Sastavljanje HERMS-a (Potrebna pomoc i saveti)

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Mil Gvo
Postovi: 8
Pridružen/a: ned tra 14, 2019 4:50 pm

Sastavljanje HERMS-a (Potrebna pomoc i saveti)

Post Postao/la Mil Gvo » pon ruj 30, 2019 6:04 pm

Pozdrav ljudi, ovo mi je prva teme i nov sam u ovome, nadam se da moja tema pripada dobroj sekciji. Poceo sam da pravim svoj prvi HERMS dobio sam ga od jednog starog majstora ali fale delovi pa mi treba vasa pomoc? Stavicu fotografiju u prilog, prvo pitanje je koje crevo mogu da koristim da povezem sudove da li moze obicno bastensko, silikonsko ili neko armirano mozda? i posto na sudovima fale ventili moram da ih kupim, pa drugo pitanje je gde sve treba da stavim ventile koje mogu preko rucice da otvaram i zatvaram a gde mi to ne treba i ako moze objasnjenje zasto? IImam jos par pitanja ali nek ide po redu. Hvala.

Nadam se da sam dobro umetnuo sliku, crvenom bojom su oznaceni krajevi bakarne spirale unutar HLT suda.
71375344_2586347661449777_786811491499114496_n.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Sastavljanje HERMS-a (Potrebna pomoc i saveti)

Post Postao/la Poljo » pon ruj 30, 2019 8:30 pm

Silikonska crijeva su ti ideala ako mozes nabavit. Malo su skuplja, ali si onda dalje bez brige.
Po mogucnosti da spojis na brze spojke da mozes lako prestekavat s ventila na ventil.

Drugo pitanje je malo specificno od sistema do sistema. Kazu da sistema ima otprilike koliko i pivara. Svako si je po svom slozio kako mu nesto pase.

Cini se da ovo ima sve potrebne ventile ovako sa slike i samo da treba namontirati odgovarajuce brze spojke.

Gornji zaokruzeni ce ti bit ulaz u spiralu pa na njemu ne treba ventil jer ga reguliras na pumpi ili izlazu iz MLTa.
Nisam siguran zasto MLT ima 2 izlaza, jel mozes to iz blizega uslikat ili objasnit kako je to spojeno?

Ovaj gornjiulaz u MLT pretpostavljam da se spaja s izlazom iz HLTa (koji isto ima ventil pa nije potreban dodatni na ulazu).
Kod ispiranja se vjerojatno na to prespaja s donjeg izlaza vode iz HLTa preko pumpe. (takodjer, ventil je vec tamo)

Nisam siguran za sto bi bio gornji prikljucak na HLT-u. Mozda za dovod vode? Voda nebi u njemu trebala ic preko te razine pa ni tu nema potrebe za dodatnim ventilom.

Fali ti treca posuda HERMSa u kojoj ces kuhat pivo kasnije. Ili neka medjuposuda u koju ce se cijedit dok ne potrosis vodu iz HLTa za ispiranje ako je plan da HLT funkcionira kao BK nakon sto se voda potrosi.
slika

Mil Gvo
Postovi: 8
Pridružen/a: ned tra 14, 2019 4:50 pm

Re: Sastavljanje HERMS-a (Potrebna pomoc i saveti)

Post Postao/la Mil Gvo » pon ruj 30, 2019 8:51 pm

Nasao sam 25m silikonskog creva 10e, ne znam da li je to korektna cena? na HLT-u donji i gornji ventil idu na pumpu i to mi sluzi samo da topla voda kruzi u njemu koliko sam razumeo coveka sto mi je to dao topla voda idee gore hladna dole pa da imam izjednacenu temperatura svuda.

Na MLT-u imam to racvanje dole jer je ideja kad se zavrsi ukomljavanje zatvorim ventil koji ide na pumpu a pustim ovaj drugi koji ce ici u taj treci sud (BK), imam i treci sud dobio sam ga. Hvala na odgovoru. Ovo je u sustini sve staro, pozajmio mi je covek da koristim dok ne napravim svoj sistem pa kada budem pravio videcu sta su mane na ovom pa cu pokusati to da poboljsam. Hvala jos jednom.

