Fermentor hlađeni peltierovim modulima

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Wodillica
Postovi: 235
Pridružen/a: sri ruj 22, 2010 8:51 pm
Lokacija: Zagreb - Podsused

Fermentor hlađeni peltierovim modulima

Post Postao/la Wodillica » pon ožu 18, 2019 1:35 pm

Dolaze topliji dani i opet je problem hladiti fermentor prilikom fermentacije. Naišao sam na peltiereve module u biti cijele setove sa aluminijskim blokom za hlađenje fermentora do 50 litara. Namjeravam nabaviti inox fermentor od 100 l i koristiti 4 bloka. Pa me interesira dali ima tko iskustva sa ovakvim hlađenjem. Negdje sam pročitao da je temperatura u fermentoru smanjena na 0,5c uz toplinu okoline 19,5c. Pošto nisam baš doma sa engleskim jezikom bojim se da sam nešto krivo shvatio. U diy varijanti mi takvo hlađenje nebi bilo preskupo pa molim znalce da mi pomognu kojim dobrim savjetom.
Ne volim kad mi gaće uđu, gdje već uđu i da vodim brigu tuđu.......

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Re: Fermentor hlađeni peltierovim modulima

Post Postao/la Svarun » pon ožu 18, 2019 1:58 pm

Nemam iskustva sa time ali ideja u teoriji je predobra, osobno mi nikad to nije palo na pamet! Sve ovisi kolika je rashladna stvarna moć tih modula, znači ja bi to složio na način da bi zalijepio vruću stranu na nekakav heat sink, tipa aluminijski radijator i možda na ventilator od kompa a hladnu strandu držao u kontaktu sa fermentorom. Sad, treba probati, mislim da ulaganje nije preko 20 dolara na aliexpressu, baš si mi dao sad misliti!

Avatar
Wodillica
Postovi: 235
Pridružen/a: sri ruj 22, 2010 8:51 pm
Lokacija: Zagreb - Podsused

Re: Fermentor hlađeni peltierovim modulima

Post Postao/la Wodillica » pon ožu 18, 2019 2:22 pm

Sve je to riješeno evo link https://conical-fermenter.com/AL-Block- ... nters.html
Trebam potvrdu da stvarno šljaka i iskustva jer nisam nigdje našao da netko hladi 100l na ovakav način.
Ne volim kad mi gaće uđu, gdje već uđu i da vodim brigu tuđu.......

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Re: Fermentor hlađeni peltierovim modulima

Post Postao/la Svarun » pon ožu 18, 2019 3:35 pm

Već sam naručio sve na aliexpressu za cca 10 dolara pa ćemo spojit na STC pa se poigrat malo :mrgreen:

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Fermentor hlađeni peltierovim modulima

Post Postao/la mlaen » pon ožu 18, 2019 7:31 pm

Predomislit cete se svi kada skuzite koliko su ti elementi neefikasni :)
Pozitivno je to da ako cete to drzat u kuci/stanu imate dodatno grijanje (iako zima vec odlazi polako) :D

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Re: Fermentor hlađeni peltierovim modulima

Post Postao/la jonathan livingston » pon ožu 18, 2019 11:03 pm

mlaen je napisao/la:
pon ožu 18, 2019 7:31 pm
Predomislit cete se svi kada skuzite koliko su ti elementi neefikasni :)
Pozitivno je to da ako cete to drzat u kuci/stanu imate dodatno grijanje (iako zima vec odlazi polako) :D
Točno. totalno neefikasno, isprobano. Za hladit tikvicu od 2l je super, ali za ohladit iole ozbiljniju količinu treba cijeli transformator složiti da bi sljakalo...
brewshop.hr
www.brewshop.hr

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Re: Fermentor hlađeni peltierovim modulima

Post Postao/la Svarun » pon ožu 18, 2019 11:05 pm

Jesi proba?
Kompletan setup za mali fermentorić me izađe ko dvi žuje u kafiću, mislim da neću propast ako ne bude šljakalo :lol: Sa druge strane, ako stvar upali možda imam jeftiniju alternativu klimatiziranja čitave slabo izolirane prostorije od 45 kvadrata samo zbog pive :mrgreen:

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Re: Fermentor hlađeni peltierovim modulima

Post Postao/la jonathan livingston » pon ožu 18, 2019 11:13 pm

Probali, i pokus je izgledao zbilja dobro. Ali za ozbiljnije hlađenje treba jako veliki peltierov elemet. U samom startu on lijepo preuzme temperaturu ali jednostavno ne stigne se hladiti i cijela priča tu staje.
Prije bi napravio drvenu peć nego s tim ohladio i za jedan stupanj :)
brewshop.hr
www.brewshop.hr

Avatar
Wodillica
Postovi: 235
Pridružen/a: sri ruj 22, 2010 8:51 pm
Lokacija: Zagreb - Podsused

Re: Fermentor hlađeni peltierovim modulima

Post Postao/la Wodillica » uto ožu 19, 2019 4:08 am

Koliko sam shvatio čitajući strane forume mnogi su imali problema dok nije proradilo. Sam radijus alu bloka mora savršeno pasati na fermentor i treba koristiti mnogo termalne paste i na vezi alu blok-fermentor i na peltier-alu blok. Radijatori trebaju biti što veći kao i ventilatori. Što se tiče struje koristili su neki napajanje za računala i to 2 x 600 W. Koja bi bila alternativa ovome hlađenju. Fermentor je 100 l klima i razni frižideri i ledenice ne dolaze u obzir radi veličine fermentora. Buđet za hlađenje je cca 1000 kn.
Ne volim kad mi gaće uđu, gdje već uđu i da vodim brigu tuđu.......

Odgovori