totalna početnica

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderator/ica: Poljo

mihaela

totalna početnica

Post Postao/la mihaela » sri pro 07, 2011 10:35 am

dakle, već dugo želim početi sa kuhanjem piva kod kuće....a jedino što znam o pivi je da ga obožavam. a moj dečko ima dosta teoretskog znanja o tome, ali nikak da krenemo. e sad sam ja odlučila za božić kupiti nama osnovne stvari....ali koje su to....
Molim vas, recite mi točno što moram imati za prvi put. koje boce, koje sirovine i gdje ih nabaviti.....
jako se veselim i nadam se odgovorima....
ugodan dan!

buky1

Post Postao/la buky1 » sri pro 07, 2011 10:51 am

http://pivarstvo.wikispaces.com/ ovdje imaš sve osnove. Dobro došla na forum

400d

Post Postao/la 400d » sri pro 07, 2011 10:57 am

moja je preporuka da ne krećeš od ekstrakta, nego do zrna. svakako ćete u jednom trenutku na to doći, a u međuvremenu ako se budete zajebavali sa ekstraktom, ne vidim neke posebne koristi od toga.

prije svega pročitajte www.howtobrew.com od početka do kraja

nakon toga nabavite od opreme:

1 lonac (inox ili emajl) od 30 litara
1 X vrećice za pranje iz DM-a
1 X plastičnu bačvu od 40 litara
1 X plastičnu bačvu od 30 litara sa pipom (pazite da promjer otvora na pipi može stati u grlić pivske boce)
1 X silikonska cijev od 2 metra (za pretakanje)
1 X vrenjača
3 X gajba pivskih boca detaljno opranih od svih ostataka iznutra i skinite etikete, ljepše izgleda
1 X četka za boce

i nabavite od sirovina:

6 kg pilsner ili pale ale slada
0,3 kg crystal 60L ili 120 EBC
100 grama hmelja (uzmite neki dual purpose, recimo auroru ili perle)
jedna vrećica kvasca Fermentis S-04

(možda se neki s foruma neće složiti s mojim prijedlogom, ali ja smatram da su gore navedeni sastojci odlični za prvo pivo - jednostavno, a dobit ćete odlično pivo. ako želite možete se i igrati s receptima ali vam preporučujem da kvasac ostavite S-04 ili eventualno Nottingham - brzo fermentiraju, brzo se talože, notty će imati čistiji profil za razliku os S-04)

osim navedenog, trebat će vam još i dobar mlin za mljevenje slada (nemojte podcijeniti važnost mlina - sve vam je objašnjeno u knjizi howtobrew), te sredstvo za dezinfekciju, odnosno sanitaciju (neko na bazi joda ili obična varikina za domaćinstvo u omjerima preporučenim u howtobrew)

ako imate pristup takvim informacijama, možda bi bilo dobro da dobijete podatke o vodi (analizu sastava vode) i da ih ovdje stavite, pa da za prvi put možda uradite neke prilagodbe (prokuhavanje ili razrijeđivanje), ali ovo vam nije prioritet i za prvo pivo možete kuhati s vodom kakvu god imate, samo da je čista i pitka.

eto, ukratko od mene, vjerujem da će vam još dosta ljudi odgovoriti ako sam ja nešto propustio.

ovo što sam naveo je osnovna oprema i ako zagrizete (a hoćete) upgrade je neminovan.
8)

pozdrav i sretno :D
I like the smell of fermentation in the morning

Zedni

Post Postao/la Zedni » sri pro 07, 2011 11:15 am

Pozdrav,

Procitajte prvo ČPP (često postavljana pitanja) te knjigu koju je spomenuo 400d, a i citajte po forumu, nema bas puno... sve ce vam biti jasno tada.

Uzivajte! :zivjeli2:
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Jall

Post Postao/la Jall » sri pro 07, 2011 12:40 pm

Ja bih za početak ipak preporučila kuhanje iz ekstrakta, jednostavnije je, potrebno je manje opreme za početak i manja mogućnost da se zfrkne stvar (što u početku djeluje prilično demotivirajuće).

