Izrada komore

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Izrada komore

Post Postao/la EsArt » sri svi 23, 2018 9:18 am

Super hvala ti na odgovoru. Zanimalo me kako postići reguliranu temperaturu u frižideru jer volio bih probati i lager pivom nekom trenutku :)
I ja se spremam da to probam ova moja komora je savršena za taj postupak jer rado od 7C do 18C ,ja sam s njom prezadovoljan

a ka ta g na eee
Postovi: 226
Pridružen/a: pon sij 23, 2017 8:45 pm
Lokacija: zagorje zelene

Re: Izrada komore

Post Postao/la a ka ta g na eee » sri svi 23, 2018 10:16 am

Ukratko ako imas frizider onda ti frend elektricar spoji:

https://www.aliexpress.com/item/STC-100 ... autifyAB=0

za grijanje ti je dosta:
el kabel, el grlo i nesto ovako:
https://www.aliexpress.com/item/200W-Mu ... autifyAB=0

s time da si uzmi i dva prekidaca pa da mozes gasit grijanje il hladnjeje tako da ti ne rade oba u slucaju da ode temperatura preko... i samo si pripazi da vidis koliko ti temperatura varira na senzoru za razliku od fermentora...

ugl fridz nadjes jako povoljno na njuskalu, ostatak materijala ti je oko 200kn i pol sata rada od nekoga ko zna to sve spojit ;)

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Izrada komore

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » sri svi 23, 2018 10:46 am

Mozes umjesto zarulje stavit ovako nesto:
https://www.ebay.com/itm/80W-220V-Brew- ... SwdUZZlBpW

zasto zagrijavat zrak ako mozes direkt fermentor? tu se naravno radi o tome da ti je samo jedan fementor u igri kao sta je u mom slucaju

i zasto stavljate sondu da mjeri zrak to ne kuzim? malo stiropora i zalijepim sondu direkt na fermentor i daje mi puno tocnije rezultate
Beauty is in the eye of the beer holder!

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Izrada komore

Post Postao/la erda » sri svi 23, 2018 11:18 am

a ka ta g na eee je napisao/la:
sri svi 23, 2018 10:16 am
Ukratko ako imas frizider onda ti frend elektricar spoji:
za grijanje ti je dosta:
el kabel, el grlo i nesto ovako:
https://www.aliexpress.com/item/200W-Mu ... autifyAB=0
Imam ovakvu od 25W koja se nakon 15minuta užari koliko bude vruća, tako da mislim da nema potrebe za 200W.
I s ovom mojom muku mučim kako ju strpat u fridge u kojem nemam puno mjesta kad stavim fermentor od 50l a da mi nešto ne spali. Do jeseni ću nešto smisliti :)

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Izrada komore

Post Postao/la erda » sri svi 23, 2018 11:19 am

Pale sam-na-svijetu Ale je napisao/la:
sri svi 23, 2018 10:46 am
Mozes umjesto zarulje stavit ovako nesto:
https://www.ebay.com/itm/80W-220V-Brew- ... SwdUZZlBpW
zasto zagrijavat zrak ako mozes direkt fermentor? tu se naravno radi o tome da ti je samo jedan fementor u igri kao sta je u mom slucaju
i zasto stavljate sondu da mjeri zrak to ne kuzim? malo stiropora i zalijepim sondu direkt na fermentor i daje mi puno tocnije rezultate
Zanimljivo rješenje. Nije li pojas prekratak, jer ovako on grije samo jedan mali dio fermentora, ostatak i dalje ostaje hladan?? BIlo bi dobro da ima par ovakvih kolutova pa da ih se raširi po cijeloj visini fermentora...

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Izrada komore

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » sri svi 23, 2018 11:31 am

https://www.youtube.com/watch?v=0m-Lr4Z2drc

voda je konduktor topline i cim ti malo zagrijavas ta toplina se siri po cijeloj pivi
Beauty is in the eye of the beer holder!

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Izrada komore

Post Postao/la erda » sri svi 23, 2018 11:37 am

Pale sam-na-svijetu Ale je napisao/la:
sri svi 23, 2018 11:31 am
https://www.youtube.com/watch?v=0m-Lr4Z2drc
voda je konduktor topline i cim ti malo zagrijavas ta toplina se siri po cijeloj pivi
Onda si riješio sve moje probleme, žarulju mičem i uzimam ovaj pojas!!

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Izrada komore

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » sri svi 23, 2018 12:05 pm

drago mi je da sam mogao pomoc...samo racunaj da pojas ima metar-metar i pol kabela a najbolje ga je pozicionirat pri dnu fermentora pa ces ga morat mozda malo produzit ili stavit termostat negdje nize
Beauty is in the eye of the beer holder!

