničnog oblika, srednje krupne sa srednje dugim petiljkama. Odlikuju se većom količinom lupulenskog praha zlatnožute boje. Kompaktne su i to im obezbeđuje dobre predispozicije za mehanizovanu berbu. Miris je prijatan hmeljski.

Komponente

Sadržaj alfa kiselina kod obe sorte iznosi 7-8,5%, a sadržaj beta kiselina je znatno viši. Potencijalni prinos ovih sorti je superioran (u višegodišnjem proseku 2,5 tona po hektaru).Sadržaj eteričnih ulja je veći nego kod Bačke. Po sastavu eteričnih ulja Aroma je slična Ahilu, a Robusta je sličnija Northern Breweru. Sorte ne pripadaju farnesenskim tipovima. Hmeljske osobine opravdavaju njihovu pripadnost, aromatičnim tipovima hmelja.

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la Svarrogh » pon sij 15, 2018 7:54 pm

Bio sam u B. Petrovcu na berbi. Spomenute sorte su fino mirisale prije branja. U pivu ih nisam probao.

Topsis
Postovi: 107
Pridružen/a: sub srp 01, 2017 12:33 pm
Lokacija: Ozalj

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la Topsis » pon sij 29, 2018 10:14 pm

Pozdrav svima,

Ima li netko informaciju hoće li se i ove godine naručivati rizomi iz Slovenije!?
Prema Piccassu mi ne odlaze PP pa ovdje pitam...

Avatar
piccasso
Postovi: 361
Pridružen/a: ned lip 19, 2011 9:52 pm
Lokacija: Čakovec

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la piccasso » uto sij 30, 2018 9:22 am

poruku sam primio i odgovorio :zivjeli2:
više od 40 godina iskustva u ispijanju piva i 7 u kuhanju

Avatar
oleg13
Postovi: 98
Pridružen/a: pet sij 08, 2016 9:17 pm
Lokacija: Krk

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la oleg13 » uto vel 06, 2018 2:25 am

Evo cisto da se prijavim ako bude bilo sta rizoma za prodaju :D

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la Vjeko » čet ožu 15, 2018 9:27 am

svi koji ste u nasim kontinentalnim dijelovima sadili chinook ili cascade, moze neki povratni info kako ste zadovoljni dobivenim, u pivu naravno?

I jel ima neka aromaticna sorta koju bi bas preporucili za nase kontinentalne geo koordinate?

Blizi mi se vrijeme sadnje, nakon ovog hladnog vala...

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la Pemac » čet ožu 15, 2018 10:07 am

Kupujem nešto rizoma. Ne znam kako se to rješavalo ovih godina, ali evo da ostane neka prijava, pa ako mi tko želi pomoći oko nabave nek odg. ovdje ili inbox.

a ka ta g na eee
Postovi: 226
Pridružen/a: pon sij 23, 2017 8:45 pm
Lokacija: zagorje zelene

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la a ka ta g na eee » čet ožu 15, 2018 11:50 am

Pemac je napisao/la:
čet ožu 15, 2018 10:07 am
Kupujem nešto rizoma. Ne znam kako se to rješavalo ovih godina, ali evo da ostane neka prijava, pa ako mi tko želi pomoći oko nabave nek odg. ovdje ili inbox.
http://www.pivarstvo.info/forum/memberl ... ile&u=1354

Javi se kolegi, ak jos ima koji...

Avatar
piccasso
Postovi: 361
Pridružen/a: ned lip 19, 2011 9:52 pm
Lokacija: Čakovec

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la piccasso » čet ožu 15, 2018 12:15 pm

što se tiče narudžbe rizoma iz Slovenije koju sam organizirao posljednje tri godine neću raditi ove godine.
Razlog ove odluke je : sve to oko narudžbe,odlazak po rizome u slo.,pakiranje i slanje mi oduzima previše vremena kojeg imam jako malo a na kraju posljednje dvije godine smo dobili nešto lošiju kvalitetu rizoma na koju ja ne mogu utjecati a nekako se osječam odgovoran pa preporučam da si sami dalje razmnožimo i ponudimo tko ima viška ovdje na forumu.

KAKO RAZMNOŽITI HMELJ ?
jednostavno .... :D
1. ako imate grm koji je star najmanje 3 godine slobodno odkopate 30cm oko njega i uzmete dio korjena i eto vam rizoma.
2. ako ste prošle godine posadili. Sve što vam bude izlazilo iz rizoma ( osim dvije najmanje biljke do 5 mj.) slobodno izrežete i stavite u odstajalu vodu (možete i dodati par reznica vrbe radi bržeg puštanja korjena) i u vodi držite 40-ak dana a potom posadite u zemlju (jako vlažnu zemlju) imate do 50 novih sadnica hmelja po biljci.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
više od 40 godina iskustva u ispijanju piva i 7 u kuhanju

