Poklanjam gljive za kefir

sve što dobro paše uz njega... Postovi u stilu "Zec u pivu" ili "Moje omiljene cigare uz stout" ili... ma shvatili ste

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

daso
Postovi: 118
Pridružen/a: ned ruj 23, 2012 9:36 am

Poklanjam gljive za kefir

Post Postao/la daso » pon tra 15, 2013 6:42 pm

Narasle mi gljive i trebam ih prepoloviti pa ako netko zeli raditi domaci kefir, neka se javi.

Postupak je jednostavan: u nemetalnoj posudi se gljive zaliju mlijekom i ostave dan-dva-tri (ovisno o tome koliko tko voli kiselo). Nakon sto gljive naprave svoje, sadrzaj se procjedi i kefir je spreman za konzumaciju.
Gljive koje su ostale u cjedilu se operu pod mlazom hladne vode, posuda u kojoj se radio kefir se takodjer opere, ubace se gljive u posudu, zaliju mlijekom i tako do beskonacnosti :)

Gljive narastu (duplo) otprilike za mjesec dana kada su ponovo spremne za prepolovit.
Ko prvi, njegova djevojka, nova runda se ceka mjesec dana! :)

Preferiram osobnu primopredaju (Zg, zapad).

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pon tra 15, 2013 6:49 pm

Jel bi htio donijeti na druzenje? Mlijeka domaceg mogu nabaviti koliko hocu pa sto ne bi probao :D Poklonim i ja kad se namnoze :D

daso
Postovi: 118
Pridružen/a: ned ruj 23, 2012 9:36 am

Post Postao/la daso » pon tra 15, 2013 7:04 pm

Dogovoreno, vidimo se!

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » pon tra 15, 2013 7:39 pm

ne samo ne metalna posuda nego i žlica i cijedilo!

ja sam se jednom zeznio pa sam morao napraviti 3-4 ture da se očisti..
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pon tra 15, 2013 7:41 pm

Deal! Hvala puno :zivjeli2:

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pon tra 15, 2013 8:01 pm

haha , već vidim kak će to završit :)
rubrika izgubljeno- zaboravljeno se širi. osim kišobrana , naočala , rokovnika , tabakera, flaša , kapa, slada , hmelja ...... a Ludo se čudi " opet je neka zaboravila kvasac , šta misli ti ljudi ?A bilo je lijepo druženje , jel da ? "
:D :pivo3:

Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la babangida » pon tra 15, 2013 8:15 pm

Poklanjam gljive s noktiju!!! :lol:
Dvije litre na dan, doktor iz kuce van!!

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pon tra 15, 2013 11:17 pm

babangida je napisao/la:Poklanjam gljive s noktiju!!! :lol:
Dobro dok ne poklanjas candidu :p :twisted: :D

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » uto tra 16, 2013 8:13 am

babangida je napisao/la:Poklanjam gljive s noktiju!!! :lol:
jesu strugane il s noktom u paketu?

Avatar
Oskar
Postovi: 603
Pridružen/a: uto kol 02, 2011 10:00 am
Lokacija: Vrapče, Zagreb

Post Postao/la Oskar » ned sij 12, 2014 8:19 pm

E da dignem ovaj infektivni topik - nabavio i ja kefirna zrnca. Sad sam nabasao na forumu na ovo, pa reko da pitam - zašto ne metalna žlica i cjedilo?

Meni već 6-7 tura prošlo sasvim ok, samo kiselost varira, jedan dan manje drugi više. Al ne bi reko da je od metala, svaki put procijedim istim cjedilom.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned sij 12, 2014 8:42 pm

--zašto ne metalna žlica i cjedilo? ///

moguće - nemoguće pitanje !!! tko će istraživat ??

a jel primječuješ da osim što varira , kiselost je sve veča, jače izražena . one koje nije bilo na početku ?

Avatar
Oskar
Postovi: 603
Pridružen/a: uto kol 02, 2011 10:00 am
Lokacija: Vrapče, Zagreb

Post Postao/la Oskar » ned sij 12, 2014 10:11 pm

mali badem je napisao/la:--zašto ne metalna žlica i cjedilo? ///

moguće - nemoguće pitanje !!! tko će istraživat ??

a jel primječuješ da osim što varira , kiselost je sve veča, jače izražena . one koje nije bilo na početku ?
Evo okusa prve četiri runde: prva runda je bila kisela ko kiseli krastavci, druga već koliko toliko humana ali prekisela, treća skoro bezveze s premalo kiseline, četvrta taman ko iz dućana. Dalje nisam pratio, ali variralo je - evo zadnja je opet nešto kiselija.

A Isvara je reko da je morao čistit od metalne žlice i cjedila, pa zato pitam. Nadao sam se da zna čovjek o čemu je riječ... il već netko...

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned sij 12, 2014 10:36 pm

zadnji put kad smo imali tu "gljivu" , moja domačica zanemarila je uputu o izbjegavanju metala . sve je kratko trajalo jer interesa za takvu kiselost nije bilo.
zašto ne metal ? neznam ti objasniti

obično se usmenom predajom uz gusle , izgube neke informacije ali ono bitno ostaje . svi vozimo desnom stranom ........

:hmelj: :hmelj:

one prethodne su bile umjereno kisele, ugodne i osvježavajuće i odličan , ugodan napitak uz doručak . trajale su dok smo imali jednostavno rješenje za nabavu domaćeg mlijeka . u kvartu gdje živim nema više od 20-ak kokoši , a krave nisu dočekale spasonosna strana ulaganja ili "strateškog " privatnog partnera s kvalitetnim ulaganjem u kravu s vrhunsko podobnim managerom koji će odrediti svog šofera ili pobočnika da broji kravine udahe i količinu hrane e da bi racionalizirao proizvodnju . zato nemogu do mlijeka . sad mi je na 5 km , još malo i samo e bay . ma nemoj . to će biti mlijeko .

nego , raspalismo se na citru . ovo nebi trebalo ličiti na dječji nogomet . gdje je lopta tu je 40 nogu. polako .
ponavljam , učilio smo hmeljeve . netreba zanemariti nijedan koji smo probali . svi oni pašu uz nešto i u nekakvoj kombionaciji.

još važnije . podržimo lokalnog prodavača . ovo sam čitao davnih dana ko savjet iskusnijih . sad imamo nekoliko ponuda i još veči izbor i još nije dobro .

jel off topic ? JE . al nema mlijeka , a ni pčelama nije bajno .
Zadnja izmjena: mali badem, dana/u pon sij 13, 2014 12:14 am, ukupno mijenjano 2 puta.

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » ned sij 12, 2014 11:36 pm

Ta teorija o kvascima i gljivama i kiselini i metalima se nalazi na svim receptima koje ja doma imam... mješajte drvenom ili plastičnom žlicom, uberite plastičnom šefljom, ovo, ono :). Kužim da kiselina može pojesti metal, ali može isto tako i plastiku :). Za kefir nemam pojma, ali smo mi svojevremeno sve fermentirali u inox posudama i nisam primjetio da se nekaj lošeg razvije

Avatar
Vlado
Postovi: 95
Pridružen/a: čet ruj 12, 2013 10:59 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Vlado » ned sij 26, 2014 10:37 am

Ako što ne volim to je prihvaćanje mitova i legendi zdravo za gotovo, pogotovo ako se isti prenose s babe na babu...
Kako pravim kefir već 2 godine 2-3 puta tjedno i sam sam se sto puta susreo s tim upozorenjem da ne smije u kontakt s metalom. Kada bi pitao zašto, odgovori su najčešće bili:
  • ->Ne znam zašto ali znam da ne smiješ (najčešći odgovor nakon kojeg je svaki razuman nastavak razgovora uzaludan)
    ->Kvaliteta kefira će biti manja (Zašto? E to pak nikad ne znaju niti što to znači kvalitetan kefir...)
    ->Kefir se neće uopće napraviti te ćete čak morati baciti tu "pokvarenu" kulturu kefira i nabaviti si novu "nekontaminiranu"
Nakon tih uzaludnih pokušaja s mitovima, naišao sam na objašnjenje za koje ne kažem da mora biti istina ali mi svakako najviše pije vodu od svih onih babskih, dakle:
Kefir su ljudi kao i pivo pravili i malo prije neg smo se mi rodili i tad ljudi nisu uzivali u inox ili emajliranom posuđu već su koristili obične bakrene (ili od nekog drugog metala) lonce. Kako kefirske kulture od mlijeka rade kiseli kefir, to znaci da bi ta kisela tekucina (kefir) reagirala sa nezaštićenim bakrenim loncem/žlicom pa bi se redovnim ispijanjem kefira redovito pomalo i trovali metalima. Po meni sasvim legitiman razlog da se izbjegava spravljanje kefira ili bilo čega kiselog u takvim posudama.

Kako danas posuđe ne pati od takvih problema mislim da ako limunadu ne mjesate drvenom kuhacom niti salatu jedete sa drvenom vilicom nema razloga da ni kefir mjesate iskljucivo drvetom.

Kazem, pravim kefir vec dvije godine i nikad nije bilo nikakvih problema zbog metalne zlice...

Odgovori