mjere za boju

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
strebjesanin
Postovi: 48
Pridružen/a: sub lis 30, 2010 2:32 pm

mjere za boju

Post Postao/la strebjesanin » sub stu 26, 2011 3:35 pm

1. Kada u receptu piše Crystal Malt 60L a u dućanu nude Crystal 55 EBC, da li je to isto?

2. Kada krčkam slad u vodi prije dodavanja ekstrakta, u šta da ga sipam a da ne utiče na ukus sladovine. Da li je dovoljno najlonska čarapa, ili da naručim grainbag kod Ian-a?

3. Da li je neko radio steeping metodu sa Back extractom, izađe li ukus ok?

Hvala!
sveto

Avatar
Oskar
Postovi: 603
Pridružen/a: uto kol 02, 2011 10:00 am
Lokacija: Vrapče, Zagreb

Post Postao/la Oskar » sub stu 26, 2011 4:32 pm

°L = Lovibond, otprilike duplo manja 'rezolucija' od EBC-a.
To jest 1°L je 2 EBC, 50°L je 100 EBC.

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » sub stu 26, 2011 4:40 pm

1. Da ne ulazim u detalje, odprilike Lovibond i SRM su identicni (mala je razlika, to ti trenutno nije bitno, googlaj za vise) EBC je 1.97 puta veca...

2. Vrecice iz DMa za pranje zavjesa, veca i manja su cca 15kn.

3. nisam kuhao sa ekstraktom
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » ned stu 27, 2011 12:28 am

Slad nemoj prokuhavat nego ga drži na nižoj temp, zaboravio sam koja je al proguglaj "steeping temperature", namači ga pola sata u ženskoj čarapi ili vrećici iz dm-a i nakon cijeđenja dodaj u lonac za kuhanje.

Okus će ovisit o samom sladu i sigurno neće pokvarit pivo, samo pazi na količinu jer se razlikuje od slada do slada.

Avatar
ŠegrtMarko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub lis 10, 2009 12:40 pm
Lokacija: Zagreb/Daruvar

Post Postao/la ŠegrtMarko » ned stu 27, 2011 9:55 am

Ja sam dosta nakuhavao sa backom i raznim sladovima i to je dobar način da skuhaš drukčije pivo od običnog back ekstrakt piva.
Kao što je ekipa već rekla najbolje i najjednostavnije rješenje ti je ona vreća iz DM-a, sa najlonkom je problem pošto je previše gusta pa je puno lošija ekstrakcija. Pošto nećeš imati veliku količinu slada za cijediti možeš i dodati slad u lonac a poslje ga procjediti kroz običnu gazu. Tako sam radio dok nisam otkrio DM.

20 min do 30 min namakanja na 70C ti je dosta, temperatura ne smije iznad 75C(mashout). Poslje procjediš, dodaš back i pustiš da zavrije.

Inače, po mom mišljenju nema smisla dodavati previše kristala u back ekstrakt pive pošto je back sam po sebi dovoljno sladak tako da pazi da ne pretjeraš, osim ako voliš slađe pivo :)

strebjesanin
Postovi: 48
Pridružen/a: sub lis 30, 2010 2:32 pm

Post Postao/la strebjesanin » ned stu 27, 2011 11:56 am

recept u originalu je Pale Extract i mala količina slada Crystal 60l, pa se pitam da li je Back dobra zamjena za Pale Extract. Ja sam radio sa Pale-om iz Engleske, nije svjetliji od Back-a pa očekujem da je ovaj Ireksov okej.
Nisam iz Zagreba, nemam pojma šta je DM, u kojoj vrsti dućana mogu tražiti te vreće, šta da pitam prodavačicu?
sveto

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » ned stu 27, 2011 12:45 pm

DM je DrogerieMarkt, pitaj curu/ženu... DMova ima svuda po hr. Ako ne, pitaj cure za vrečice za pranje donjeg rublja. Žene osjetljivi veš potrpaju u te vrečice da ne zapinje u mašini i ne uništava se..

Odgovori