Ventilacija

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

pocesljani
Postovi: 36
Pridružen/a: pet ožu 24, 2017 5:58 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la pocesljani » sub srp 15, 2017 5:22 pm

Badem zaboravlja jednu činjenicu koja opovrgava njegovo žestoko zalaganje i uporabu regulatora Postoji nešto što se zove "kamp oprema" E pa tamo ima plinskih boca od 2 , 3 i čak 5 kg na njih se "šarafe" razna trošila i sve to bez regulatora plina KAko sad to a radi se o ne malim količinama plina i bez stabilizatora izlaznog tlaka ??Nema čak ni sigurnosnog ventila Sve isto ko i na onoj skalameriji Rizik jednak i kod jedne i kod druge izvedbe, hoću reći da je sve u rukama "kuhara"

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned srp 16, 2017 1:48 am

pocesljani je napisao/la:
mali badem je napisao/la:"#"#--
neki dan je bilo pitanje i tema o spoju boce bez regulacionog-reducir ventila- i redovito se nađe neki talent ( čak ne mora biti ni novopečeni nego zapečeni ali redovito iz Slavonije ) koji opravdava praktičnost - spoj kad je uzbuna i atomski udar- riješenje a o sigurnosti ćemo kasnije.....
to su majstori koje - ako ne plin - onda ih struja - ohladi. :(

aahhoooooj
ako nisam pogriješio ovo je meni upućeno ?? Nema potreba da se vrijeđamo, mogli smo sve nejasnoće riješiti na temi, ni jednom riječju nisam opravdavao onu skalameriju samo sam primjetio da ako se radi o nekome tko MISLI SVOJOM GLAVOM onda je opasnost mnogo manja nego li izgleda na prvi pogled. Detaljno sam objasnio koji su problemi i gdje može poći po zlu.
Sa druge strane nema tih propisa i mjera koje mogu prevenirati nezgode koje se i dalje dešavaju
Eto meni je potpuno nejasno kako je moguće da su do nedavno ljudi ginuli od plinskih bojlera.!100 godina veliki svjetski stručnjaci nisu skužili da bojler MORA imati prisilan dotok svježeg zraka izvan prosotrije (prirodna izmejena uvijek može poći po zlu) Tko je kriv za te silne tragične smrti ? proizvođači NISU jer su se ogradili uputama o montaži i korištenju.

krivi su samo nesretnici jer nisu RAZMIŠLJLI
NE . počešljani , ne odnosi se na tebe ! ti razmišljaš i potrudiš se objasniti u par rečenica... ili barem pitaš....

"#"#"#"#"#"#

Do eksplozije dolazi kada bi zrak ušao u plinsku bocu. A to nije moguće zbog pritiska koji se događa kad plin izlazi van. Stoga, nije opasno..samo neobično izgleda bez regulatora Smile "#"#"#"#"# -- novopećeni

ovakvo (ne) razumijevanje i objašnjenje je zabrinjavajuće :!:
:arrow: znači -- ne postoji opasnost od curenja plina -- važno je da zrak ne uđe u bocu :shock: :evil: :roll:

bez U detalje , naglašavam potrebu sigurnog korištenja plina, ako treba možemo se i svađati ali kompromisa nema . ne tvrdim tvrdo da sam u svemu u pravu , ali apeliram na pažnju i sigurno ili mi objasnite da nije bitno .

lako se mojem Grgi ljutiti al me boli da postove ne čita ni on . hm !od svega je -si valjda vidio samo- da ti neko dira Slavoniju !? ma nedam ju ni ja - jel ti jasno ! al neznanje-uvijek i tvrdoglavost-ponekad ne moraju biti na ponos.. @ a onda mi spomeneš Ygora (kao argument svih napada na slavonce) čiji postovi trebaju završavati sa Amen, kao primjer mojeg bezobrazluka , a čovjek nema veze s ovim.......

@počešljani-čovjek koji misli svojom glavom raditi će na najsigurniji moguči način , uvažavajući propise a ako ih nezna ili nije čuo za njih, barem inteligenciju -pitanjem , iskustvo drugih s razumijevanjem....
----propisi ne mogu prevenirati nezgodu ako ih korisnik zanemaruje----nemarom i šlamperajem.
uz plinsku kamp opremu isto dobiješ neka uputstva. i da , proizvođač pegle priča o sigurnom korištenju
#"#"#"#

Eto meni je potpuno nejasno kako je moguće da su do nedavno ljudi ginuli od plinskih bojlera.!100 godina veliki svjetski stručnjaci nisu skužili da bojler MORA imati prisilan dotok svježeg zraka izvan prosotrije (prirodna izmejena uvijek može poći po zlu) Tko je kriv za te silne tragične smrti ?

