Predstavljanje i proširenje kapaciteta???

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
demos
Postovi: 8
Pridružen/a: čet tra 14, 2016 10:45 am
Lokacija: Virovitica

Predstavljanje i proširenje kapaciteta???

Post Postao/la demos » sri vel 15, 2017 7:20 am

Poštovani,
nakon nešto manje od godine dana kuhanja BIAB tehnikom (skuhano 10-tak duplih tura 45l) sve prema Ivanovom receptu i savjetima (savršeno za početnike) ohrabrio sam se javiti na najveći izvor mog skromnog znanja (Forum). Na prvo kuhanje kako je i red pozvan i odazvao se meni jedini poznati Virovitički pivar Beca, hvala mu na tome ali i inače na susretljivosti. Na većinu kuhanja pridruži se kum koji je uvijek voljan i željan uskočiti, pomoći, uživati.
Kako to kod svakog biva brzo se proširi priča o zanimljivom hobiju pa nikako namiriti sva znatiželjna i žedna usta, što dovodi i do razmišljanja o proširenja kapaciteta.
U proteklom periodu uvijek je ista tema podsvjesno prisutna pa kada negdje naletim na neki komad koji bi mogao poslužiti za proširenje pokušam ga povoljno prisvojiti kako bi u konačnici i samo proširenje ispalo financijski prihvatljivo i priuštivo.
Nakon predstavljanja i uvoda idemo na konkretno (ispada kako se ne bi niti javio da nešto ne trebam - nije daleko od istine :oops: :roll: )
Na fotkama su prikazane neke nabavljene posude koje planiram koristiti za izradu HERMS-a kapaciteta cca 120 l u fermentoru.
Fotka 1. - BK koji mi je na raspolaganju za posuditi kada god je potreba cca 160 l (ima i pripadajući plamenik), naravno njega nemam mogućnosti prepravljati ali mislim kako nije niti potreba.
Fotka 2. - Hidroforska posuda 160 l, h=150 cm sa nožicama, promjera d=40 cm (zbog male baze razmišljam ga prepraviti i koristiti kao fermentor, imam nabavljen i ugostiteljski hladnjak koji i sada koristim kao komoru a u koji bi se prepravljeni fermentor taman uklopio).
Fotka 3. - Hidroforska posuda CH 180 (da li ga je bolje prepraviti u HLT ili MLT).
Plan je vodu grijati u HLT grijačem na struju, BK na plin.
U ovom trenutku su sami počeci ideje pa molim one sa više iskustva za njihova razmišljanja kako najbolje iskoristiti 2 nabavljene hidroforske posude????
Pozdrav iz Virovitice!!!
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » sri vel 15, 2017 8:56 am

Pozdrav i moj naklon Demos.
Tako se postaje pivar , šuti ,čitaj , uči , kuhaj.
Otprilike i moj početak je tako krenuo 25 kuhanja 1. godina čitanja i onda smogao hrabrosti da se javim.
Sad malo o dilemi koja ti je u glavi. Ukoliko su oba hidrofora inox (za drugi CH sam siguran ) tada uradi baš kako si zamislio. Ako krene priča o tipu inoxa ugljiku i kromu- zanemari ju. Najbolje je ujutro rano razmišljati i planirati , po danu kuhati a navečer čitati istraživati odnosno učiti.

Mislim da ti ne trebaš savjete već malo društva po susretima i uživo razglabati o pivu. Živio :pivo3: :hmelj:

CH 180 bih prerezao i prepravio u MLT i HLT
Bolje malo pivo nego veliko hvala

demos
Postovi: 8
Pridružen/a: čet tra 14, 2016 10:45 am
Lokacija: Virovitica

Post Postao/la demos » sri vel 15, 2017 9:19 am

Hvala grga,
oba hidrofora su inox (koja vrsta nemam pojma), razmišljao sam o podjeli ch180 na pola za hlt i mlt ali bi time ograničio kapacitet, (možda na kraju i bude tako) kada jednom odlučim povratka nema pa želim čuti savjete da poslije na žalim.
U tom smislu ekipo slobodno savjetujte, odluka znam da je na meni ali možda nisam razmotrio sve mogućnosti.
Živjeli
:zivjeli2:

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » sri vel 15, 2017 11:26 am

Čuj rezati moraš svakako, . Na željenu litražu ostaviš MLT a HLT navariš koliko želiš. Računaj da previsok MLT stvara probleme (mješanje , pražnjenje )
Bolje malo pivo nego veliko hvala

demos
Postovi: 8
Pridružen/a: čet tra 14, 2016 10:45 am
Lokacija: Virovitica

Post Postao/la demos » sri vel 15, 2017 12:38 pm

haha..., nasmijao sam se sam sebi...
ne znam zašto se nisam sjetio da se drugi dio može nadogradit varenjem...
mislio sam kako svakako moram nabavljat još jednu posudu, sada znam da ne moram i u tom smjeru napredujem.... ostaje odluka koja je optimalna litraža HLT i MLT za vanjski promjer 48 cm.... recimo 90 cm visine na tu bazu je cca 150 l, ostatak rezanja nadogradim za 70 cm i imam 2 posude (HLT I MLT) od cca 150 l koji odgovaraju BK 160 l???

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sri vel 15, 2017 9:26 pm

odlicno!!
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri vel 15, 2017 11:27 pm

grga-osijek je napisao/la:Čuj rezati moraš svakako, . Na željenu litražu ostaviš MLT a HLT navariš koliko želiš. Računaj da previsok MLT stvara probleme (mješanje , pražnjenje )
zapravo bilo bi najbolje da je mlt što širji prvenstveno radi manjeg pritiska na sito... i radi miješanja i pražnjenja.. kad bi ga se radilo namjenski... :!:

kad se prilagođava postoječe sasvim je druga priča i toook .

Demos , srdač poz i puno uspješnica ti želim :) :hmelj: :pivo3:

Odgovori