Sredstva za dezinfekciju

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Sredstva za dezinfekciju

Post Postao/la buky1 » pet stu 11, 2011 12:00 pm

Budući da nisam našao temu sa sredstvima otvaram novu.

Inače koristim varikinu u neograničenim količinama za pranje i dezinfekciju fermentora.

Boce čim se popije pivo isperem sa ispiračem.
Kad se nakupi cca 80 boca ( koliko staje na ocjeđivač ) potopim ih u varikinu na sat dva. Isperem vodom i povješam na ocjeđivač i kad se ocjede/osuše nabijem vreću od smeća da pračina ne pada po njima. Na dan kada flaširam bose pomoću dezinfikatora ispirem 2% otopinom hidrogena. Nakon 10ak min flaširam. Nikad mi se pivo nije pokvarilo u boci.

Jel radi još tko sa hidrogenom? Malo je teže nabaviti 30% otopinu ali ima dobra fora koja mi je uspjela juče.

Ljekarne inače prodaju 3 % otopinu i za 100ml traže cca 10 kn, što je previše.

Lijepo sam otišao u ljekarnu i rekao teti da trebam hidrogen 30% za izbjeljivanje rogova. Nakon što sam se malo znojio dok me ispitivalao lovnom društvu i jelenu kojeg sam "odstrijelio", prodala mi je litru 30% hidrogena za 38kn. Meni dosta za minimalno god. dana.

Dakle moji favoriti za sada ( dok starsan ne probam) su varikina i hidrogen

Avatar
Beca
Postovi: 487
Pridružen/a: uto srp 27, 2010 9:53 am
Lokacija: Virovitica

Post Postao/la Beca » pet stu 11, 2011 12:43 pm

Ovo je metoda ako su flaše jako prljave. Flaše potopim u varikinu tj, varikinu pomješanu sa vodom i tako ostavim oko 24h, nekad se zna desit da se stvore neki kristali, pa ih onda operem sa otopinom alkoholnog ocat i vode i onda sve dobro isperem sa vodom. Varikina izgrize svu prljavštinu, a nakon ispiranja sa octom su kao nove. Prije flaširanja flaše stavim u perilicu za suđe da ih steriliziram, i to je to.
Fermentor i ostalu opremu dezinficiram sa jodom.

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » pet stu 11, 2011 12:59 pm

Ja sam isto kiselio u varikini ali više ne dozvoljavam da se talog spekne. Ispiranje odma (ili dan dva nakon ispijanja) smanjuje za 70% posao oko pranja u odnosu na boce u kojima se talog osušio...

Avatar
Beca
Postovi: 487
Pridružen/a: uto srp 27, 2010 9:53 am
Lokacija: Virovitica

Post Postao/la Beca » pet stu 11, 2011 1:05 pm

Ma, ja isto isperem nakon ispijanja i onda ih lagano isperem u varikini. U predhodno postu sam opisao postupak kod flaša koje još nisam koristio.

Avatar
Wodillica
Postovi: 235
Pridružen/a: sri ruj 22, 2010 8:51 pm
Lokacija: Zagreb - Podsused

Post Postao/la Wodillica » pet stu 11, 2011 4:46 pm

Kratko i sažeto. Za sve koristim izosan i nema nikakvih problema.
Ne volim kad mi gaće uđu, gdje već uđu i da vodim brigu tuđu.......

Avatar
pacman
Postovi: 239
Pridružen/a: uto stu 16, 2010 7:47 pm
Lokacija: požega-našice-orahovica

Post Postao/la pacman » pet stu 11, 2011 4:48 pm

također izosans. i nije bilo problema.

cak jednu turu sam oprao samo sa deterdentom i nije bilo problema, hebiga bilo previse piva a malo boca, a da ne pravim novu turu izosana ipraoi samo sa vodom.


a postupak u cijelosti. ako je boca prljavija prvo ih operem tako da stavim kapljicu deterdjenta za sudje u svaku bocu i nasipam po cca deci vode u njih. uzmem cetku koju stavim na busilicu i svaku bocu malo provrtim :o)) boce naravno stoje u gajbi cijelo vrijeme . nakon toga ih isperem sa vodom. to je uglavnom dan ranije.
a prije pretakanja jos nasipam u sudopre vode sa izosanom. i polako uranjam deset boca u vodu ostavim neko vrijeme i stavim na cjedjenje i nakon toga sljedi punjenje sa pivom.
Nakon osmog piva se i najjednostavnije misli izražavaju složeno.

