Ventilacija

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Ventilacija

Post Postao/la AlkoholUnited » uto srp 11, 2017 7:10 pm

Postovani kolege pivari,

Molim pomoc (ideje prijedlozi, itd)....
Inace kako sam vec pisao kuham na plin (gradski), kuhanje se odvija u zatvorenom prostoru.
Naravno tu su problemi kao sto su isparavanje, okolo sve ljepljivo,ogromne nakupine co2 da glava doslovno zaboli itd....
Preuredjujem trenutno dio gdje pivarim i planiram nekakvu ventilaciju ubacit da izbacuje sve to van, dali je netko to vec napravio ako je moze koja slika i opis sto je koristeno kakav ventilator jel dovoljno samo u zid ili treba oblik nape, koliko jak ventilator?

Prostorija je 4.5x3.5m visina 2.10m, ture kuhanja 75L

Hvala unaprijed!
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri srp 12, 2017 12:01 am

"#"#--Naravno tu su problemi kao sto su isparavanje, okolo sve ljepljivo,ogromne nakupine co2 da glava doslovno zaboli itd.... "#"#--

pisali smo o ovoj problematici več puno puuta . - u temama Tinl- kuhanje na plin -plin- plamenici slabi -......itd
ne treba se dogoditi da glava zaboli pa da se onda počne tražiti :roll:
nekad su govorili da je visina 2,10 m samo za drvarnicu. po MTU ( minimalnim tehničkim uvjetima ) ništa se nije moglo registrirati kao djelatnost , čak ni šnajderaj..........a mi se bez pitanja usudimo , u takvom prostoru, proizvoditi ogromne količine CO-ugljičnog monoksida..........
neki dan je bilo pitanje i tema o spoju boce bez regulacionog-reducir ventila- i redovito se nađe neki talent ( čak ne mora biti ni novopečeni nego zapečeni ali redovito iz Slavonije ) koji opravdava praktičnost - spoj kad je uzbuna i atomski udar- riješenje a o sigurnosti ćemo kasnije.....
to su majstori koje - ako ne plin - onda ih struja - ohladi. :(

mislim da je ovo pitanje za struku i tu nema šale !
ono što razumijem je razlika između plamenika - tambure i plamenika sa vlastitim ventilatorom-upuhivanjem zraka . ovaj drugi mora biti spojen na dimnjak- kao na peči za centralno grijanje .. tambura ne mora ali treba osigurati dotok sviježeg zraka . dotok za pravilno izgaranje i odtok za sve produkte izgaranja koji se skupljaju u gornjoj zoni prostora. to bi značilo da otvorena vrata puno toga riješavaju, al neko ih može i zatvoriti >! ( od vesele ekipe u gostima ) . zato je najbolje osigurati otvor u donjoj zoni tek do poda i puno veči otvor u gornjoj zoni - ispod stropa. koliko veliki ? ne znam. al puno manji ako je bar nekakva napa u igri...
ovi koji bi mogli reči da pretjerujem me uopće ne zanimaju, tek tvoje riješenje kad se odlučiš, ispitaš, provjeriš i dovršiš pothvat.
budi nam i dalje prijatelj pa pokaži odluku.
za potpitanja - spreman , al tu je i Don koji zna puno više i još dječaka koji .. čekaju s odgovorima

:hmelj: :pivo3:

PS. matematika ? hm . ako imaš cca 40 m kubičnih , mislim si da su dosta 3 izmjene ukupnog zraka u 1h-- a to je cca ventilator 700- 1000 m3 ( usisni u gornjoj zoni .

aahhoooooj

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la AlkoholUnited » sri srp 12, 2017 11:28 am

ok sve pet ubacujem dva ventilatora jedan veci gore koji bi izbacivao ostatke plina i vlagu a manji na dnu koji bi izbacivao nakupljeni co2 ..
ostaje ubacivanje zraka u prostoriju, al mislim da se to moze otvorit prozor na kip i zrak ce sam dolazit.. budem slikao kad napravim...inace ja to ne radim u komercijalne svrhe nego da sebi olaksam pivarenje tako da je ocito da neke stavke nece biti po standardima koji se traze...

razmisljam cak o nekakvoj kupoli kao napa iznad kotla ali jos neznam kako bih to izveo mozda od pocincanog lima ili nesto tako...

ako imate kakvih ideja slobodno nabacite koju...
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la stribor7 » sri srp 12, 2017 11:53 am

za upuhivanje zraka kupi jedan kupaonski ventilator i cijev dn110 i upuhuješ bez problema u nasuprotni kut prostorije dovoljnu količinu zraka za neki 200tinja kuna.
STRIBOR7

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la AlkoholUnited » sri srp 12, 2017 11:59 am

stribor7 je napisao/la:za upuhivanje zraka kupi jedan kupaonski ventilator i cijev dn110 i upuhuješ bez problema u nasuprotni kut prostorije dovoljnu količinu zraka za neki 200tinja kuna.
taj kupaonski sam mislio na dno tamo gdje kuham da izbacuje co2 ali ukoliko nije dovoljno samo prozor otvorit morat cu na treci ventilator....
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

damirb
Postovi: 122
Pridružen/a: ned lis 13, 2013 9:13 am
Lokacija: Buzet

Post Postao/la damirb » sri srp 12, 2017 3:37 pm

Ja sam, točnije ovlašteni inženjer mi je radio projekt što se tiče plina i njegovih instalacija, naravno i trošila...kad sam mu spomenuo da ne želim tolike silne rešetke na vratima i kako bi bilo jednostavnije sa ventilatorima, rekao mi je upravo suprotno. Rekao je da je takva izmjena zraka prisilna i da je hmm ajmo reći kompleksnija od ove prirodne i eto, ja sad na vratima imam rešetke :) mogu ti pogledati volumen mog prostora i javiti koje dimenzije rešetki je meni izračunao...lp
Kad narastem biti ću pivar :)

damirb
Postovi: 122
Pridružen/a: ned lis 13, 2013 9:13 am
Lokacija: Buzet

Post Postao/la damirb » sri srp 12, 2017 3:57 pm

"u grubo" kaže ovako...za trošilo od 48kW u prostoru od 83,6m3 treba osigurati minimalno 5 izmjena zraka...na dnu vrata su rešetke 2 puta po 120x30cm te isto tako je i na vrhu vrata...kaže da će mi to osigurati oko 7 izmjena po ljeti i oko 15 po zimi...nemam pojma dali na proračun utječe što su dimni plinovi sa mog plamenika spojeni na dimnjak...nadam se da sam pomogao
Kad narastem biti ću pivar :)