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Izrada komore

Post Postao/la erda » sri svi 23, 2018 12:44 pm

Pale sam-na-svijetu Ale je napisao/la:
sri svi 23, 2018 12:05 pm
drago mi je da sam mogao pomoc...samo racunaj da pojas ima metar-metar i pol kabela a najbolje ga je pozicionirat pri dnu fermentora pa ces ga morat mozda malo produzit ili stavit termostat negdje nize
Kupio sam 2m' kabla za termostat tako da to nije problem. Fermentor je ovaj i pri dnu mu je opseg cca 135cm, tako da pojas duljine 1m' neće obujmiti cijeli fermentor ali to ne bi trebao biti problem :)
http://www.santaj-plastika.hr/proizvod/ ... poklopcem/

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Izrada komore

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » sri svi 23, 2018 12:54 pm

Ja imam 100w pojas i nije mi cijelom duljinom oko fermentora jer onda prebrzo zagrijava tako da nemas frke stari
Beauty is in the eye of the beer holder!

Tomyslav
Postovi: 89
Pridružen/a: ned pro 10, 2017 12:14 pm

Re: Izrada komore

Post Postao/la Tomyslav » uto lip 05, 2018 9:18 am

ja planiram za komoru uzeti ugostiteljski frižider gdje bi mogao staviti dva, a možda i tri fermentora, unutra staviti kalorifer za dizanje temperature, a njega i frižider spojiti na stc-1000 gdje stavim temp na koliko treba i to bi trebalo biti to ja se nadam
razmišljam da nabavim ak ne ugostiteljski frižider onda škrinju neku veću da mi stanu dva tri fermentora

a ka ta g na eee
Postovi: 226
Pridružen/a: pon sij 23, 2017 8:45 pm
Lokacija: zagorje zelene

Re: Izrada komore

Post Postao/la a ka ta g na eee » uto lip 12, 2018 11:32 am

Tomyslav je napisao/la:
uto lip 05, 2018 9:18 am
ja planiram za komoru uzeti ugostiteljski frižider gdje bi mogao staviti dva, a možda i tri fermentora, unutra staviti kalorifer za dizanje temperature, a njega i frižider spojiti na stc-1000 gdje stavim temp na koliko treba i to bi trebalo biti to ja se nadam
razmišljam da nabavim ak ne ugostiteljski frižider onda škrinju neku veću da mi stanu dva tri fermentora
kalorifer ti je malo presnazan pa onda ima kratke intervale di se temperatura ne podjeli prav po komori ili ti se zagrije samo sonda kontrolera tj zrak a ne i fermentori na temperaturu koju zelis dici, ako ides na tu opciju onda stavi sondu u casu vode jer se sporije zagrijava nego zrak i sporije odpusta toplinu, i razmisli o necemu kaj ima manju snagu...

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Izrada komore

Post Postao/la AlkoholUnited » uto lip 12, 2018 11:48 am

Tomyslav je napisao/la:
uto lip 05, 2018 9:18 am
ja planiram za komoru uzeti ugostiteljski frižider gdje bi mogao staviti dva, a možda i tri fermentora, unutra staviti kalorifer za dizanje temperature, a njega i frižider spojiti na stc-1000 gdje stavim temp na koliko treba i to bi trebalo biti to ja se nadam
razmišljam da nabavim ak ne ugostiteljski frižider onda škrinju neku veću da mi stanu dva tri fermentora
u oba slucaja je dovoljna sijalica od 70w ako primjetis da treba jace ubacis od sto i to je to...
Zbog malog prostora u oba slucaja trebas ubaciti i neke ventilatore da mjesaju zrak, to mogu biti i oni od 12 v iz pca.
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Tomyslav
Postovi: 89
Pridružen/a: ned pro 10, 2017 12:14 pm

Re: Izrada komore

Post Postao/la Tomyslav » čet lip 14, 2018 9:17 am

hvala vam na odgovorima, bit će onda žarulja i ventilatori
živjeli :pivo4:

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Izrada komore

Post Postao/la Pemac » uto stu 20, 2018 3:03 pm

Koliko watta predlazete zarulju za jednu komoru 1,5x1x2,3m. Jedan zid je vanjski (temp je vanjska), dva su na temp. od 15-18°C, jedan je na nekih 10°C. Strop je tavan, neizoliran. Pa ako ima netko sa nekim okvirnim odg. tipa 200w, da ne racunam prijelaz topline i ostale teoretske pizdarije.

Odgovori