Mil Gvo
Postovi: 8
Pridružen/a: ned tra 14, 2019 4:50 pm

Re: Sastavljanje HERMS-a (Potrebna pomoc i saveti)

Post Postao/la Mil Gvo » pon ruj 30, 2019 9:06 pm

Dobio sam i dva sistema za hladjenje cfc i iskreno ne znam kako se zove drugi, da li je potrebno pustiti pivo i kroz jedna i kroz drugi (da ih vezem redno) s tim da imam nezavisan dotok vode kroz oba ili je prerano govoriti o tome mozda da vidim kakvu temperaturu dobijam posle oaba testa?
71177811_2392778294314943_8169759990131720192_n.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Sastavljanje HERMS-a (Potrebna pomoc i saveti)

Post Postao/la Poljo » pon ruj 30, 2019 10:19 pm

Nesto si tu krivo razumio s HLTom.

Kroz spiralu treba cirkulirat pivo, a HLT treba bit nastiman na zeljenu temperaturu ukomljavanja. Tako ces u MLTu odrzavat konstantnu temperaturu, a kad dodje vrijeme za ispiranje sladovine, to radis s vodom koja je bila u HLTu (koja je grijala spiralu cijelo vrijeme)

10€ za 25m ne da je korektno, nego ne znam gdje si to uspio nabavit tako jeftino? koji promjer?

Racvanje ti nebi trebalo bit potrebno nakon sto ugradis brze spojke da mozes jednostavno prespajat kad gdje koje crijevo treba.
slika

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Sastavljanje HERMS-a (Potrebna pomoc i saveti)

Post Postao/la Poljo » pon ruj 30, 2019 10:21 pm

Mil Gvo je napisao/la:
pon ruj 30, 2019 8:51 pm
na HLT-u donji i gornji ventil idu na pumpu i to mi sluzi samo da topla voda kruzi u njemu koliko sam razumeo coveka sto mi je to dao topla voda idee gore hladna dole pa da imam izjednacenu temperatura svuda.
U biti mislim da sam krivo razumio prvu tvoju izjavu.. pricas o vanjska 2 ventila.. u tom slucaju je dobra zamisao, ali treba ti znaci jos jedna pumpa koja samo to vrti.
slika

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Sastavljanje HERMS-a (Potrebna pomoc i saveti)

Post Postao/la Pemac » uto lis 01, 2019 6:53 am

Poljo je napisao/la:
pon ruj 30, 2019 10:21 pm
Mil Gvo je napisao/la:
pon ruj 30, 2019 8:51 pm
na HLT-u donji i gornji ventil idu na pumpu i to mi sluzi samo da topla voda kruzi u njemu koliko sam razumeo coveka sto mi je to dao topla voda idee gore hladna dole pa da imam izjednacenu temperatura svuda.
U biti mislim da sam krivo razumio prvu tvoju izjavu.. pricas o vanjska 2 ventila.. u tom slucaju je dobra zamisao, ali treba ti znaci jos jedna pumpa koja samo to vrti.
Koliko sam čitao, za takve male litraže, to je stvarno opcionalno. Ako imaš pumpu, spoji, ako nemaš, nemoj ni kupovati (osim, eto, ako baš želiš, imaš po 70-100 kn na ebayu/aliexpress one obične male i budu dobre).

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Sastavljanje HERMS-a (Potrebna pomoc i saveti)

Post Postao/la Poljo » uto lis 01, 2019 8:45 am

Ili medju rezervnim dijelovima za vesmasine po istim cijenama. Vjerojatno kvalitetnije od alija.
slika

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Sastavljanje HERMS-a (Potrebna pomoc i saveti)

Post Postao/la Pemac » uto lis 01, 2019 8:57 am

Poljo je napisao/la:
uto lis 01, 2019 8:45 am
Ili medju rezervnim dijelovima za vesmasine po istim cijenama. Vjerojatno kvalitetnije od alija.
A ono, ove od vešmašina imaju različite navoje na ulazu/izlazu, na nekima moraš sam navidavat navoj ili brtvit sa nekim pizdarijama. Ove sa alija sam ja tjero i na 100°C po 10ak minuta bez problema, dok za ove od vešmašine baš i nisam siguran. Kad sagledam sve, isplati se ipak naručiti (ako već nemaš od vešmašine)...

