Slavonija slad

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
gnomix
Postovi: 237
Pridružen/a: pon ruj 12, 2011 11:59 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la gnomix » pon svi 09, 2016 3:41 pm

Skoro me sram pitat, al koja je razlika od
Crystal 120 do Cara 120? :?

handinho
Postovi: 237
Pridružen/a: sri svi 08, 2013 12:30 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la handinho » pon svi 09, 2016 5:03 pm

gnomix je napisao/la:Skoro me sram pitat, al koja je razlika od
Crystal 120 do Cara 120? :?
To sam se i ja pitao... :D

Btw imaju i Cara 30-45 (ne kužim zašto tako veliki raspon)

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pon svi 09, 2016 5:18 pm

Koliko ja znam o sladovima, crystal i cara je jedno te isto, samo je izraz drugačiji. Crystal je više u upotrebi za svjetle iste, jer kod trganja zrna sadržaj iznutra nalik je kristalima (uvjetno), a cara za svijetli zovu još i carapils, a za tamni caraaroma, što je isto što i karamel slad. Svi se kod proizvođača rade tako da se ukomljavaju na višoj temp. pa dobiju i udio nefermentabilnih šećera u slađenom zrnu. Čim tamniji (> 5 Lovibonda) dobije se pečenjem nakon sušenja), okus karamele.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » pon svi 09, 2016 5:58 pm

Misliš, christal? Pretpostavljam, glavni sastojak za posvećena i misna piva

Avatar
DSV
Postovi: 164
Pridružen/a: čet vel 20, 2014 6:01 pm
Lokacija: Dubrava

Post Postao/la DSV » pon svi 09, 2016 9:24 pm

Dakle u čemu je razlika? Također, molio bih znalce da pojasne razliku između pilsen i pale ale slada. Hvala :wink:
Kad san pijan svi vide a kad san žedan nevidi niko

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Post Postao/la stane2006 » pon svi 09, 2016 10:42 pm

I ja se tek učim ali mislim da je razlika između Crystala 120 i Care 120 samo u imenu i različitim proizvođačima dok je po meni CaraMunich 120 EBC drugačiji od ova dva.
Što se tiče Pils slada i tu je po meni razlika, da li je NG, Bačka Palanka, Weyermann ili neki drugi bazni.
Pale ale slad je jedna od tih nijansi koja po meni dijeli dobro pale ale pivo od jako dobrog ili odličnog, naravno tu su i druge stvari jako bitne (hmelj, ukomljavanje, temperatura fermentacije, kvasac itd.)

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » uto svi 10, 2016 6:03 am

save a tree - drink beer

handinho
Postovi: 237
Pridružen/a: sri svi 08, 2013 12:30 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la handinho » uto svi 10, 2016 9:48 am

Toples je napisao/la:ta-daaaaaaaaaaaaaaaa

http://torontobrewing.ca/skin/frontend/ ... n-subs.pdf
I dalje ne vidim razliku između Crystala 120 i Care 120... :lol:

Avatar
VGdogy
Postovi: 53
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 1:28 pm
Lokacija: Velika Gorica

Post Postao/la VGdogy » uto svi 10, 2016 10:35 am

New Brewing Lager Beer: The Most Comprehensive Book for Home and Microbrewers, Greg Noonan, str. 119-120

Crystal and caramel (caramalt, carastan) malts are similar products, but they should not be considered interchangeable. Caramel malts have a higher moisture content, are not completely saccharified, and are not kilned to the point that the endosperm is entirely vitrified/glassy. Both are commonly kilned in drums. Both are surface dried at temperatures rising to 150 degrees F (65 degrees C) over an hour&#8217;s time, during which period a significant amount of proteolysis occurs. &#8220;Caramel&#8221; versions of CaraPils (CaramelPils, CaraPilsen) malt are generally raised to 212 degrees F (100 degrees C) within five to ten minutes, then held there for thirty to forty-five minutes without ventilation to &#8220;caramelize&#8221; the endosperm. After kilning, the tem-
perature is reduced to 175 degrees F (80 degrees C) to cure for forty-five minutes; &#8220;crystal&#8221; versions of the malt are completely saccharified during kilning. They both increase the sweetness, fullness, foam retention, and storage stability of beers without appreciably increasing the color.
Other caramel malts are treated similarly but are colored at higher kiln temperatures &#8212; 240 to 275 degrees F (116 to 135 degrees C). Caramel malts as 5 to 15 percent of the grain bill give a caramel, often raisinlike flavor and &#8220;chewy&#8221; character to beers. As caramel malt color increases, bitterness and roastiness increase accordingly. Caramel malts were traditionally used by continental lager brewers, whereas crystal malts were favored by British ale brewers. The distinctive, complex flavors of
caramel malts have their place in brewing, but unfortunately, modern maltsters are eschewing the production of crisper-flavored crystal malts in favor of the easier-to-process caramel malts. In fact, most modern maltings no longer make a distinction between caramel and crystal malts.
True crystal malts are completely saccharified in a moisture-saturated environment at 158 degrees F (70 degrees C) for 11/2 to 2 hours. This stewing of the malt liquefies and completely saccharifies it before it is brought up to kilning-off temperatures. Crystal malts are drum kilned at 250 to 275 degrees F (120 to 135 degrees C) for 1 1/2 to 2 hours, depending on the color desired. They give flavors that are crisper and cleaner than caramel malts; the lighter-colored crystal malts especially give less bitterness and pungency than caramel malts.



