tablete za omekšavanje vode

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderator/ica: Poljo

Pajdo

tablete za omekšavanje vode

Post Postao/la Pajdo » pet ožu 25, 2011 7:25 pm

slika

imam osječaj da se ovo može iskoristiti u pivarstvu... samo bi htio potvrdu dežurnih kemičara :D

živili!

milcha

Post Postao/la milcha » pet ožu 25, 2011 8:01 pm

Nažalost nemože jer ako se sjetiš pričali smo da ja na poslu imam profi omekšivač za vodu i da je ta voda ok za perilice sudja,veša,tuširanje jer se ne konzumira a radi bolju iskoristivost detergenata uz čuvanje grijača na kotlovima i dr.Evo odgovora zašto nije dobra za pivo piše i na samom uputstvu za tabletiziranu sol jer zamjenjuje ione kalcija i magnezija natrijevim a natrij nije poželjan u večim količinama u pivu kao ni u hrani
MILČA

milcha

Post Postao/la milcha » pet ožu 25, 2011 8:05 pm

MILČA

Ferdo

Post Postao/la Ferdo » pet ožu 25, 2011 8:16 pm

Nikako.
Za kuhanje od zrna je važna voda.Ne toliko tvrdoća koliko odnos pojedinih soli.Naša voda ima nepovoljan odnos karbonata i sulfata.
Ako možeš nabaviti demineraliziranu vodu negdje bilo bi super.U protivnom kupi par pakiranja po 5 lit. u lidlu.Uvrstiš omjere DM vode i zagrebačke vode u kalkulator.U ljekarni kupiš Kalcijklorid(CaCl2)i gorku sol(MgSo4),gipsa imaš.
Dodavanjem tih soli u kalkulatorom određenim količinama postižeš da se omeri iona raznih soli dovedu u poželjan odnos.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Pajdo

Post Postao/la Pajdo » pet ožu 25, 2011 8:32 pm

milcha je napisao/la:Nažalost nemože jer ako se sjetiš pričali smo da ja na poslu imam profi omekšivač za vodu i da je ta voda ok za perilice sudja,veša,tuširanje jer se ne konzumira a radi bolju iskoristivost detergenata uz čuvanje grijača na kotlovima i dr.Evo odgovora zašto nije dobra za pivo piše i na samom uputstvu za tabletiziranu sol jer zamjenjuje ione kalcija i magnezija natrijevim a natrij nije poželjan u večim količinama u pivu kao ni u hrani
ili to nisi sa mnom pričao, ili je to bilo pred kraj druženja (kojeg god ;) )

fala na odgovorima..

živili!

Matt
Kontakt:

Post Postao/la Matt » pet ožu 25, 2011 11:12 pm

Ferdo je napisao/la:Nikako.
Za kuhanje od zrna je važna voda.Ne toliko tvrdoća koliko odnos pojedinih soli.Naša voda ima nepovoljan odnos karbonata i sulfata.
Ako možeš nabaviti demineraliziranu vodu negdje bilo bi super.U protivnom kupi par pakiranja po 5 lit. u lidlu.Uvrstiš omjere DM vode i zagrebačke vode u kalkulator.U ljekarni kupiš Kalcijklorid(CaCl2)i gorku sol(MgSo4),gipsa imaš.
Dodavanjem tih soli u kalkulatorom određenim količinama postižeš da se omeri iona raznih soli dovedu u poželjan odnos.
Na slici, ne vidim najvažnija stvar, bikarbonata. U 2009, bikarbonata za Strmec je bio 386. U 2011, neznam.

Na Engleskom: The high bicarbonate in Croatia in general and Zagreb in specific, is the most important thing to deal with in water adjustment. The water here is only suitable for making very dark beers without any adjustment and works very well for black Stouts, for example, without any adjustment at all. But for paler beers, you need to use calcium chloride, calcium sulfate, lacitc acid, acid malt and/or distilled water in order to hit proper mash pH. Read more on John Palmer's site about water and proper pH in the mash.

