Sredstva za dezinfekciju

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
shone1973
Postovi: 9
Pridružen/a: uto svi 17, 2011 3:41 pm
Lokacija: Beograd

Post Postao/la shone1973 » sri tra 25, 2012 6:35 pm

Zdravo ovo je moja prva poruka drago mi je da postoji neki forum u eks-Yu koja se bavi ovom temom.Obzirom da mi u Srbiji zaostajemo mnogo za vama (nemamo forum o kućnom pivarstvu),nadam se da će mo imati vašu pomoć.Nije lepo što počinjem primedbom ali moram.Primećujem da mnogi ne poštuju naslov teme pa se onda sve zbrka.I to se dešava u svakoj temi.
Posebno kada je reč o sanitizaciji i čišćenju.To su dve potpuno različite stvari i ne treba ih brkati.Vidim da su razna sredstva u upotrebi, ajde da neko ko se baš dobro razume na jednom mestu napiše za svaku supstancu u kojoj se meri dozira.Neka mera bude na litar ili 10 litara.
Ako baš želite da bude spojeno napišite to isto i za sredstva pranja.Ali lepo i jasno u istim jedinicama mera.
Kod čišćenja a i same dezinfekcije me zanima kako se rešavate belih flekica koje ostaju posle tretmana.Natrijum perkarbonat (2 Na2CO3 · 3 H2O2) koji služi isključivo za čišćenje ostavlja bele tačkice gde ostane kapljica vode,nisam probao ali mislim da i izosan to radi isto kada se osuši zbog reakcije hlora sa karbonatima iz vode.Inače natrijum perkarbonat je dodatak u svim ovim OXI praškovima za pranje i on je taj koji u stvari čisti i otapa prljavštinu.
Ostaviću vam jedan klip u vezi toga da pogledate pa recite mišljenje.Posebnu pažnju obratite na drugi deo ima tri dela.
Ako neko zna sastav ovog PBW five star neka napiše(za pranje).

http://www.youtube.com/watch?v=mLZHyNWN ... lUUq8Zbbk=

Još nešto ću samo dodati kada se napiše sve ovo potrebno je reći da li se nešto od toga ispira posle sanitizacije i šta koristite kao sprej koji ne treba ispirati.Kao i za koje vreme deluje koja supstanca.

1.Izosan-natrijum dihloroizocijanurat dihidrat HOCl ,kod nas se može naći Galisept,Desol,Sani granulat...

2.Betadin-Povidon jod 10%

3.Natrujum hipohlorit (Varikina) NaOCl
Zadnja izmjena: shone1973, dana/u sri tra 25, 2012 7:01 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sri tra 25, 2012 6:46 pm

sva sredstva za čišćenje koje u nazivu sadrže "oxy" ili slično moraju se poslije ispiranja čistom vodom, još isprati blagom otopinom neke kiseline - limunske, mliječne ili ocatne.......

na taj način ćeš u potpunosti ukloniti ostatke sredstva na zidovima posude....
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » sri tra 25, 2012 6:52 pm

Ako su u pitanju prljave boce, oxy dobro isperem vodom, poslije toga ih natopim vodom i deterdzentom, svaku posebno prodjem sa cetkom, isperem vodom i ostavim da se osusi. Prije flasiranja natom u izosan (2.5 na 5L) i flasiram. Ovo je postupak kada su boce jako prljave. Nakon popijenog piva samo isperem bocu i prije flasiranja u izosan.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sri tra 25, 2012 7:03 pm

inače, pazite na jednu stvar, neki kvasci (ne znam zašto) ostaju priljepljeni za zidove boca iznutra. to me izluđuje. to mi je napravio wlp565 saisson kvasac, a evo sad vidim da taj isti talog ostaje nakon istakanja alta koji je rađen sa wlp036.....znači to se ne može samo isprati, nego se mora opet ribati četkom... :roll:
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
shone1973
Postovi: 9
Pridružen/a: uto svi 17, 2011 3:41 pm
Lokacija: Beograd

Post Postao/la shone1973 » sri tra 25, 2012 7:17 pm

@Svarrogh

2,5gr na 5l vode za sanitizaciju mora da se ispira.Doza bez ispiranja je 1g na 5l deluje za 3 minuta a isto dejstvo ima 7 sati posle toga nema isti efekat.2 gr se koristi u bolnicama kada su povećani rizici od infekcija i kod epidmija a 2,5 koliko stavljaš moraš dobro isprati.

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » sri tra 25, 2012 8:44 pm

400d je napisao/la:inače, pazite na jednu stvar, neki kvasci (ne znam zašto) ostaju priljepljeni za zidove boca iznutra. to me izluđuje. to mi je napravio wlp565 saisson kvasac, a evo sad vidim da taj isti talog ostaje nakon istakanja alta koji je rađen sa wlp036.....znači to se ne može samo isprati, nego se mora opet ribati četkom... :roll:
Ja sam to primjetio kod ovih jače hmeljenih piva(neovisno o kvascu) da mi na dnu boce, kad isperem kvasac ,ostaje mrlja koju je teže isprati. Valjda neke smole od hmelja . :?:
Volim ih zahmeljene.