Evo što kaže jedna od najboljih knjiga za pivarstvo i rješava sve nedoumice. Knjiga je objavljena 1986, a dopunjena i objavljena 1996.

Treba samo čitati i u praksi pokušati primjeniti, a onda većina instant pitanja i očekivanih rješenja na forumu ne bi postojala.

Za nas je uglavnom svejedno koja je vrsta cara ili crystal, bitni su samo Lovibondi.
Zadnja izmjena: VGdogy, dana/u uto svi 10, 2016 10:46 am, ukupno mijenjano 1 put.
volim pivo

Avatar
VGdogy
Postovi: 53
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 1:28 pm
Lokacija: Velika Gorica

Post Postao/la VGdogy » uto svi 10, 2016 10:41 am

Za ono što se kod nas nudi možda je zgodnija ova tablica:

http://bjorkjallarinn.is/wp-content/upl ... t20131.pdf

ili ova

http://www.malteearte.com.br/loja/syste ... bdc474c5b3

a i ova daje neki uvid i usporedbu

http://www.brew.is/files/malt.html
volim pivo

Avatar
gnomix
Postovi: 237
Pridružen/a: pon ruj 12, 2011 11:59 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la gnomix » uto svi 10, 2016 10:50 am

VGdogy je napisao/la: Treba samo čitati i u praksi pokušati primjeniti, a onda većina instant pitanja i očekivanih rješenja na forumu ne bi postojala.
Jel može itko više napisati odgovor bez pametovanja? :roll:

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » uto svi 10, 2016 12:38 pm

handinho je napisao/la: ... I dalje ne vidim razliku između Crystala 120 i Care 120... :lol:
gnomix je napisao/la: ... Jel može itko više napisati odgovor bez pametovanja? :roll:
:shock: :shock: :shock:

Na što više liči ovaj forum?
Pa nije ovo forum novogradiške sladorane.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

krumember
Postovi: 71
Pridružen/a: sri vel 03, 2016 3:49 pm
Lokacija: Slavonski Brod

krumember

Post Postao/la krumember » uto svi 10, 2016 1:02 pm

Ovo veze nema sa temom, ali zna li netko ima li negdje u Novoj Gradišci mogućnost punjenja Električnog automobila.
Može na običnu 220V šuko utičnicu oko sat vremena.
Malo sam na knap s dometom na tu kilometražu.

handinho
Postovi: 237
Pridružen/a: sri svi 08, 2013 12:30 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la handinho » uto svi 10, 2016 1:34 pm

Don Genovese je napisao/la:
handinho je napisao/la: ... I dalje ne vidim razliku između Crystala 120 i Care 120... :lol:
gnomix je napisao/la: ... Jel može itko više napisati odgovor bez pametovanja? :roll:
:shock: :shock: :shock:

Na što više liči ovaj forum?
Pa nije ovo forum novogradiške sladorane.
Na što liči ovaj forum kad na odgovore direktno vezane uz sirovine dobijem ovakav odgovor poput tvojeg.

Pitao sam žensku iz NG kod koje se naručuje koja je točno razlika između ta dva slada i nije imala pojma.
Nakon toga je logično da pitaš istu stvar na forumu (makar nisam ja to prvi pitao).

Većina nas je vjerojatno smatrala da su to dva ista slada, ali sad su se pojavila oba slada s istim EBC-om kod istog proizvođača i očito nikome nije jasno koja je razlika.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » uto svi 10, 2016 1:36 pm

PPSSSTTT

handinho, nije tebe išlo...nego VGdoggyija
save a tree - drink beer

Odgovori