DIY Immersion chiller od starog bojlera

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
d1a
Postovi: 1
Pridružen/a: uto lip 02, 2020 9:54 pm

DIY Immersion chiller od starog bojlera

Post Postao/la d1a » uto lip 16, 2020 9:37 pm

Pozdrav svim pivoljubcima, Evo mog prvog posta nakon treće ture skuhanog piva u životu.
Naime, igrom prilika, kako to obično biva kada dobiješ novu igračku i ne da ti se čekati sva oprema (chiller recimo) odlučili smo sklepati sami nešto, pa da podjelim dojmove:

Srce projekta je donirao stari Junkers protočni bojler. Isti ima bakreni grijači element, pa je ideja bila, ako je dovoljno velik da ugrije stan od 50 kvadrata, valjda će jednako dobro hladiti istu tu vodu.

Uz male preinake i skilla u letovanju dobili smo babarogu koja vrlo efikasno hladi pivo.

PROS: Ima ogromnu površinu, čisti bakar, jeftin (ukoliko imate bojler viška) i zabavan projekt
CONS: ispiranje pod pritiskom ili miniwashom: u rebrima zna ostati "goodiesa" od kuhanja, lako oksidira (kao i svaki bakar). Taj oksid će sigurno završiti u pivu osobito ako je PH kisel :)
image2.jpeg
image0 (1).jpeg
image3 (1).jpeg
Pro tip: da bi bakar temeljito očistili do savršene "bakrene boje" cijeli chiller mora biti u octu od pola sata do jednog dana, ovisi koliko oksida ima gore. U svakom slučaju mora CIJELI biti uronjen u ocat. Ako dio viri van na tom dijelu će se pojaviti još više oksida tako da se ne upuštajte u isprobavanja tipa: budem često rotirao. Ocat ne smije biti (pre) razrijeđen. Ako kiselina nije dovoljno jaka dobit ćete ružnu žutu patinu. Sol nemojte stavljati u ocat iako neki preporučuju. Meni se pokazala katastrofa. Da bi cijeli chiller ekonomično uronili u ocat stavite ga u vreču za kiseliti kupus, a istu (zajedno sa chillerom) u neku katronsku kutiju koja jako dobro prijanja uz dimenzije chillera. utočite dovoljno octa (min 10L računajte, meni je trebalo 15)

Evo nadam se da sam nekome pomogao.

Uživajte!
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

miljek
Postovi: 43
Pridružen/a: uto pro 29, 2015 5:34 pm
Lokacija: Vrbovec

Re: DIY Immersion chiller od starog bojlera

Post Postao/la miljek » sri lip 17, 2020 10:07 pm

Ja sam upravo zbog tog oksidiranja bakra odlučio prijeći na inox u trenutku kada sam recirkulirao mash kroz spiralu koju sam grijao u HLTu. Voda u hltu je bila smeđa poslje. Služio sam da je do tada to isto bilo u mojem pivu :?

Ugl, ako želiš zaobići ocat, patina ode i samim prokuhavanjem u vodi.
BREWeRAJ

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: DIY Immersion chiller od starog bojlera

Post Postao/la Vjeko » čet lip 18, 2020 9:08 am

D1a dobro dosao na forum! :zivjeli2:

Nego, kako ti hladi chiller, jesi mjerio koliko mu treba za spustiti 40l na temp za nabacivanje kvasca?
Imas li mjesta za promijesati sladovinu tu i tamo tijekom hladjenja? To dosta potpomaze skracivanju vremena...

Odgovori