Pomoć oko prvog HERMSa

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
NikolaPesic
Postovi: 2
Pridružen/a: čet svi 28, 2020 9:57 pm

Pomoć oko prvog HERMSa

Post Postao/la NikolaPesic » pet svi 29, 2020 2:04 pm

U predstravljanju sam donekle izložio svoje probleme tj nedoumice a želim da dupliram ture i poboljšam proces. Voleo bih tako 40 do 50 litra ture nebitno nek je i 35litra al komotno da se kuvaju.

Da bez duženja krenem :

1. Da li mogu da imam keg 30lita za HLT keg od 50litra ili lonac od 40e 45 litra zotel za MLT a da kupim zotel lonac za 100e od 75litra za BK? Na kraju i da kupim 2 lonca nije frka. Lonac je samo 10e skuplji od 50litra kega a ima 75litra.

2. Stavio bi trofazni grejać u BK od 3x2kw bar ili 3x3kw da li ssr može da pokrene trofazni ili je prekomplikovano? Tj za BK ne mora PID može i neki ono na vrtenje od 0 do 100% snege gledo sam na YT. Voleo bi da imam dobar boil dakle išto bi ne manje od 6kw poželjno jače svakako. Struju imam trofaznu 21A po fazi posebna tabla samo za to jer je podrum na posebnom brojilu tako da nemam problem sa potrošnjom ili jačinom struje.

3. Da li je za HLT dovoljan grejač neki monofazni 2 ili 3kw kolko sme po fazi da ide al sigurno 16A a 16A valjda beše da može da gura preko 3x2.5 kabla 3 KW grejač? Svakako PID kontrola i ssr od 40A i neki duža sonda.

4. Gde da naručim da mi naprave grejač i kolki ulaz da bude u inčima ako me razumete ? Da znam kolka rupa treba?

5. Gde kupujete mufove niple i ventile od inoxa? A da ne deru previše može online mora...

6. Vidim kolege Hrvati koriste neke inox rebrasta creva i u hlt ali i da povežu aparaturu a cena lepa povoljna. Kakva su iskustva sa njima?

7. Hladjenje bi radio CFC od bakrene cevi meke ( ne znam koje debljine i dužine ja bi pola coli bakra bar 15 metra) i običnog creva za vodu.

8. Fermentacija Zlatarplast bure 60litra radi poso.

9. da li sam nešto preskočio? Pidovi sa aliexpresa bi bili kad se sredi problem dostavljanja kod nas i poštarine koja je sad ogromna. al bi išla bar 2. Ne vidim za šta služi treći pid kad za očitavanje temperature ima za 3 eura digitalni termostati pa se to stavi umesto pid

nadam se da nisam smorio

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Re: Pomoć oko prvog HERMSa

Post Postao/la sharkyboy » pet svi 29, 2020 3:17 pm

Pozdrav,

evo ovako... na grainfatheru, klarstainu i ostalim (koji su najveci 60L mislim) svugdje su jednofazni grijači od (mislim) 3.3kW tak da mislim da nema potrebe ic na trofazni sustav... Ja na svom od 45L imam tih 3.3 koje u boilu obavezno spustim na ispod 3 jer inače je prejak boil prejako kipi i oće i iskipit van :D

Što se tiče kegova mislim da je ok racunica jer za grijanje vode ide nekih 30ak litara + 10ak kila zrnja ce taman stat u 50L keg i onda opet to kad se prelije i ispere stane u jos jedan 50L keg..

pogledaj supergoldy lonce...ekipa na forumu koja ih ima kaže da su odlični..

lažno dno mozes napravit od poklopca od kega s fleksericom napravit linije sa sajbom od 1.2mm recimo pol centa - cent razmak među linijama...

p.s. evo i vjeko prodaje i chiller i lonac koji recimo mozes koristit za bk, al onda nema busenja i pipa...nezz jel ti to predstavlja problem :D
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... 201#p94201
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Odgovori