E kad skuhaš pivu iz ekstrakta, i dok čekaš da bude spremna za ispijanje čitaš forum, knjige, gledaš filmiće i skupljaš savjete i opremu za kuhanje iz zrna. A kad konačno probaš svoju prvu pivu (koja je naravno vauuuu), onda hrabro navališ na kuhanje iz zrna :-) !!

P.S. 70 % stvari koje pročitaš na forumu je u osnovi vrlo jednostavno,ali dečki imaju tu sposobnost da od najbalanijih stavari naprave teoriju
(to ti je onaj primjer: žena skuha ručak,a muškarac: upali plin, nađe padele, kupi i pripremi namirnice, dodaje začine, pazi da ne zagori ...
no kužiš poantu :lol: )
Never ride faster than your angel can fly

Ferdo

Post Postao/la Ferdo » sri pro 07, 2011 1:14 pm

Hehe
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Jall

Post Postao/la Jall » sri pro 07, 2011 2:14 pm

Ferdo šaljivđina :-D !!
Never ride faster than your angel can fly

Oskar

Post Postao/la Oskar » sri pro 07, 2011 11:10 pm

Istina, ima tu po forumu komplikacija, al čitanje će ti uštedit vrijeme baš kad se prava komplikacija pojavi.

Osobno sam skuhao samo 2 šarže od tekućeg Back ekstrakta i pive su mi fine, a i publika je bila sretna, posebno ženski dio, što je zanimljivo. Slijedeća tura je all-grain, i to zato jer me zanima kak se to dela.

Što se mene tiče, iskustvo je super, preporučam taj ekstrakt, prva runda po pe-esu, a u slijedećoj se poigraj s recepturom i dodacima. Ja jesam (čitaj: kadulja, klinčeki, med), i uopće mi nije žao! :)

Što se Backa tiče, radi se o proizvodu koji se koristi u pekarskoj industriji. Vidi "Ireks aroma", 15kg je 350kn, dosta za 100L pive, možda i više.

I drago mi je da imamo još jednu forumašicu, dobrodošla!

petro

Post Postao/la petro » sri pro 07, 2011 11:31 pm

Ja sam do sad kuhao 5 puta i sve od ekstrakta s tim da su neke pive bile samo od ekstrakta a kod nekih sam dodavao kneipp,melasu,radio sam steping i svaka piva je ispala super(ova peta fermentira ali po svemu izgleda dobro) tako da je ekstrakt ok za početak kao i ovaj steping za polagani prelazak na all grain.To mi je slijedeći korak i nadam se da bude i kod kuhanja samo od zrnja rezultat i dalje isti - pitko i odlično pivo,stvoreno vlastitim trudom i osjećaj ponosa koji ide uz to kad ti piva dobro uspije.

Don Genovese

Post Postao/la Don Genovese » čet pro 08, 2011 8:53 am

Lijep pozdrav, i dobro došla.

lanko

Post Postao/la lanko » čet pro 08, 2011 5:47 pm

Također za početak ti preporučam extrakt (iako nisam nikada radio sa njim), ali imaš manje posla, jednostavnije i brže.

Što se tiće posuda- samo je pitanje koliko češ kuhati i sa koliko možeš baratati.
Nekako je najzgodnije sa 20tak l za početak, a i mislim da je Jall tako nešto negdje napisala da joj je OK za baratanje.

Pročitaj ČPSP i ostatak foruma, makar dio. nije teško, a isplati se.. glog,glog :)

hrusht

Post Postao/la hrusht » pet pro 09, 2011 1:16 am

ja mislim da bi trebala nosit hlace dok kuhas :twisted:
sve ostalo je lagano...

