smrznuti hmelj

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » pon srp 19, 2010 4:05 pm

U izradu slada vam se zasada necu mijesati posto nemam iskustva no da odgovorim nesto drugo... :)
AnteKnj je napisao/la: Nisam mislio da admin i dalje tako radi, ali trebao je oglas maknuti ili ga izmijeniti. Ja bih mu se ispričao, da imam za što. Ma nije se meni teško ispričati i nizašto, samo da bude mir. No oglas je brzo zaključao, pa i izbrisao, kad su se duhovi uskuhali. A napisao je da ga neće.
Kaj se tice zakljucavanja, well, par dana nisi odgovorio, mislio sam da ni neces, pivari se uskomesali i kada se mile ukljucio rekoh dosta (s miletom moram biti dobar :) Mogu ja otkljucati (post je prvi i nije obrisan...) ako zelis odgovor nabaciti.

Nemoj se ljutiti no poprilicno si me uzrujao :) a sve zato sto si krenuo odgovarati na 2 godine star post koji nema vise veze s vezom bez da si pogledao puno novije pretpostavljam, ili neke druge postove di se vidi da se stvari na ovom forumu najcesce dijele, mijenjaju...


Ajd uzivaj i javi se ako odlucis skuhati nesto sa sortnim kvascem i hmeljem za promjenu (lihvarske cijene garanitrane :))
Ferdo je napisao/la: Puno vremena treba potrošiti za malo specijalnog slada.
Šteta što nitko ne prodaje po kilu dvije.
Hmmm biznis prilika.... he he he ;)

Andrej

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » uto srp 20, 2010 2:33 pm

AnteKnj je napisao/la:Zaboravih poliranje.
Suh i hladan slad u nekoliko hrpa ispušem s jačim ventilatorom na situ, u dvorištu. To bi se trebalo valjda zvati ispuhivanje, a ne poliranje, jer ako ispoliraš zrno, nemaš više ovojnice koja je potrebna kod ukomljavanja.
Prije samog naklijavanja dobro operem žito u kanti, gore ostane trunje koje odlijem, onda dobro izmučkam kantu u kojoj kad maknem žito ostane mulja, pa još jednom isperem žito u cjediljci i puknem ga u čistu kantu s vodom na cca 15-16 st.C. U cca 48 sati promijenim dva do tri puta vodu, roknem žito na čisti najlon na podu i špricam dva puta dnevno vodom, da uvijek bude malo vlažno, sve u garaži gdje je konstantna temperatura, dok klica ne proklija (tek se počne nazirati njen izlaz na vrhu zrna, dok su korjenčići već dosta dugi). Tako kod "poliranja" samo ispuhujem malo klica i puno korjenčića. Jednom sam nabavio tako zmazani ječam, isti je bio kao da ga je "gazda Joza" lopatao iz blata u vreču. Grozno.

Da li netko od vas kod ukomljavanja mjeri pH vrijednost?


Poliranje je uklanjanje klica nakon sušenja.
Nema šanse da to učinim ventilatorom.Moram mehanički na situ.

PH sam mjerio na početku mog bavljenja ovim hobijem.
Ustanovio sam da nemam neke oscilacije u vrijednosti.
(koliko sam mogao vjerovati univerzalnom ph papiru)
Vrijednosti se kreću nešto iznad 5,pročitao sam da je to ok pa ne mjerim više,a i kutijica s papirićima je pala iza stolaže u podrumu.

AnteKnj
Postovi: 234
Pridružen/a: uto sij 13, 2009 7:31 pm
Lokacija: Beerland

Post Postao/la AnteKnj » sri srp 21, 2010 9:52 am

Ferdo, ma s ventilatorom samo ispuhujem osušene klice, korjenčiće i ostalo trunje kad sve dobro pretresem na zaklopljenom situ. Samo, to radim s malim količinama na situ, da bolje otresem. Klica i ne bi trebalo biti baš puno jer klica mora biti 75 do 100 % duljine zrna u samom zrnu, ne i da viri van, ali žito nije savršeno, pa su klice malo kraće ili malo dulje.

Za sušenje slada moraš kontrolirati temperaturu. Svaki slad se drukčije suši i/ili peče. Cristal malt moraš u početku i namočiti s vodom, pa poslije i nadošpricavati jedno vrijeme, zatvorenome podići naglo temperaturu pa tek poslije ventilirati. Taj je najkompliciraniji. Ima na netu za pronaći kako se točno koja vrsta slada suši/peće. Ja sam si jednom sve isprintao, pa sad ne mogu više naći stranicu jer sam reinstalirao sustav, a nisam "sejvao" favorites. Kad nađem, postavim.
Slad moraš miješati da se jednoliko suši. Ako bušiš pećnicu, probuši ju sa jedne i druge strane, zavari od debele (4-6mm) žice konstrukciju bubnja s osovinom, zatvori bubanj sitovinom, izvana pogon motorić od brisača s prijenosom (iskoristi takav od pogona za okretanje ražnja za gujdu ako imaš kakav), i eto ti super sušilice/pečilice. I termometar.
Nisi napisao kakav te konkretno specijalni slad zanima?
Za mjerenje pH sam i ja probao s lakmus papirom, ali nikakve koristi. S njim samo vidim je li kiselo ili nije. Treba kupit' dobar pH-metar, bolji areometar, još bolji osmozni invertor, donajbolju peć za slad i ponajbolji all-in-one kotao s sitom i rešetom. Prije toga prodat auto, kuću i bubreg, i eto svega za pravu proizvodnju. :shock: :lol:
Lijenost, politika i nasilje čovjekovi su najveći neprijatelji!
Čovjek bi trebao čovjeku biti bolji nego brat bratu!

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri srp 21, 2010 10:46 am

Klicama nazivam korjenčiće.U sladarstvu ne postoje druge klice.
Nastojim zaustaviti klijanje prije nego se slad "zašilji"(prije zelenih izboja)

Zanimaju me sve vrste specijalnih sladova.
I mogu samo potvrditi da bez alata nema zanata, a to košta, u novcu i vremenu.

AnteKnj
Postovi: 234
Pridružen/a: uto sij 13, 2009 7:31 pm
Lokacija: Beerland

Post Postao/la AnteKnj » sri srp 21, 2010 2:16 pm

Kod mog slada korjenčići su korjenčići, na svakom zrnu ih je valjda osam, a klice su u zrnu. Ak' se uzjebem s vremenom, pa ne osušim slad na vrijeme, klice izađu van iz zrna, na kontra stranu korjenčića. Prvo su zelene, a zatim bijele.

Nećeš valjda odmah sve vrste ugurat' u slijedeću rundu kuhanja?
Lijenost, politika i nasilje čovjekovi su najveći neprijatelji!
Čovjek bi trebao čovjeku biti bolji nego brat bratu!

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri srp 21, 2010 3:17 pm

Naravno da neću raditi takve bućkuriše.
Zanimaju me postupci (temperaturni režimi i sl.) izrade za svaki tip pečenog ječma ili specijalnog slada.

Avatar
Pajdo
Postovi: 454
Pridružen/a: pon pro 07, 2009 1:58 am
Lokacija: zg

Post Postao/la Pajdo » sub srp 24, 2010 2:36 pm

AnteKnj je napisao/la: Biofarm-ov kvasac je pivski, i donjeg je vrenja, provjereno je, iz iskustva.
jel to ovaj?
http://www.biofarm.hr/proizvod.php?id=36

Odgovori