Mil Gvo
Postovi: 8
Pridružen/a: ned tra 14, 2019 4:50 pm

Re: Sastavljanje HERMS-a (Potrebna pomoc i saveti)

Post Postao/la Mil Gvo » uto lis 01, 2019 10:21 am

Imam dve pumpe od vesmasine i istina treba da se nabudze, nista danas cu probati da ponabavljam sve sto mi je potrebno pa da se za vikend i proba sistem sa vodom najpre. Hvala vam pomogliste mi. A sto se tice creva u mom gradu pravi jedan covek mada kaze da ih nije testirao na visoke temperature samo na 20 stepeni.

Mil Gvo
Postovi: 8
Pridružen/a: ned tra 14, 2019 4:50 pm

Re: Sastavljanje HERMS-a (Potrebna pomoc i saveti)

Post Postao/la Mil Gvo » sri lis 02, 2019 9:18 am

Mislim da sam shvatio, imam trenutno situaciju kao na prvoj fotografiji:
11.jpg
A meni treba ovakva situacija da mogu da isperem sladovinu preko pumpe toplom vodom iz HLT-a i preko druge pumpe da mogu da prebacim sladovinu iz MLT-a u BK...DA LI OVO IMA SMISLA? :shock: :roll: :?:
1.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Sastavljanje HERMS-a (Potrebna pomoc i saveti)

Post Postao/la Poljo » sri lis 02, 2019 9:38 am

Složi si brze spojnice na izlaze pumpi/lonaca i crijeva i nemaš potrebe za T račvama.
slika

Samo preštekavaš crijevo kad ti gdje treba.

Na slici ti fali lažno dno, nadam se da imaš to.
slika

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Sastavljanje HERMS-a (Potrebna pomoc i saveti)

Post Postao/la Poljo » sri lis 02, 2019 10:01 am

S brzim spojkama jako jednostavno od prve slike dobiješ drugu (prelazak s faze ukomljavanja na ispiranje. Ima tu još preštekavanja/faza.

1. iz HLT prepumpavaš vodu u MLT, dodaješ slad
2. cirkuliraš sladovinu kroz HLT (u kojem je nova voda, ne cirkuliraš dok se ne zagrije) cirkuliraš vodu u HLT
3. iz MLT prepumpavaš sladovinu u BK, a iz HLT vodu u MLT (ispiranje)
4. iz BK cirkuliraš sladovinu kroz hladnjake nazad u BK (prvi stupanj hlađenja)
5. iz BK cirkuliraš sladovinu kroz hladnjake u FV (kad je izlaz iz hladnjaka dovoljno hladan za fermentor)

ovo je neki osnovni ciklus.. lako moguće da će ti trebat još prespajanja.
slika

2 hladnjaka se mogu koristit na razne načine.
1 od osnovnih spojeva je da prvi spajas na vodovodnu vodu, pa on ohladi do npr 30 u prolazu. Drugi spojis na glikol, ili nekako drugacije hladniju vodu (mozes pretvorit HLT u CLT, napunis ga vodom i ledom i prepumpavas tu ohladjenu vodu kroz drugi hladnjak) pa ti drugi hladnjak hladi s tih 30 na npr 15.
slika

Avatar
kajser
Postovi: 243
Pridružen/a: pet sij 18, 2013 10:57 am
Lokacija: Zagreb/Pula

Re: Sastavljanje HERMS-a (Potrebna pomoc i saveti)

Post Postao/la kajser » sri lis 02, 2019 10:12 am

Pa dobro Poljo, valjda se pretace iz Mash Tuna u Kotao kroz dno!

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Sastavljanje HERMS-a (Potrebna pomoc i saveti)

Post Postao/la Poljo » sri lis 02, 2019 11:03 am

Ne ako zelis HSA :-D
slika

Odgovori