"#"#"#
ginut će opet. dok got ne bude shvaćeno da plinski bojler koji je priključen na dimnjak -mora imati čisti dimnjak. ako je u pitanju zgrada ili više katova kuće- svakim priključenjem novog bojlera - izvora dimnih plinova - koji tlači u isti dimnjak - treba podešavati sve priključene bojlere- priklljučene na taj dimnjak.
tu ne pomaže upuhivanje -prisilno, zraka---- jer ako je preveliki otpor u dimnjaku - zbog drugih bojlera ili začepljenja - dolazi do povrata otrovnih plinova CO,NO- vračanja u prostoriju. dimnjak mora biti čist - i svi moraju znati da je priključen novi izvor plinova :!:
fasadni bojleri imaju svoju cjev u cjevi pa su neovisni o susjedu.kroz manju usisavaju zrak , kroz vanjsku izlaze dimni plinovi ( ili obratno al manje bitno). suprotnim smjerom i izmjenom se predgrijava ulazni zrak.
kod montaže je bitno da ti izlazni nikad ne uđu u prostoriju u kojoj se boravi ( preblizu prozoru ili sl.)
fasadni su znači neovisni o zraku u prostoriji. ovi priključeni na dimnjak i naše tambure plamenici - troše kisik iz prostorije! dotok svježeg zraka je dovoljno kroz rešetke u doljnoj zoni vrata-- damirb je spominjal iskustvo--
e sad , Alk Un nije spomenul što je najproblem . je li zimsko kuhanje s puno pare u 2,1 m visokoj prostoriji ili strah od CO2? odkud CO2 ? od fermentora?glavobolja može biti znak stvarno premale količine kisika u prostoriji - treba otvoriti vrata- u takvoj niskoj prostoriji- ili za boravka stalno imati uključen odsis zraka - onog ispod plafona- a onda sam ulazi onaj kroz rešetke :wink:

što sam preskočio il nije jasno ?
tek , svađati se neču i niš me ne boli ....


:hmelj: :pivo3: :hmelj: :hmelj:

pocesljani
Postovi: 36
Pridružen/a: pet ožu 24, 2017 5:58 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la pocesljani » ned srp 16, 2017 6:45 am

Žao mi je što nisam skužio kome je tvoja primjedba bila upućena [/u]

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned srp 16, 2017 1:59 pm

pocesljani je napisao/la:Badem zaboravlja jednu činjenicu koja opovrgava njegovo žestoko zalaganje i uporabu regulatora Postoji nešto što se zove "kamp oprema" E pa tamo ima plinskih boca od 2 , 3 i čak 5 kg na njih se "šarafe" razna trošila i sve to bez regulatora plina KAko sad to a radi se o ne malim količinama plina i bez stabilizatora izlaznog tlaka ??Nema čak ni sigurnosnog ventila Sve isto ko i na onoj skalameriji Rizik jednak i kod jedne i kod druge izvedbe, hoću reći da je sve u rukama "kuhara"
Kamp oprema koristi se na otvorenom - jedan problem, onaj s provjetravanjem manje.
Nadalje, koriste se metalne redukcije (ne koristi se crijevo i nema šelni gdje može doći do propuštanja), još jedan problem manje.
Redukcija tlaka/protoka napravljena je s kalibriranim dizama/rupicama, fiksno za propan butan, za određeno trošilo, na svakom trošilu posebno, + dodatni ventil za regulaciju protoka na trošilu.
Svaka boca, i za kampiranje, pa i najmanja ima sigurnosni ventil, pa čak i moja 52 godina stara.
Kod kamp opreme najbitniji je transport boce, gdje, kako, na koji način, da se ne potrga ventil i da se ne pregrije boca ...
Ovo je ipak forum za kućne kuhare pive, a ne za kamperičare, no svejedno. Nije čak ni natjecanje tko će pobijediti u kroćenju plina, jer kod plina nema velikih pobjednika, samo ponekad, na žalost nerazumnih gubitnika.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

pocesljani
Postovi: 36
Pridružen/a: pet ožu 24, 2017 5:58 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la pocesljani » ned srp 16, 2017 3:05 pm

Postoji jedna nelogičnost , svi plamenici u EU koji se koriste isključivo na otovrenom certificirani su na 30 ili 50 mbar i ako se držiš slijepo normi ne smiješ ih spojiti na visoki tlak (u USA smiješ )

Kod kamp opreme ne možeš reducirati tlak i često bude i veći od 3bar , potrebnu snagu kontroliraš protokom na ventilu trošila ali trošilo i dalje radi na visokom tlaku što po pravilniku nije dozvoljeno

Tko tu koga j...... u zdrav mozak ??