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » sri tra 25, 2012 8:46 pm

shone1973 je napisao/la:@Svarrogh

2,5gr na 5l vode za sanitizaciju mora da se ispira.Doza bez ispiranja je 1g na 5l deluje za 3 minuta a isto dejstvo ima 7 sati posle toga nema isti efekat.2 gr se koristi u bolnicama kada su povećani rizici od infekcija i kod epidmija a 2,5 koliko stavljaš moraš dobro isprati.
Na izosanu kojeg ja kupujem pise da je ovo doziranje za umakanje bez ispiranja.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sri tra 25, 2012 9:58 pm

OLD je napisao/la:
400d je napisao/la:inače, pazite na jednu stvar, neki kvasci (ne znam zašto) ostaju priljepljeni za zidove boca iznutra. to me izluđuje. to mi je napravio wlp565 saisson kvasac, a evo sad vidim da taj isti talog ostaje nakon istakanja alta koji je rađen sa wlp036.....znači to se ne može samo isprati, nego se mora opet ribati četkom... :roll:
Ja sam to primjetio kod ovih jače hmeljenih piva(neovisno o kvascu) da mi na dnu boce, kad isperem kvasac ,ostaje mrlja koju je teže isprati. Valjda neke smole od hmelja . :?:
ali evo moj alt i saison nisu bili jako zahmeljeni, čak naprotiv! ja mislim da je do kvasca. ustvari siguran sam. ja imam na bočnim zidovima boce sloj kvasca... na prvu se ne vidi, ali kad se na svijetlo pogleda, baš se vidi...
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
shone1973
Postovi: 9
Pridružen/a: uto svi 17, 2011 3:41 pm
Lokacija: Beograd

Post Postao/la shone1973 » sri tra 25, 2012 11:43 pm

@Svarrogh

Na izosanu piše od 1 do 2 gr a Desol koji ima isti sastav kaže da se samo 1g na 5l ne ispira.Čak se i on ispira ako se kombinuje sa anjonskim deterdžentima.Pa se ponovo dezinfikuje samo sa njim 1g na 5l.
Evo sa njihovog sajta a našao pokušaću da nađem i postavim specifikaciju Desola.

http://www.pliva-sept.hr/izosan.html
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » čet tra 26, 2012 12:26 am

Ja koristim izosan tak kak piše na pakiranju:

dezinfekcija pribora za jelo i piće, kuhinjskog posuđa i radnih površina
1 – 2 g
u 5 l vode uranjanje nakon pranja u trajanju 3 – 5 min, bez ispiranja

Tak piše na pakiranju,samo kaj ja otopim u 5 l 1-2 g i nakon kaj boce isperem samo vrućom vodom,natočim u svaku do vrha izosana,ostavim 10-15 min i onda iz tih boca prelijem dalje u druge boce dok sve nisu dezinficirane.Na kraju boce okrenem naopačke i pustim da se osuše,ne ispirem ih.To radim većer prije flaširanja ili ujutro ak je flaširanje popodne.Boce perem običnim deterđentom i četkom samo kad kupim praznu gajbu.Nakon toga kad ih jednom operem deterđentom i dezinficiram izosanom,svaki slijedeći put prvo bocu nakon kaj popijem pivu,isperem odmah vrućom vodom,ocijedim i stavim u gajbu i dan prije slijedećeg flaširanja opet samo isperem vrućom vodom i stavim izosan kak sam opisal i taj sistem mi je super i zasad nemam problema.Kak flaširam prosječno po 2 gajbe,za sve skupa oko pranja i dezinficiranja mi treba manje od sat vremena.

zrinski
Postovi: 355
Pridružen/a: pet kol 13, 2010 1:21 pm
Lokacija: Zagorje zelene

Post Postao/la zrinski » čet tra 26, 2012 12:00 pm

Evo sredstvo za dezinfekciju iz saponije.
Zove se bis-per s i kila košta 20 kuna plus pdv, ali je pakovanje od 25 kila, razređuje se sa vodom.
Razgovarao sam sa njihovom kemičarkom i ona je preporučila to, jer se sredstvo netreba ispirati sa površine koja se dezinficira.
Flaše treba ocijediti.

http://www.saponia.hr/__upload__/files/bis_per_s.pdf
Stvarnost je iluzija nastala nedostatkom alkohola u krvi.

Geordie
Postovi: 59
Pridružen/a: pon vel 06, 2012 11:24 am
Lokacija: Beograd

Post Postao/la Geordie » pon lip 11, 2012 12:47 pm

Ako nekoga ne mrzi,moze li samo ukratko da mi napise da li i u kojim prodavnicama (DM,Idea i sl) moze da se kupi neki prihvatljiv sterilizator? Cisto da ne bi narucivao tako nesto ponovo sa neta(posto je moj kompanjon u proizvodnji uspeo da prospe tecnost sa rastvorenim sterilizatorom :idea: )

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » čet pro 13, 2012 9:37 pm

Triba bi zamjenit dezinfekcijsko sredstvo..

Di se može povoljno uzet star san?
Na ebayu se cijene razlikuju ovisno da li dostavljaju u HR ili ne.

http://www.ebay.com/itm/Star-San-8-oz-E ... 20b1e0636d

http://www.ebay.com/itm/STAR-SAN-SANITI ... 3a66a04264

wtf?

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » čet pro 13, 2012 9:41 pm

http://www.beerandwinebrewing.com/

ovdje za BiH velika litarska boca izađe oko 20 eura sa poštarinom. kad bi imao nekoga da popola kupite, to bi bila odlična varijanta. ili čak na tri dijela......
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » čet pro 13, 2012 9:46 pm

Kako?
Litra im je skoro 40$..

Odgovori