Proizvodnja slada

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
pc-automati
Postovi: 1
Pridružen/a: pet srp 02, 2010 1:57 pm

Proizvodnja slada

Post Postao/la pc-automati » pet srp 02, 2010 3:24 pm

Molim iznesite iskustva ili ideje proizvodnje slada iz ječma.
Zasad znam da se ječam mora peči tako da se karbonizira, a priije toga mora proklijati..

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Re: Proizvodnja slada

Post Postao/la Ferdo » pet srp 02, 2010 6:59 pm

pc-automati je napisao/la:Molim iznesite iskustva ili ideje proizvodnje slada iz ječma.
Zasad znam da se ječam mora peči tako da se karbonizira, a priije toga mora proklijati..

Nije tako komplicirano na prvi pogled.
Javi kako ti je uspjelo,da svi ne ponavljamo iste pogreške.

http://www.youtube.com/watch?v=XOk0cmjdnMM

http://www.youtube.com/watch?v=I8PQinJOjsg

Avatar
Pajdo
Postovi: 454
Pridružen/a: pon pro 07, 2009 1:58 am
Lokacija: zg

Post Postao/la Pajdo » ned srp 04, 2010 3:45 pm

ako si ozbiljan potraži knjigu "New brewing lager beer" imaš na strani 113-121 lijepo opisano kako se to radi svim vremenima i temperaurama, posebno sušenja za lager, pale, amber, brown, aromatic, caramel, crystal... i kako dobiti efekt dimljenog slada :)


živili!

Darko
Postovi: 5
Pridružen/a: pon lis 25, 2010 11:44 am

Post Postao/la Darko » pon kol 13, 2012 8:13 pm

Ako netko može napisati ovdje na forumu postupak prženja slada. Ja pokušavam naklijavati ječam te ga pržiti, ali radim sve napamet po sječanju kako mi je baka govorila. Bilo bi dobro kad bi neko opisao napredniju tehnologiju proizvodnje slada u kućnoj radinosti. Točno je da su postupci opisano na netu ili u pojedinim knjigama, ali na engleskom, a ja s engleskim jako loše stojim i osim mene bili bi i drugi zahvalni koji ne barataju s engleskim.

Unapred zahvaljujem

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pon kol 13, 2012 10:41 pm

hm dosad nisam videl ovu temu i pajdinu preporuku za knjigu ( zainteresiran jako ,ima kakav link? ).
preporučio bi ti da zaobiđeš fazu klijanja i sušenja kad več imamo izvor kvalitetnog slada.dvojbe i kućna tehnologija mogu dati promjenjivu kvalitetu,ako ništa drugo ,male količine.za kasniju fazu - pečenje slada (prženje podrazumjeva ulje),treba ti količina ujednačene kvalitete.čak i sa takvom sirovinom treba će vremena da upoznaš vlastitu opremu (otvorena tava,pečnica ili bubanj,način i točnost mjerenja temp,mješanje zrnja) i dobiješ rezultat koji možeš ponoviti.
zadnjih par mjeseci pečem u bubnju,prije toga je bila otvorena "tava" posuda.od kad koristim bubanj i regulaciju temp,dobivam rezultate koje mogu ponoviti.svi pečeni uzorci (prije i sa bubnjem) po svemu zaslužuju svoju šaržu i redovito ih koristim u receptima po slobodnoj procjeni.dvojba nastane kad u kalkulatoru recepta treba nači naziv slad koji odgovara mojem (jedan od razloga što ne pišem recepte ! )
različiti se podaci mogu nači o načinu pečenja (uglavnom u pečnici) i temp ,malo ili šturo o vremenima a pogotovo o izgledu zrna na presjeku.
Naš majstor Mile puno je iskusniji i sitematičniji,pa se nadam da će i on koju na ovu temu.do čitanja :hmelj: :pivo3:

Avatar
frici
Postovi: 756
Pridružen/a: čet sij 20, 2011 9:28 am
Lokacija: baranja

Post Postao/la frici » uto kol 14, 2012 6:42 am

Ja sam to u početku radio ali vjeruj mi da se ne isplati(sad radim samo spec.sladove u malim količinama).Našao sam na internetu sljedeći postupak:Prvo umočiš slad u vodu i ostaviš da proklija tako da klice budu dužine tri četvrtine zrna s tim da svaki dan mjenjaš vodu.Poslije toga ocjediš i osušiš na 40-45c(tu počinju problemi)moraš ga osušiti da ostana otpr. 5%vlage(mislim da tako piše).Na kraju ispečeš na temperaturi koja odgovara vrsti slada koji hoćeš napraviti.U gradiški ti je svjetli slad 5kn/kg pa ti razmisli da li se taj cirkus isplati :wink:
frici

Odgovori