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la AlkoholUnited » sri srp 12, 2017 3:58 pm

damirb je napisao/la:Ja sam, točnije ovlašteni inženjer mi je radio projekt što se tiče plina i njegovih instalacija, naravno i trošila...kad sam mu spomenuo da ne želim tolike silne rešetke na vratima i kako bi bilo jednostavnije sa ventilatorima, rekao mi je upravo suprotno. Rekao je da je takva izmjena zraka prisilna i da je hmm ajmo reći kompleksnija od ove prirodne i eto, ja sad na vratima imam rešetke :) mogu ti pogledati volumen mog prostora i javiti koje dimenzije rešetki je meni izračunao...lp
svaka cast sto vise informacija to bolje nije ni to losa opcija resetke na vratima
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

damirb
Postovi: 122
Pridružen/a: ned lis 13, 2013 9:13 am
Lokacija: Buzet

Post Postao/la damirb » sri srp 12, 2017 4:08 pm

ah da...i visinska razlika među tim rešetkama je negdje u izračunu...ona je kod mene oko 1,25m...doduše, to sa rešetkama mi je tlaka jer mi bura kad puše stalno nosi staro lišće i ostale odbačene produkte prirode, kao što dozvoljava i sitnijim beštijicama da besplatno borave u mojoj kuhaoni pa se svako malo negdje borim sa kakvom paučinom...no, veći mi je problem što ću morat bar malo grijati prostor preko zime zbog straha da je u kakvoj cijevi, pumpi ili ventilu ostalo vode pa ako ona smrzne eto bespotrebnog troška.
Kad narastem biti ću pivar :)

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la AlkoholUnited » sri srp 12, 2017 10:48 pm

koje kolicine ti kuhas?
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

damirb
Postovi: 122
Pridružen/a: ned lis 13, 2013 9:13 am
Lokacija: Buzet

Post Postao/la damirb » sri srp 12, 2017 11:19 pm

nisam još kuhao na ovoj opremi...do kraja ljeta se nadam da hoću :) čekam službene papire za plin...oprema je predviđena za cca 700-900 litara
Kad narastem biti ću pivar :)

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la AlkoholUnited » čet srp 13, 2017 6:44 am

damirb je napisao/la:nisam još kuhao na ovoj opremi...do kraja ljeta se nadam da hoću :) čekam službene papire za plin...oprema je predviđena za cca 700-900 litara
dobro, kod mene te resetke onda nemoraju biti velike kad se uzme u obzir koliko ja kuham, u svakom slucaju otvorio si mi nove vidike, hvala!
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

pocesljani
Postovi: 36
Pridružen/a: pet ožu 24, 2017 5:58 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la pocesljani » sub srp 15, 2017 2:42 pm

nema boljih (za male novce) ventilatora od ventilatora hladnjaka auta, polovni se može kupiti za 100 kuna, jedina mana im je što se malo više čuju, ako ih spojiš na manje od 12 V možeš i buku smanjiti

pocesljani
Postovi: 36
Pridružen/a: pet ožu 24, 2017 5:58 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la pocesljani » sub srp 15, 2017 3:04 pm

mali badem je napisao/la:"#"#--
neki dan je bilo pitanje i tema o spoju boce bez regulacionog-reducir ventila- i redovito se nađe neki talent ( čak ne mora biti ni novopečeni nego zapečeni ali redovito iz Slavonije ) koji opravdava praktičnost - spoj kad je uzbuna i atomski udar- riješenje a o sigurnosti ćemo kasnije.....
to su majstori koje - ako ne plin - onda ih struja - ohladi. :(

aahhoooooj
ako nisam pogriješio ovo je meni upućeno ?? Nema potreba da se vrijeđamo, mogli smo sve nejasnoće riješiti na temi, ni jednom riječju nisam opravdavao onu skalameriju samo sam primjetio da ako se radi o nekome tko MISLI SVOJOM GLAVOM onda je opasnost mnogo manja nego li izgleda na prvi pogled. Detaljno sam objasnio koji su problemi i gdje može poći po zlu.
Sa druge strane nema tih propisa i mjera koje mogu prevenirati nezgode koje se i dalje dešavaju

Eto meni je potpuno nejasno kako je moguće da su do nedavno ljudi ginuli od plinskih bojlera.!100 godina veliki svjetski stručnjaci nisu skužili da bojler MORA imati prisilan dotok svježeg zraka izvan prosotrije (prirodna izmejena uvijek može poći po zlu) Tko je kriv za te silne tragične smrti ? proizvođači NISU jer su se ogradili uputama o montaži i korištenju. Znači krivi su samo nesretnici jer nisu RAZMIŠLJLI

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » sub srp 15, 2017 4:15 pm

I Aygor je talent veliki i ko za kujac iz Slavonije. Uz dužno poštovanje Bademe i mene zaboli rečeno. :wink: Ako dux evoluira i to je zasluga Slavonije. :pivo3: :hmelj:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Odgovori