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » pet stu 11, 2011 6:38 pm

Nakon konzumacije odmah isperem svaku bocu, prije punjenja ih opet isperem i dezinficiram izosanom.

Izosan i ispirač su moji favoriti :)

okarm
Postovi: 324
Pridružen/a: ned srp 19, 2009 10:15 pm
Lokacija: ZG

Post Postao/la okarm » pet stu 11, 2011 7:41 pm

izosan.. 130kn/kg dovoljno za nekoliko godina..

prije flasiranja boce slozim u gajbu i sa miniwashem skinem necistoce sa dna.. isperem sa otopinom izosana i to je to...

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pet stu 11, 2011 7:50 pm

Ako je boca jako zaprljana, pola zlice oxy-ja u svaku bocu i napunim vodom do kraja. Ostavim jedan dan. Sve boce ubacim u kadu, sipam deterdzenta i dobro operem boce sa cetkom i isperem obicnom vodom. Prije flasiranja, namocim svaku bocu minutu u izosan, ostavim da se ocjede i to je to. Nikad problema. Poslije uporabe, samo properem bocu vodu i spremne su za ponovno koristenje.

strebjesanin
Postovi: 48
Pridružen/a: sub lis 30, 2010 2:32 pm

soda

Post Postao/la strebjesanin » pet stu 11, 2011 9:22 pm

Moja preporuka je Kristalna soda, iliti Natrijum Perkarbonat, što se koristi u rakiji i vinarstvu. Pere prljavstinu, ubija bakterije, ne ostavlja mirise niti oštećuje palstiku, metal i staklo.
sveto

gollum
Postovi: 152
Pridružen/a: čet tra 28, 2011 5:26 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la gollum » pet stu 11, 2011 10:47 pm

Ja odmah nakon ispijanja properem boce da skinem talog i stavim ih u gajbu naopako da se ocijede, kad se skupi gajba potopim ih u kadin za robu sa otopinom izosana i nakon dan dva opet u gajbu na cijedenje, nakon toga idu na jacuzi tretman u perilici dan prije flasiranja i to je to.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sub stu 12, 2011 2:35 pm

gollum je napisao/la:Ja odmah nakon ispijanja properem boce da skinem talog i stavim ih u gajbu naopako da se ocijede, kad se skupi gajba potopim ih u kadin za robu sa otopinom izosana i nakon dan dva opet u gajbu na cijedenje, nakon toga idu na jacuzi tretman u perilici dan prije flasiranja i to je to.
stigneš li ti kad popit pivo uz sav taj rad k'o domaćica :lol:

ja ih samo jednom isperem nakon što istočim pivo, a onda prije sljedećeg flaširanja samo isperem u star sanu i odlično.
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
lanko
Postovi: 320
Pridružen/a: ned stu 21, 2010 12:35 pm
Lokacija: Slavonija

Post Postao/la lanko » sub stu 12, 2011 5:56 pm

Nakon konzumacije odmah isperem svaku bocu, prije punjenja ih opet isperem i dezinficiram izosanom.
Jednostavno i radi.

Ako je jako prljavo (boce sa talogom), onda dan ranije sa mini washem i po kap "Jara" u svaku bocu. Sljedeći dan bušilica sa četkom, pa onda ispiranje, izosan i punjenje!

gollum
Postovi: 152
Pridružen/a: čet tra 28, 2011 5:26 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la gollum » ned stu 13, 2011 11:04 am

400d je napisao/la: stigneš li ti kad popit pivo uz sav taj rad k'o domaćica :lol:

ja ih samo jednom isperem nakon što istočim pivo, a onda prije sljedećeg flaširanja samo isperem u star sanu i odlično.
:lol: A stignem ali sljedeci korak je naviknut frendove da sami isperu bocu. Sva sreca da ne radim velike ture jer bi uzimao godisnji za pranje suđa.
Btw. ostavio sam otopinu izosana par dana u mash tunu i izgrizlo mi nipel koji je navodno od inoxa, taman kad sam mislio da sam zavrsio pricu sa dihtanjem. Poludio sam.

Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la babangida » ned stu 13, 2011 1:25 pm

Za hardcore prljavstinu, hardcore talog i slicno tomu koristim varikinu, a za pretok u boce izosan.
Dvije litre na dan, doktor iz kuce van!!

Odgovori