(ne)glupa ideja

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
matejdaruvar
Postovi: 11
Pridružen/a: sub ožu 18, 2017 9:25 am
Lokacija: Daruvar

(ne)glupa ideja

Post Postao/la matejdaruvar » pet stu 03, 2017 8:14 pm

pozdrav
par godina kolega i ja maštamo da napravimo neki poluautomatski sistem ali ni on ni ja nemamo pojma jel ta ideja uopće može zaživjeti..
Ideja je sljedeća, nešto slično kao kod ovoga gospodina:
https://www.youtube.com/watch?v=LKK6aZ5gxwk&t=104s

dakle, pitam ja vas, iskusni pivari, dali je MOGUĆE i dali je ideja uopće dobra;
bačva od 50 litara, u nju ugraditi grijač (naravno i sonda kao i kontroler temperature), iznad grijača da se stavi neko lažno dno ili eventualno neka pregrada da vreća ne bude u doticaju sa grijačem (nisam još odlučio jel bi radio sa vrećom ili bez vreće, manje bitno), neki odvod kao na videu, možda neki propeler koji bi kominu stalno držao u pokretu (ne vreću punu slada) i pumpa koja bi gotovu kominu prebacila u drugi kotao gdje bi se vršilo kuhanje pa makar i plamenikom?
moj najveći strah je upravo taj grijač koji mislim da bi nakon kuhanja izgledao kao rešetka nakon roštilja.
nigdje nikada nisam vidio da je to netko napravio pa si mislim da je to nemoguće upravo zbog tog grijača pa me zanimaju vaša mišljenja ili možda kako efektivno napraviti neki takav sistem a da nije kompliciran kao rims ili herms

rookie007
Postovi: 24
Pridružen/a: sub ruj 02, 2017 7:15 am
Lokacija: Gradac, Slovenija

Re: (ne)glupa ideja

Post Postao/la rookie007 » pet stu 03, 2017 9:58 pm

To ti je dobra ideja, na tome i ja radim ali još skupljam material.
Jeb...ga, kinezi su jako spori, još čekam par stvari.
Idem na ovo.
http://www.hommelhomebrew.com/?p=57

Avatar
Šafran
Postovi: 73
Pridružen/a: ned svi 01, 2016 10:09 pm
Lokacija: Samobor

Re: (ne)glupa ideja

Post Postao/la Šafran » pet stu 03, 2017 11:31 pm

Nije loša fora. Na videu se vidi da frajer ispire i cijedi kominu natrag u isti lonac, prema tome možeš ga koristiti i kao kotao, samo moraš izračunat kolki ti volumen treba za sve to. Mislim da lonac od 50 litara zadovoljava ( al buš brzo počel razmišljat o 100tki. Ja pijem 2 litre dnevno, znači 4 pive, ni Bog zna kaj. A di su frendovi i ostali degustatori? Brzo se pojavi potreba za kojičinom.), a ako ti je frka od zagaranja složi dva lonca, jedan u drugi pa zagrijavaj preko nekakvog medija koji drži temperaturu preko 110 stupnjeva (antifriz, jestivo ulje ili nekaj slično, može i voda ali onda ti sve treba dobro dihtati inače buš moral stalno nadolijevat vodu iz bojlera). Kaj se pumpe tiče mislim da je od vešmašine čist dobra jer mora zdržat temp. od 90 stupnjeva kad baca vodu od kuhinjskih krpa i sličnog. Grijač si probaj negdi napravit po narudžbi ili metni 3 komada od 2 kW. Snage nikad dosta!

Eto to su moji savjeti, naj kaj zamerit ak sam te zagnjavil sa onim kaj već znaš. Dok sam ovo pisal počistil sam dve, sa one tri od prije ukupno pet, pa sad ti daj.
Vrč ide na vodu dok neko neda za pivo

Odgovori