Party KEG kakav jos niste vidjeli [PROBLEM]

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
LudVik
Postovi: 11
Pridružen/a: pon stu 02, 2015 8:22 am
Lokacija: Velika Gorica

Party KEG kakav jos niste vidjeli [PROBLEM]

Post Postao/la LudVik » pon vel 20, 2017 11:39 pm

Pozdrav ljudi,

za pocetak htio bi Vam predstaviti jedan svoj projekt, naime radi se od prenosnom party kegu zapremine 5 litara. Cilj mi je napraviti draughtkeg na principu HEINEKEN kega.

Nabavio sam nekoliko water softnera DVE LT8 jedan sam sacuvao za omeksavanje vode i radi savrseno, a ostale sam namijenio za te male party kegove. Prema specifikacijama u njega ide max 8 bara što je i previše za pivu. Softneri su lagano otvaraju i nije ih problem oprati.



SLIKA
https://drive.google.com/file/d/0B5CA6B ... sp=sharing

imam sve šta mi je potrebno za CO2 karbonizaciju.

Iz softnera sam izvadio ionsku smjesu, isprao i ocistio. Na vrh kega sam stavio ventil za gumu, na kraju crijeva koje mi ide od manometra nalazi se nastavak koji ide na te ventile.

SLIKA
https://drive.google.com/open?id=0B5CA6 ... XBBXzNQYWM

Na softneru se nalaze ulaz i izlaz ventil. Maknuo sam jedan od ventila i zacepio ga mesinganim cepom a drugi mi sluzi kao pipa za pivo.

!!PROBLEM!! Prilikom istakanja piva izlazi previše pjene. Toliko da pokrije casu od 3 deci, nakon nekoliko vremena ta pjena se makne ali u principu izlazi samo pjena.

Kako bi rijesio raj problem stavio sam hermetički fiting za 8 mm bakrene cijevi kako bi mu smanjio "šok" izlaska iz kega. i to nije pomoglo .

Karbonizirao sam 4 minute s 2 bara, ohlađene pive pri cemu sam cas ljuljao cas tresao keg. Po svemu sudeci ne bi trebao biti problem u previse CO2.

Razmisljam da nije mozda problem i samoj pipi.

SLIKA
https://drive.google.com/open?id=0B5CA6 ... mlpMDZhQTg

Molim vas pomoc šteta bi bilo da se ove kegove u nastajanju ne iskoristi.
Jel da pokusam karbonizirati sa secerom, ali me onda strah da nece uspjet sve izac, posto se pipa nalazi malo vise od dna.

LP I FALA

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » uto vel 21, 2017 10:21 am

Zasto ne nasarafis pravu pipu za tocenje piva?
Mislim da se daju povoljno nabaviti one manje varijante koje su na prenosnim tocionicima, pitaj u Potraznja, mozda nekom leze kod kuce (kao npr meni ali ce mi trebati za projekt izravne veze pipa-pin lock-keg jbga)
Ne kazem da ce rijesiti problem, ali sigurno nece odmoci :)

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » uto vel 21, 2017 5:56 pm

Problem je i u previse CO2, i u načinu istakanja, jer si pivu 4 minute (predugo) karbonizirao s puno mučkanja, a i nemaš dovoljno dugo crijevo (otpor) za kompenzaciju tlaka (nemaš gubitka/pad tlaka prije pipe) od kega do pipe na kraju crijeva. Nauči kako izbalansirati kompletan sustav (odnos promjera izlaznog crijeva i njegove duljine + temp. pive + tlak karbonizacije, i karboniziraj ga za početak normalno, a ne bruteforce-načinom) tu ili gdje drugdje, a i nabavi si poštenu pipu (onu s malom polugom sa strane), pa će ti sve raditi kako treba.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Odgovori