Extrakt za prvo kuhanje

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
DankoH
Postovi: 4
Pridružen/a: sri tra 27, 2011 12:23 pm
Lokacija: Varaždin

Extrakt za prvo kuhanje

Post Postao/la DankoH » čet pro 15, 2011 1:57 pm

Ljudi pozdrav.

Gledam po forumu i nitko da pise nesto vise o kuhanj iz extrakta pa evo da pitam neke stvari.

Koja je razlika izmedu ovoga:

Thomas Coopers Light Malt Extract (1.5kg)
http://store.coopers.com.au/products/di ... act-1-5kg-

i

Real Ale Beer Kit (1.7kg)
http://store.coopers.com.au/products/di ... kit-1-7kg-

Dakle ako zelim iz extrakta skuhat pivo sto mi u stvari treba? Ovaj Malt Extract ili Beer Kit?

Gdje je najpovoljnije ili najbolje kupit u eu ili mozda ima ko kod nas u HR.

Koji bi mi sećer trebao? Ne bi htio natopljavat sladove i ko zna sto sve radio. Htio bi jednostavan neki sećer da ga tutnem unutra (u prahu?, tekuci?, kako se to zove tocno?).

Da li da kupujem kakve poboljsivace okusa? Cini mi se relativno skup, tako da kad se sve zbroji i oduzme i postarina i sve ostalo ispada da i nije bas tolko jeftino skukat sarzu od extrakta.


Volio bi da sa extraktom bude u paketu i neki kvas... Ono, kuhanje za budele. Kupis i skuhas pivu. Gdje kupiti i kako se zove to sto bi trebao kupiti.

Ajd molim nekog ako ima volje da mi odgovori na ovo, ili bar na jedno od pitanja pa da krenem u nabavku.


lp
Danijel

Avatar
tomi2206
Postovi: 59
Pridružen/a: pet srp 09, 2010 7:01 pm
Lokacija: Poreč/Istra

Post Postao/la tomi2206 » čet pro 15, 2011 2:31 pm

Evo, pokušati ću biti što jasniji a neka me netko od iskusnijih ispravi ako sam pogriješio! :lol:

Prvo i osnovno ČISTOČA!!!

Znači,
http://store.coopers.com.au/products/di ... kit-1-7kg-
je VEČ hmeljena sladovina (po receptu "kuhanje piva za budae") tj. ubaciš sadržaj limenke u toplu vodu (čini mi se 5L ali nisam siguran) dodaš u to 1kg običnog bijelog (može i drugi) šečera, Sve to skupa ohladiš na 20 'C ubaciš u bačvu i nadoliješ vode do 23 L. U limenci ti je i suhi kvasac ali ne piše koji je i do kada mu je rok trajanja. Taj kvasac uspeš u bačvu sa sladovinom i pričekaš 10-15 minuta. Promiješaš sladovinu u koju si sipao kvasac da bi kvasac došao "do zraka" (aearacija kvasca). Začepiš ( ne hermetički) i čekaš cca 7 dana potom to pretočiš u drugu bačvu da se izbistri ili flaširaš.

Ovo je link te vodi na video gdje ti opisuje cijeli postupak sa već hmeljenim ekstraktom kao što jee Coopers Real Ale' :
http://www.youtube.com/watch?v=RROjYrbUu-4

ovo drugo je NE hmeljeni ekstrakt tj kad aodlučiš kuhati pivo SAM određuješ koliko će biti gorko ( odabirom hmelja kojeg ćeš koristiti).
Na ovdjom linku su članovima foruma gdje demonstriraju proizvodnja piva iz ekstrakta kao ovaj Light Malt extract sa dodatkom specijalnih sladova
http://www.youtube.com/watch?v=WDHuHeCGSbQ

U HR ima trgovina sa sirovinama za proizvodnju piva a to su :
- Beershop u Zg ( kvasci, hmelj, Ječmeni slad (ZRNO))
- Ireks Aroma Zg (potrebno je uzet veću količinu sirovine (kanistar ekstrakta ili vreča slada RNO))
nadam se da ti je malo jasnije :zivjeli2:

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » čet pro 15, 2011 2:55 pm

buck-ekstrakt ječmenog slada (tekući )-ireks aroma .35o kn,cca90l pive.za dobru jednostavnu pivu treba ti još hmelj i kvasac (sve je u hr)i nešto opreme.
sve je to već odgovoreno spremnima za prvo kuhanje.(nakon što su čiitali)!
skupe instant kitove ostavi za ......šečeri i poboljšivaći okusa ti trebaju za kraš ekspres.
čitaj ..... :)

Avatar
DankoH
Postovi: 4
Pridružen/a: sri tra 27, 2011 12:23 pm
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la DankoH » čet pro 15, 2011 2:55 pm

Hvala na brzom odgovoru. Sad mi je bitno jasnije.

Dakle imamo Beer Kit koji je hmeljan, zacinjen i samo ga zavalis u toplu / vruću vodu i imas ovaj malt extrakt koji treba zacinit.. Kuzim, ja bi ovo prvo :P.

A kako da znam koliko da secerim? Čime mjerim? Hidrometrom :)? Kako se zove sprava i kolko da gledam posto secera da imam 6-7 % alkohola.
S time da bi flasiro sa jos secera u flasama. Kako da znam kolko dodat u flase, recimo litarne?

Ili da jednostavno ne filozofiram precise i da samo idem pravit pa kako bude bude..

Avatar
tomi2206
Postovi: 59
Pridružen/a: pet srp 09, 2010 7:01 pm
Lokacija: Poreč/Istra

Post Postao/la tomi2206 » čet pro 15, 2011 3:29 pm

Znam da zvuči otrcano ali prvo pročitaj ČPP (FAQ) da ti neke stvari budu jasnije.

Se ti piše na limenci, koliko šečera , da možeš pobolšati okus Suhim ekstraktom (Dry Extract - u prahu je),Kolika je gustoća sladovine, koja je krajnja gustoča ( kada smiješ flaširati).
Šečera ide 1 kg pri kuhanju ako je limenka od 1 kg a ako je od 1,7 onda ti ne treba šečer pri kuhanju. Kada je pivo odfermentiralo u bačvi/bačvama (cca 15 - 30 dana) izmjeriš pivskim Aerometrom gustoču i onda 3 uzastopna mjerenja mora biti ista ( npr. mjeriš danas/četvrtak, u subotu i ponedjeljak) ako je tako u boce koje ćeš koristiti dodaš šečer (5-8 grama po LITRI a ne BOCI,počepiš i pustiš na stalnoj temperaturi ( ovisno o vrsti piva 12'C ili 18'C ) cca 30dana ( da se stvore mjehuriči u pivu)-
Pokušaj nabaviti barem Aerometar (za mjerenje gustoče u pivu) i termometar da znaš koje ti je gustoče i temperature sladovina, lonce vjerojatno imaš još ti treba bačva s vrenjačom i slavinom ( ovo zadnje olakšava ali nije uvijet)

Ovo ti je Coopers tutorijal za Beer Kits.
http://www.youtube.com/watch?v=9HYfEib3 ... re=related

Ako želiš pokušati imam doma jedan taj hmeljeni ekstrakt ali je Lager i uputstva su na talijanskom ali prevesti ću nije frka.

http://www.mr-malt.it/malti-preparati/q ... eer kitom.

Avatar
tomi2206
Postovi: 59
Pridružen/a: pet srp 09, 2010 7:01 pm
Lokacija: Poreč/Istra

Post Postao/la tomi2206 » čet pro 15, 2011 3:30 pm

Znam da zvuči otrcano ali prvo pročitaj ČPP (FAQ) da ti neke stvari budu jasnije.

Se ti piše na limenci, koliko šečera , da možeš pobolšati okus Suhim ekstraktom (Dry Extract - u prahu je),Kolika je gustoća sladovine, koja je krajnja gustoča ( kada smiješ flaširati).
Šečera ide 1 kg pri kuhanju ako je limenka od 1 kg a ako je od 1,7 onda ti ne treba šečer pri kuhanju. Kada je pivo odfermentiralo u bačvi/bačvama (cca 15 - 30 dana) izmjeriš pivskim Aerometrom gustoču i onda 3 uzastopna mjerenja mora biti ista ( npr. mjeriš danas/četvrtak, u subotu i ponedjeljak) ako je tako u boce koje ćeš koristiti dodaš šečer (5-8 grama po LITRI a ne BOCI,počepiš i pustiš na stalnoj temperaturi ( ovisno o vrsti piva 12'C ili 18'C ) cca 30dana ( da se stvore mjehuriči u pivu)-
Pokušaj nabaviti barem Aerometar (za mjerenje gustoče u pivu) i termometar da znaš koje ti je gustoče i temperature sladovina, lonce vjerojatno imaš još ti treba bačva s vrenjačom i slavinom ( ovo zadnje olakšava ali nije uvijet)