uzmes si recimo u beershopu 5kg nekog slada ( lager svijetla pivo do 10 EBC...) 100grama hmelja i paketic nekog kvasca, cuj se s likom i lik ti bu skombiniro ak ti neznas... to te izade oko 80 kn
kad ti to sve dode i ti se pripremis za kuhanje stavis jecam u 15l vode da malo upije vodu - kad ti upije vodu ocijedi ga, vodu ne bacaj, izmelji ga u multipraktiku i stavi ga u dm-ovu vrecicu i u lonac s onom vodom koju nisi bacila, grij na tri temperature , prvo na oko 60C 15 minuta pa na 70C pola sata i na 78 - 80C pol sata, kad to napravis, preli s jos 15 litara vode zagrijane na oko 80C, nakon toga izvadi DM-ovu vrecicu s 5kg jecma i dogrij onu tekucinu kaj ti je ostala u loncu da zavrije, kad zavrije dodaj 10Grama hmelja, i tak svakih 20 min... gledaj da cijelo vrijeme lagano vrije - tj kroz sat vremena podijeli si 40 grama hmelja u nekih sat vremena po 10grama, dok budes npr, na pol posla hmeljenja stavi si malo vise od deci vode u jedan loncic i nek ti to prevrije. zadnju turu bacanja hmelja gasi vatru i hladi to kaj imas u loncu u najkracem mogucem vremenu, kak god znas. ces kroz slaufe, u kadi il slicno. kad si to stavila na hladenje - sjecas se onih deci vode kaj je prokuhalo sad se to pohladilo- e u to pazi na temperaturu te vode - ovisi koji kvasac - al mislim da je oko 25, dodaj kvasac i to dobro razmuti, pusti da stoji - koji put mozes jos promijesat al nemoras no nek stoji oko 20 minut , ne ispod 15 i ne iznad pol ure prije ulijevanja u onog vraga.
e sad, onaj vrag kaj se pohladil, stavi ga u demizon ili kanistar ulijevaj preko filtera da ti ne prode kakva cestica hmelja il sl... - PAZI da mu je temperatura +-3 stupnja ne veca nit manja od onog kvasca, to sve uli u demizon i zadihtaj s vrenjacom ili slaufom umocenim u casu(sam da zrak nemre nutra) i stavi negdje na temperaturu primjerenu fermentaciji, ovisi kaj kuhas (kvasac) lager oko 12C, ale oko 20C itd.
drugi dan to dobro spromuckaj i to je to... nemas kaj fulat, pazi da ti je demizon, crijeva... sve ono kaj koristis nakon kuhanja dobro ocisceno od bakterija - imas u apoteci za kupit onog vraga... neznam sad kak se zove, znaju tu forumasi... najbolje ti s njim... jeftinjava, oko 15kn mislim da je... no dobro...
pusti da isfermentira, ak nemas areometar, kad tri dana nema mjehurica, mozes pretocit u sekundarni fermentator, da se rijesis taloga i sl. pusti u njemu jos koji tj i onda moze u boce, boce dobro ocisti s onim vragom kaj si kupila u apoteci za oko 15kn, ili ih stavi u pecnicu na oko 150C oko pol ure, no pazi da budu otprilike temperature kao i tekucina koju ces ulit unutra... e sad, po litri te tekucine ide oko 10grama grozdanog secera, najbolje ti je, ako imas 23 litre te tekucine u malo vode razmutit 230 grama tog grozdanog secera i uli ga u tu tekucinu, dobro sve izmijesat i pocet s punjenjem boca, boce dobro zacepi, imas u bauhausu il slicnim trgovinama cepilicu za oko 100kn i krunastih cepova 100 kom za 10kn. najbolje s time, no... mislim da za oko 2-3tj nakon tog punjenaja u flase imas svoje domace pivo...

nadam se da razumijes zasto sam reko da nosis hlace dok kuhas pivo.

sorri,par piva malo vremena pa sam se rasprico.
za prvo pivo mislim da bi ti to trebalo bit to...pozz i velko M u klub.

ja nisam neki expert da se razumijemo, neces niti ti biti ovim postupokom, no, nadam se da cemo kroz neko vrijeme oboje se razvit bar na neki visi level, em opremom, em znanjem... pozz :wink:
Dobro pivo možeš prepoznati i nakon jednog gutljaja, ali bolje je biti potpuno siguran.

frici

Post Postao/la frici » pet pro 09, 2011 8:57 am

Možda je ipak bolje da postupak objasni netko tko zna šta radi :lol:
frici

400d

Post Postao/la 400d » pet pro 09, 2011 9:06 am

meni je najjači onaj dio s multipraktikom :lol: :lol:

a i hmeljenje je cool 8)
I like the smell of fermentation in the morning

Zedni

Post Postao/la Zedni » pet pro 09, 2011 9:20 am

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: