Keksi od iskorištenog slada

sve što dobro paše uz njega... Postovi u stilu "Zec u pivu" ili "Moje omiljene cigare uz stout" ili... ma shvatili ste

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
hrvoje461
Postovi: 342
Pridružen/a: sub stu 27, 2010 4:04 pm
Lokacija: Konjsko (Karlobag)

Post Postao/la hrvoje461 » uto ožu 19, 2013 6:57 pm

Kruh je stvarno odlican a recept je upravo onakav kako je ahrga rekao. Rads kao za normalni kruh samo dio brasna zamjenis sladom.
Give a man a beer, and he wastes an hour, but teach a man how to brew, and he wastes a lifetime. - Unknown

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » čet ožu 28, 2013 4:20 pm


pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » pon tra 08, 2013 10:49 am

Keksi napravljeni ponovno, ovaj put sam radio totalno jamajka okus:
dodao pimenta, cimeta, muškatnog oraščiča, klinčića, chillija.

ekipa na poslu uglavnom pozitivno reagira, ima nešto u tom chilliju :)

(p)Iva
Postovi: 13
Pridružen/a: ned sij 15, 2017 1:11 pm
Lokacija: Zagreb/Valpovo

Post Postao/la (p)Iva » ned sij 15, 2017 1:47 pm

Pozdrav svima.

Evo da se i ja uključim na ovu temu. Forum pratim dosta dugo, isto toliko i pomažem dečku u kuhanju piva (od čega se moje pomaganje najviše sastoji u ispijanju istog :D ) te sam odlučila nešto napraviti po pitanju iskorištenog slada/tropa (ima neki drugi naziv? engl. verzija je spent grain…).

Nakon malo istraživanja krenula sam u postupak čuvanja iskorištenog slada. Nakon ukomljavanja sam izdvojila slad u posudu i ostavila da se malo ohladi te ga nakon nekog vremena iscijedila, a zatim ga usitnila/samljela u multipraktiku.

slika

Prvo što sam pravila bio je kruh i kolačići, ostatak slada stavila sam u vrećice i zamrzivač da ih mogu koristiti kasnije.

1. Kruh

3 šalice ječmenog slada
1 šalica tople vode i mlijeka
5-6 šalica pčeničnog i raženog brašna
2 žličice soli
1 jaje
1 paketić suhog kvasca

slika

Pomiješati sve (ja sam radila u „mikseru“, ali može se i ručno) i nadosipavati brašno dok se ne dobije glatka smjesa. Staviti tijesto u posudu i pokriti čistim ručnikom/krpom oko 1h dok se tijesto ne digne. Razdvojiti ga u 2 djela i ostaviti prekrivenog oko 30min.
Staviti u pećnicu na 200 i peći oko 35 min.

slika

2. Kolačići

2/3 šalice otopljenog maslaca
2/3 šalice smeđeg šećera
2 jaja
1 ½ šalica ječmenog slada
1 ½ šalice pšeničnog brašna
1 žličica sode bikarbone
½ žličice soli
Suhe grožđice i komadići čokolade za kuhanje

Izmiješati posebno suhe, posebno mokre sastojke i nakon toga polako dodavati suhe i mokre. Izmiješati sve skupa i napraviti loptice koje se spljošte. Staviti na papir za pečenje i u pećnicu na 170.

slika

Kruh je ispao dobro no kolačići i nisu bili baš nešto. Vlažni slad nije zahvalni sastojak osobito za kolačiče/kekse, ali je dobar za npr. pseće kolačiće.

3. Pseći kolačići

2 šalice ječmenog slada
1 šalica brašna (ja sam koristila bijelo oštro…može bilo koje)
1 jaje
½ šalice maslaca od kikirikija

slika

Izmješati sve sastojke u posudu (rukama) te razvaljati smjesu nakon što se svi sastojci spoje u nešto što liči na tijesto 
Može se koristiti rezač za kolače ili jednostavno nož da se izrežu mali oblici za kolačiće.
Ugrijati pećnicu na 170. Kolačiće staviti na papir za pečenje i peći 30min. Smanjiti pećnicu na 100 i ostaviti ih još oko 1h ili manje. Izvaditi i ohladiti.

slika

Pikachu je uživao u keksićima :)

Na kraju sam odlučila osušiti ostatak vlažnog slada i napraviti brašno od njega. Rasporedila sam slad na papir za pečenje i osušila ga u pećnici (na 70 stupnjeva, 7 sati) a onda ga usitnila u mlincu za kavu te tako dobila brašno.

slika

4. Hamburgeri

1 šalica mlijeka
½ šalice vode
1 suhi kvasac
3 ½ šalice brašna (najbolje bijelo meko)
1 šalica ječmenog brašna
2 žličice soli
1 žličica šećera
1 žumanjak
4 žlice otopljenog maslaca

Za premazivanje: 1 bjeljanjak, 1 žličica vode i malo soli + sjemenke sezama)

Ugrijati mlijeko i vodu i nakon toga ubaciti suhi kvasac. Ostaviti 10min da djeluje.
U drugu posudu pomiješati suhe sastojke.
Polako nadosipavati suhe sastojke u miks mlijeka, vode i kvasca, te dodati žutanjak i otopljeni maslac. Zamjesiti u tijesto i ostaviti 1h da se diže.
Nakon toga napraviti kuglice (ja sam imala 10) i malo ih spljoštiti. Ostaviti još pola sata da se dižu.
Nakon toga svaki mali hamburgerčić premazati sa smjesom za premazivanje(gore navedeno) i posipati sjemenke sezama.
Ugrijati pećnicu na 200 i ubaciti hamburgerčiće (na papiru za pečenje). Gotovi su za 15-20min.

slika

Hamburgere sam punila sa:
-domaćom izdinstanom kobasicom
-iskarameliziranim lukom
-rikolom i rajčicama
-umak – pomiješana majoneza, hren, vrhnje, senf, papar,sol

slika

To je to. Ako netko ima nekih savjeta, recepata ili sl. neka se nadoveže  A isto tako ako baca slad nakon ukomljavanja može mi se javiti :D
Hoppiness is happiness!

Avatar
Brekulja
Postovi: 46
Pridružen/a: pon stu 30, 2015 4:28 pm
Lokacija: st

Post Postao/la Brekulja » ned sij 15, 2017 2:21 pm

svaka čast, vridna cura

dečko ako čita nek ju ženi što prije :D

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Gorann » ned sij 15, 2017 2:57 pm

Pikachu je zakon :D

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » ned sij 15, 2017 6:20 pm

Bravo, bravo. Ja sam kruh radio sa pivskim kvascem. Kada radim doma pivu, dio startera koji napravimodlijem u posudu i kvasac koji se slegne iskoristim za peciva. Probao sam i sa talogom od fermentacije ali previše miriši na hmelj i gorak je kruh :). Jedino što nikak da pogodim količinu kvasca pošto ne znam koji je ekvivalent kupljenom pekarskom kvascu.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » ned sij 15, 2017 7:03 pm

Duboki naklon pIva i dobro došla. Zamolio bih te fotku ili volumen šalice :D
Osobno bih jedan hamburger sa puno rikole i umaka.
Nenade poslije ape trop Katici u ruke i obvezno da pročita ove recepte. :D
:pivo3:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

(p)Iva
Postovi: 13
Pridružen/a: ned sij 15, 2017 1:11 pm
Lokacija: Zagreb/Valpovo

Post Postao/la (p)Iva » ned sij 15, 2017 10:38 pm

@pklicov Nije mi palo na pamet da bi mogla s pivskim kvascem radit... zanimljivo, morat cu i to probat. Ako pogodim pravu mjeru javim :)

@grga-osijek salica je 0.25. Na iduce druzenje panonskih pivara donijet cu hamburgercice :D
Hoppiness is happiness!

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pon sij 16, 2017 6:05 pm

Trop/brašno bi bilo kao nešto odlično za dijetalnu kuru (za vitke "curice"), jer bi trebalo imati znatno manju energetsku vrijednost nego "djevičanski" samljeven slad :) u brašno, koji bi bio namijenjen za kruh za "fizikanere".
Eto, skužio sam da sušenje tropa nije potrebno (jer odnosi puno vremena i energije), zamrzavanje je rješenje :idea: .
Još samo nabaviti kakav dobar i jeftin pekač kruha, veći zamrzivač, i onda zbogom dosadnim i bezukusnim proizvodima lokalnih pekara.
Ovo je odličan razlog za otvaranje jedne "jake" teme recepata od slada i tropa.

PS: Ima po trgovinama kojekakvih "pločica" od kombinacije žitarica, koje su besramno skupe, a fine su, i pune konzervansa.
PPS: Mogu li se buhtle (dizano tijesto) od takvog materijala napraviti?
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

(p)Iva
Postovi: 13
Pridružen/a: ned sij 15, 2017 1:11 pm
Lokacija: Zagreb/Valpovo

Post Postao/la (p)Iva » pon sij 16, 2017 8:48 pm

Buhtle mislim da ne bi bile dobre, jer treba baš meko brašno da budu onako fino lagane... od tropa,misli, da ne bi bile tako meke...

Slažem se da je manja muka zamrznuti trop/slad ali s brašnom bude puno bolje... bar po mom iskustvu, pogotovo kolačići. Kad se radi s nesamljevenim sladom/tropom kruh, peciva, kolači se brzo stvrdnu jer slad daje produktu "zbijenost". Osim ako ne pojedeš odmah sve što spečeš, dok je još toplo :D
Hoppiness is happiness!

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » uto sij 17, 2017 4:21 pm

U ocijeđeni trop dodati još vode (radi lakšeg usitnjenja) koliko je ukupno potrebno za gotovo tijesto (jer će valjda ići još i nekakvog brašna kad se tijesto bude pripremalo za pećenje), pa ga usitniti/izblendati na "nanočestice" (čitaj: čim sitnije :) ) i onda zamrznuti.
Za pripremu to odmrzneš, dodaš brašna i kvasca, a vode ne treba, jer je već ima u odmrznutom tropu ... bu'm probal.
A i trop od pšeničnog slada je zanimljiv ...
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » pet sij 20, 2017 8:44 am

sto se tice pivskog kvasca, wb06 je zakon za kruh. radi ko lud, cak i u frizideru, a nema previse ibu-a od prijasnje pive :wink:
stavim dec ipo, dva taloga koji mi ostane od ispiranja kvasca na 1 kg brasna
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

(p)Iva
Postovi: 13
Pridružen/a: ned sij 15, 2017 1:11 pm
Lokacija: Zagreb/Valpovo

Post Postao/la (p)Iva » sri vel 01, 2017 12:25 pm

Evo nekih novih recepata :D
Inače recepte uglavnom pronalazim na stranicama www.brooklynbrewshop.com www.homebrewersassociation.org itd. plus sama kombiniram.

KEKSIĆI
Pomiješati
1 šalicu brašna (ja sam koristila bijelo),
¼ šalice brašna od ječmenog slada,
1 žličicu sode bikarbone i
malo soli.

U drugoj posudi pomiješati
½ šalice smeđeg šećera,
8 žlica maslaca,
1 jaje,
½ šalice kikiriki maslaca i
1 žličicu ekstrakta od vanilije.
Kad se napravi jednolična masa dodavati brašno.

Izvaljati tijesto i napraviti male „diskove“. Staviti u pećnicu na 175C, na 10-ak min. Na kraju staviti čokoladne kuglice.

slika

ČOKOLADNI KOLAČIĆI
Pomiješati oko
100g maslaca i
½ šalice šećera (može i manje, meni je bilo preslatko),
dodati ½ šalice kakaa,
malo soli,
1 žličicu vanili ekstrakta,
dodavati ¾ brašna od ječmenog slada.
(Smjesa je malo ljepljiva, pa staviti u frižider na 5min)

Izvaljati tijesto i napraviti okrugle kolačiće. Staviti u pećnicu na 175C na 10min. Ostaviti da se ohlade. Otopiti čokoladu za kuhanje i preliti kolačiće čokoladom.

slika

COFFEE STOUT COFFEE CAKE

Prva smjesa
12 žlica maslaca, sobne temperature
1 ½ šalice smeđeg brašna
4 jaja
1 ½ žličice vanili ekstrakta
1 ¼ kiselog vrhnja
2 šalice brašna (bio-bijelo)
½ šalica brašna od ječmenog slada
2 žličice suhog kvasca
½ žličice sode bikarbone

Druga smjesa
¼ šalice šećera
½ šalice brašna od ječmenog slada
1 ½ žličice soli
4 žice maslaca

Preljev
½ šalice šećera u prahu
2 žlice nekog dobrog coffee stouta (ja sam stavila više)
U posudi izmiješati sastojke za 2 smjesu i staviti u frižider na 10-15min.

U jednu posudi izmiješati suhe sastojke za 1. smjesu, a u drugu mokre sastojke. Pomiješati ih skupa i u posudu izliti 2/3 smjese, na to izliti 2. Smjesu, a na vrh ostatak 1. Smjese. Peći oko 50min na 175C. Ostaviti da se ohladi i na kraju staviti preljev.

slika

Pravila sam i pizzu sa vlažnim ječmenim sladom. Tijesto je bilo ok, ali specifičnog okusa koji većini ne odgovara. Zato ostajem pri brašnu od ječmenog slada :D

slika

Za sve recepte koristila sam ukomljeni ječam - pale ale i novu gradišku pilsen.
Hoppiness is happiness!

Avatar
lepinjica
Postovi: 212
Pridružen/a: uto lis 04, 2016 7:21 pm
Lokacija: Novi Zagreb, Sopot

Post Postao/la lepinjica » sri vel 01, 2017 3:53 pm

Ovaj coffee stout mi se čini sočan..mljac :) Svaka čast!

Odgovori