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la Svarun » čet ožu 15, 2018 6:42 pm

piccasso je napisao/la:
čet ožu 15, 2018 12:15 pm

2. ako ste prošle godine posadili. Sve što vam bude izlazilo iz rizoma ( osim dvije najmanje biljke do 5 mj.) slobodno izrežete i stavite u odstajalu vodu (možete i dodati par reznica vrbe radi bržeg puštanja korjena) i u vodi držite 40-ak dana a potom posadite u zemlju (jako vlažnu zemlju) imate do 50 novih sadnica hmelja po biljci.
Ovo radi bez problema, ja sam lani uzeo hrpu reznica i primaju se sa minimalno 80% uspješnosti. Čudi me da se nigdje ne spominje uzimanje reznica nego uvijek samo rizomi

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la AlkoholUnited » čet ožu 15, 2018 8:11 pm

Svaka cast dobra tehnika!
Sto se vrbe tice najvise hormona imaju mlade kratke grane a one starije samo u kori i to nesto mizerno... jos bolji efekt daje kada se mlade grancice istucaju prije ubacivanja u vodu...
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la crna guja » pet ožu 16, 2018 11:38 pm

imam pitanje: je li netko radio pergolu sa hmeljem, pritom mislim na mjesto ispod kojeg se boravi u hladovini u ljetnim mjesecima?
vidio sam ih dosta na webu. ima li i tu nagaznih mina kao i u ostatku pivarstva? za peronosporu i ostale bolesti znam, možda ima još nešto?
...na vlastitu odgovornost,ljekarniku ili doktoru,a u težim slučajevima i komunalnom poduzeću

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la Vjeko » sub ožu 17, 2018 6:37 am

crna guja je napisao/la:
pet ožu 16, 2018 11:38 pm
imam pitanje: je li netko radio pergolu sa hmeljem, pritom mislim na mjesto ispod kojeg se boravi u hladovini u ljetnim mjesecima?
vidio sam ih dosta na webu. ima li i tu nagaznih mina kao i u ostatku pivarstva? za peronosporu i ostale bolesti znam, možda ima još nešto?
Nisam radio pergolu, ali na temelju vlastitog iskustva u pokusaju da natjeram hmelj da se siri gdje ja zelim, rekao bih samo ovo - hmelj ce se tesko siriti vodoravno, treba mu barem mali nagib, znaci imati na umu pri projektiranju pergole.
Primjer:
112E06B0-F473-4422-992C-EE02FD7DDF72.jpeg
Ako nista drugo, majstor sa slike je barem dobio lijepi zeleni zid izmedju sebe i zene kad skupa izadju u vrt popit pivo :D
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la crna guja » sub ožu 17, 2018 9:51 am

vidim da se tako i ponašaju. 8) znači trebalo bi na pergolu dodati jednu laganu konstrukciju sa konopima i nagibom. koliko otpada lišće? kupe li se insekti po stabljikama - skakavci itd? da li kapa kakva smola ili prah sa stabljika? mislim ono da čovjek može ručati u miru ispod pergole, po mogućnosti bez gusjenica i sličnih začina u tanjuru?
Agronom mi je rekao da bi hmelj uspio kod nas bez problema, ali da najvjerojatnije ne bi dao plod, odnosno šišarku.
Pa imam pitanje za Svaruna, ako ovo čita - ima li koji mutant kojeg bi možda ipak vrijedilo posaditi ovdje na jugu? :?
...na vlastitu odgovornost,ljekarniku ili doktoru,a u težim slučajevima i komunalnom poduzeću

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la AlkoholUnited » sub ožu 17, 2018 1:06 pm

crna guja je napisao/la:
sub ožu 17, 2018 9:51 am
vidim da se tako i ponašaju. 8) znači trebalo bi na pergolu dodati jednu laganu konstrukciju sa konopima i nagibom. koliko otpada lišće? kupe li se insekti po stabljikama - skakavci itd? da li kapa kakva smola ili prah sa stabljika? mislim ono da čovjek može ručati u miru ispod pergole, po mogućnosti bez gusjenica i sličnih začina u tanjuru?
Agronom mi je rekao da bi hmelj uspio kod nas bez problema, ali da najvjerojatnije ne bi dao plod, odnosno šišarku.
Pa imam pitanje za Svaruna, ako ovo čita - ima li koji mutant kojeg bi možda ipak vrijedilo posaditi ovdje na jugu? :?
Jako zahvalno za prekrivanje neke konstrukcije naravno treba vise sadnica i planirana sadnja u odredjenim razmacima kao takav ce dati manje sisarki i biti ce sitne i nize kvalitete zbog prevelike loze iz jednog grma (slicno kao kupine). Manje kukaca zivi na hmelju i napada hmelj od recimo sto napadaju i zive na lozi (dosadne pcele i ose, uholazi iliti usibusi, smrdljivi martin itd) a da ne apomenem one glupe cvorke kada dodje vrijeme pa ako nisi pobro grozdje em ti sve poruse em zaseru. Iz estetskih razloga za prekrivanje sjenice je hmelj definitivno bolji. Hmelj napadaju lisne usi pa na njih idu mravi i to je to ima jos nekih nametklnika al nebi ih ni skuzio da su tamo...
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Odgovori