Živjeli, svima!
HOMEBREWING OD 1997
PIVSKI SUDAC OD 1999

http://www.hrvatskohomebrewprvenstvo.beer

Ferdo

Post Postao/la Ferdo » sub ožu 26, 2011 6:14 am

Da bi dobili količinu karbonata treba pomnožiti (ukupnu tvrdoću) broj stupnjeva nemačkih (dH) sa 17.9.
Za Strmec, 17,9*23=411.7 ppm

Bull

Post Postao/la Bull » čet pro 15, 2011 4:49 pm

Koliko sam shvatio čitajući tekstove najbitnije stvari kod vode su PH i HCO_3.
Ispravite me ako grešim.

Većina flaširane vode (kod mene ovde) ima PH 7, 55 (neutro je 7)
a HCO_3 - oko 268,5 što je pogodno samo za crvena i eventualno crna piva.

Ako su ovo pravila za HCO_3

Svetla piva - 70 mg/l
Smeđa - 80-180 mg/l
Crvena - 180-300 mg/l
Crna - 300 i više

Onda mene zanima na koji način da doguram HCO_3 na 70mg/l
za recimo svetla piva?

admin
Site Admin

Post Postao/la admin » čet pro 15, 2011 5:22 pm

zarzijediš vodu iz pipe sa demineraliziranom/destiliranom

koristis neki od kalkulatora za vodu da odrediš točne količine i da dobiješ i ostale soli koje treba dodati da podesiš vodu kako ti paše...

Bull

Post Postao/la Bull » čet pro 15, 2011 5:39 pm

Dobro. Izgleda jednostavno kad ti kažeš.
Probaćemo i to..

Pajdo

Post Postao/la Pajdo » čet pro 15, 2011 8:39 pm

aaa... kako bi ja znao kojem vodocrpilištu pripadam?

Ferdo

Post Postao/la Ferdo » čet pro 15, 2011 9:50 pm

Hmm...da vidimo, Ksaver... veliš.
Vama voze jamničku u cisternama i spajaju na vodovod. Hehe
Može se nazvati vodovod pa se raspitati, ne vjerujem da bi tajili te podatke.
Ili gradsko poglavarstvo ima te podatke?

Pajdo

Post Postao/la Pajdo » pet pro 16, 2011 7:18 pm

Ferdo je napisao/la:Vama voze jamničku u cisternama i spajaju na vodovod.
daaa ali to je pretvrda voda za naša plemićka grla i mi u kvartu tu vodu zovemo "tehnička" i koristi se samo za vodokotliće, pranje auta, gašenje požara i tjeranje beskućnika. Ova voda za piće ima posebni vod od nehrđajućeg stakla i dolazi sa Sljemena sa mjesta di Bog dolazi kada je tužan i plače u taj bunar. Samo se ne mogu sjetiti kako se zove to "vodocrpilište". :P

budem uputio mail VIO, samo se bojim da mi stvarno dobivamo vodu sa Sljemena i da tog vodocrpilišta nema na popisu.

živili!

Ferdo

Post Postao/la Ferdo » pet pro 16, 2011 8:20 pm

Onda ti preostaje samo da odneseš vodu na analizu u rockefellerovu 7 na analizu.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo, odjel za zdravstvenu kontrolu voda i vodoopskrbu.
tel. 46 83 009
Traži da naprave analize koje su potrebne za EZ kalkulator, tj. kemijski dio bez mikrobiologije da ne plaćaš ono što ti nije bitno.

Bull

Post Postao/la Bull » uto pro 20, 2011 5:25 pm

admin je napisao/la:zarzijediš vodu iz pipe sa demineraliziranom/destiliranom

koristis neki od kalkulatora za vodu da odrediš točne količine i da dobiješ i ostale soli koje treba dodati da podesiš vodu kako ti paše...
Stigao mi je materijal pa sam nestrpljiv da pocnem sa pravljenjem ali jos uvek nemam instrument za proveru.
Jel bih mogao da razredim vodu sa destiliranom onako otprilike?

Mislim, koliko bi trebalo da dodam destilirane vode na oko 23 L ?

Vodi koju imam je HCO_3 = 268,5 mg/l
A treba da dobijem HCO_3 = 70 mg/l

Odgovori