Ovo ti je Coopers tutorijal za Beer Kits.
http://www.youtube.com/watch?v=9HYfEib3 ... re=related

Ako želiš pokušati imam doma jedan taj hmeljeni ekstrakt ali je Lager i uputstva su na talijanskom ali prevesti ću nije frka.

http://www.mr-malt.it/malti-preparati/q ... lager.html

Kao što ti je mali badem već odgovorio ti Beer Kits su kao da želiš napraviti vino iz praška. Skupi malo opreme nije skupa i kreni sa ekstraktom i hmeljom kojeg će ti i netko od forumaša udijeliti. Biti ćeš puno zadovoljniji rezultatom.
Hmelj i kvasac možeš kupiti u Beershop-u a za ekstrakt možeš potrražiti nekog na forumu ako želi podijeliti troškove kanistra.
Nije da te demotiviramo ali nitko ne želi da ostaneš razočaran onim što dobiješ Beer kitom.

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » čet pro 15, 2011 5:31 pm

Ako ne želiš ništa misliti, naruči izvana Beer Kit za pivo koje želiš. Dobiješ recept pod poklopcem. U principu sadržaj konzerve razmutiš u mlakoj vodi i dodaš običnog konzumnog šećera po receptu. Naliješ u fermentor, ubaciš kvasac koji je došao ispod poklopca i za mjesec dana imaš pivo.

Koji Beer kit i gdje? Well, google i ebay su ti prijatelji, odaberi stil piva i vidi di je kit + poštarina najjeftinije...

Avatar
DankoH
Postovi: 4
Pridružen/a: sri tra 27, 2011 12:23 pm
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la DankoH » čet pro 15, 2011 5:37 pm

cool


hvala svima za informacije.

DNA
Postovi: 3
Pridružen/a: ned vel 05, 2012 7:35 am

Post Postao/la DNA » ned vel 05, 2012 7:50 am

hvala i od mene na savjtima ovo je uvelike pomoglo.

nego koja je razlika u pivu iz ekstrakta i iz žitarica, koje je boljeg okusa??

ps. hvala ekipi sa chata koja su podjelila ovu stranicu, jer koliko vidim imam novi najbolji hobi

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » ned vel 05, 2012 5:53 pm

Ja sam kuhao nekoliko tih beer kitova i dobijes sasvim pristojno pivo. Naravno da sa zrnjem imas daleko vise izbora u stilovima piva i finom podesvanju recepta. Koje je boljeg okusa je tesko pitanje :) jel bolji gulas iz kozerve ili kada sam krenes sa kockicama mesa i ostalim sastojcima.

Avatar
Palac
Postovi: 275
Pridružen/a: čet stu 05, 2009 9:44 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Palac » ned vel 05, 2012 8:18 pm

DNA je napisao/la:hvala i od mene na savjtima ovo je uvelike pomoglo.

nego koja je razlika u pivu iz ekstrakta i iz žitarica, koje je boljeg okusa??

ps. hvala ekipi sa chata koja su podjelila ovu stranicu, jer koliko vidim imam novi najbolji hobi
DNA javi se marbosu na PM. Kao 500 član foruma osvojio si sirovine za kuhanje vlastitog piva. Predlažem ti da sam odeš po to u n. gradišku i probaš vrhunsko tamno i svijetlo pivo našeg kolege Marbosa, kupiš koju litricu za počastiti ekipu i upiješ svaki savijet koji čuješ :)
Volim piti i voziti, na svakome 'ko me gleda bilijarski štap slomiti, prase, janje okrenuti

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » ned vel 05, 2012 9:53 pm

admin je napisao/la:...jel bolji gulas iz kozerve ili kada sam krenes sa kockicama mesa i ostalim sastojcima.
:pivo4:
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Odgovori