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Gorann » ned srp 16, 2017 3:23 pm

damirb je napisao/la:nisam još kuhao na ovoj opremi...do kraja ljeta se nadam da hoću :) čekam službene papire za plin...oprema je predviđena za cca 700-900 litara
Bas me zanima kako ce izgledati kuhanje 900l sladovine u prijespomenutim uvijetima tj. bez ventilatora / nape tj prisilnog odvlacenja para

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pon srp 17, 2017 9:05 am

Ma je.'o vas plin i ventilacija :mrgreen:
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

damirb
Postovi: 122
Pridružen/a: ned lis 13, 2013 9:13 am
Lokacija: Buzet

Post Postao/la damirb » pon srp 17, 2017 4:15 pm

Gorann je napisao/la:
damirb je napisao/la:nisam još kuhao na ovoj opremi...do kraja ljeta se nadam da hoću :) čekam službene papire za plin...oprema je predviđena za cca 700-900 litara
Bas me zanima kako ce izgledati kuhanje 900l sladovine u prijespomenutim uvijetima tj. bez ventilatora / nape tj prisilnog odvlacenja para
Kotao, cijednjak i whirlpool su spojeni na svoj dimnjak na čijem je kraju ventilator :)
Kad narastem biti ću pivar :)

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Gorann » pon srp 17, 2017 5:01 pm

onda je to druga prica :D

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la AlkoholUnited » sri srp 19, 2017 11:26 am

rijesio sam ventilator za na vrh i za dno, za izbacivanje zraka za dno uzeo onaj mali kupaonski a za vrh neki veci sto se u hladnjacama koristi oba rade na 220v. Cim ugradim saljem sliku...
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la stribor7 » sri srp 19, 2017 11:49 am

može i slike cijelog pogona
STRIBOR7

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la AlkoholUnited » sri srp 19, 2017 1:52 pm

stribor7 je napisao/la:može i slike cijelog pogona
ok cim rijesim idu slike
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri srp 19, 2017 3:01 pm

AlkoU , ostaje nejasno kojeg CO2 se bojiš i otkud on tu ?
dalje- ako staviš dva ventilatora koji vuku van -- ostat češ bez zraka u prostoriji :roll: :D
naravno da se malo šalim i jako pretjerujem ali jedan drugog zaj.....u . kad bi bili jednako jaki, kod određenog podtlaka u prostoru više nebi bilo odsisa a efekt kuhanja bi bio kao da kuhaš na 2000 m nadmorske visine ( npr i cca )
daj si još malo definiraj problem pa onda traži riješenje ( i pročitaj napisano na ovu temu )

Ž :hmelj: :pivo3:

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la AlkoholUnited » sri srp 19, 2017 3:09 pm

mali badem je napisao/la:AlkoU , ostaje nejasno kojeg CO2 se bojiš i otkud on tu ?
dalje- ako staviš dva ventilatora koji vuku van -- ostat češ bez zraka u prostoriji :roll: :D
naravno da se malo šalim i jako pretjerujem ali jedan drugog zaj.....u . kad bi bili jednako jaki, kod određenog podtlaka u prostoru više nebi bilo odsisa a efekt kuhanja bi bio kao da kuhaš na 2000 m nadmorske visine ( npr i cca )
daj si još malo definiraj problem pa onda traži riješenje ( i pročitaj napisano na ovu temu )

Ž :hmelj: :pivo3:
ma radim nasljepo zato i imam sto pitanja... pa dali bi bio dovoljan ventilator samo na vrhu pri plafonu?
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri srp 19, 2017 3:25 pm

DA jer je prostorija niska i jer te po zimi čeka puno isparavanja pri kuhanju!
CO2 se nemoraš bojati jer ne spavaš u nutra .ali izmjena zraka mora postojati- da li samo kroz rešetke ili i s ventilatorom- ali mora

damirB ti spominje riješenje za njegovu situaciju ali on sve izvore dimnih plinova vodi u dimnjak... a ti ?

Uostalom , ovaj odgovor ti je več rečen u prethodnim postovima .

:hmelj:

Odgovori