Duplikator od inox bačve?

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Topsis
Postovi: 110
Pridružen/a: sub srp 01, 2017 12:33 pm
Lokacija: Ozalj

Duplikator od inox bačve?

Post Postao/la Topsis » pon lis 02, 2017 8:28 am

Pozdrav svima,

Imam jednu priliku i ideju, no pitanje je, je li to izvedivo... Mogu dobiti jako jeftino inox bačvu od 300 L (2mm stijenka) pa sam mislio od nje napraviti kotao (duplikator). Ne bih radio to sam, imam poznanika koji ima sve potrebno za varenje inoxa i rezanje, tako da nije baš samogradnja :)
Ideja je sljedeća;
Odrezao bih bačvu na pola, zatim taj gornji dio bačve razrezao po dužini stijenke, odnosno smanjio njezin promjer (da je cca 4 cm manje od donjeg dijela) i stavio ga u donji dio. Sada bih imao dvije stijenke, a unutarnja bi se na dnu zavarila za stijenku donjeg dijela bačve, a na vrhu isto zavarilo tako da se dobije zatvoreni prostor (izrezani obruč drugog inox lima istog promjera koji zatvorio taj prazni prostor između dvije stijenke).
Između stijenki bi se nalazila 2 grijača po 6kw koji bi spiralno kružili oko bačve, a taj prostor bi bio popunjen sa termom uljem (medij za prijenos temperature).
Zanima me sada, je li navedeni sistem ostvariv? Ima li termo ulje ekspanziju prilikom zagrijavanja? Jesu li navedeni grijači dovoljni za ovu količinu odnosno volumen (da zagrijavanje ne traje predugo)? I ima li kasnije var kakav odraz kod kuhanja?

Hvala vam unaprijed na sugestijama i odgovorima! :D

pocesljani
Postovi: 36
Pridružen/a: pet ožu 24, 2017 5:58 pm
Lokacija: osijek

Re: Duplikator od inox bačve?

Post Postao/la pocesljani » pon lis 02, 2017 2:30 pm

Ideja je tehnički korektna ali sama izvedba nije ni malo jednostavna Za 2000-3000 kuna možeš naći orginalni elektro kotao od 150 l

pocesljani
Postovi: 36
Pridružen/a: pet ožu 24, 2017 5:58 pm
Lokacija: osijek

Re: Duplikator od inox bačve?

Post Postao/la pocesljani » pon lis 02, 2017 5:04 pm

Ako baš želiš iskoristiti tu posudu onda možeš napraviti jednu jednostavniju verziju od ove koju planiraš, nema potrebe da to bude "posuda u posudi" Možeš samo na dno da zavariš još jedno dno na razmaku od 100mm , znači bez vertikala

Topsis
Postovi: 110
Pridružen/a: sub srp 01, 2017 12:33 pm
Lokacija: Ozalj

Re: Duplikator od inox bačve?

Post Postao/la Topsis » pon lis 02, 2017 7:53 pm

[quote=pocesljani post_id=80896 time=1506956691 user_id=2094]
Ako baš želiš iskoristiti tu posudu onda možeš napraviti jednu jednostavniju verziju od ove koju planiraš, nema potrebe da to bude "posuda u posudi" Možeš samo na dno da zavariš još jedno dno na razmaku od 100mm , znači bez vertikala
[/quote]

To misliš da onda u tom podignutome dnu stavim grijače spiralno raspoređene i napunim sa termo uljem!?
A stijenke obložim još sa stiroporom ili staklenom vunom!?

T0M
Postovi: 208
Pridružen/a: ned ožu 10, 2013 11:41 am
Lokacija: Lug Poznanovecki

Re: Duplikator od inox bačve?

Post Postao/la T0M » uto lis 03, 2017 11:30 am

Pa mozes grijace i direktno u sladovinu, tako radi braumeister

Topsis
Postovi: 110
Pridružen/a: sub srp 01, 2017 12:33 pm
Lokacija: Ozalj

Re: Duplikator od inox bačve?

Post Postao/la Topsis » uto lis 03, 2017 4:27 pm

Razmišljao sam i o tome... Je li netko zna koliko Kw bi trebali biti grijači za taj volumen!?

a ka ta g na eee
Postovi: 226
Pridružen/a: pon sij 23, 2017 8:45 pm
Lokacija: zagorje zelene

Re: Duplikator od inox bačve?

Post Postao/la a ka ta g na eee » uto lis 03, 2017 8:58 pm

Topsis je napisao/la:
uto lis 03, 2017 4:27 pm
Razmišljao sam i o tome... Je li netko zna koliko Kw bi trebali biti grijači za taj volumen!?
http://processheatingservices.com/water ... alculator/

Imas ovdje kalkulatore... ;)

Topsis
Postovi: 110
Pridružen/a: sub srp 01, 2017 12:33 pm
Lokacija: Ozalj

Re: Duplikator od inox bačve?

Post Postao/la Topsis » sri lis 04, 2017 10:28 am

Hvala na pomoći, vjerojatno onda ide po principu braumeistera..
pozz

Odgovori