Samogradnja plinskog PID sistema

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Koji vam je automatski sistem interesantniji; plinski sistem ili strujni

Anketa je završila: ned lis 30, 2016 7:39 am.

Plin
3
19%
Struja
13
81%
 
Ukupno glasova: 16

martin.fric1
Postovi: 36
Pridružen/a: pon sij 11, 2016 12:59 pm
Lokacija: Pazin, Istra

Samogradnja plinskog PID sistema

Post Postao/la martin.fric1 » pet ruj 30, 2016 8:39 am

Pozdrav svima

Već dosta vremena razmišljam kako automatizirati održavanje mash temperature, a neki dan sam nabasao na ovo:

https://www.aliexpress.com/store/produc ... 00444.html

Stoga me zanima ima li netko sličan sustav spojen na neki PID kontroler... (Imam Mypin Ta4 i STC 1000 i STC 200 pa mogu birati jednog od ta tri)

Uglavnom moj plan je napraviti RIMS s time da PID održava temperaturu masha tako da pali - gasi plamen. trenutno radim na 1 vessel BIAB, ali ako bi ovo ukomponirao u sistem išao bi na 2 vessel sistem - 50L keg MLT i 100L BK.

Srdačan pozdrav
Martin

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pet ruj 30, 2016 9:09 am

Martin , ajd malo skiciraj (poslikaj ) postojeće i zamišljeno . Svaka izložena /zamišljena ideja je dobrodošla a mudrih glava ima na pretek na forumu samo ih treba napaliti. :idea: :idea: :indianabeer:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

martin.fric1
Postovi: 36
Pridružen/a: pon sij 11, 2016 12:59 pm
Lokacija: Pazin, Istra

Post Postao/la martin.fric1 » pet ruj 30, 2016 10:56 am

Od postojeće opreme imam control box koji još moram doraditi neke sitnice(dodati STC 1000) i još dva prekidača, u planu je stol za kuhanje na koji bi se namontirao plamenik i ovaj automatski upaljač iz linka na prošlom postu, dvije pumpe made in china, mogu koristiti i rover pumpu(ima je bratić), cirkulacijski bojler(za grijanje strike ili sparge vode)1 keg za BIAB, jedan keg za skladištenje i točenje, te nekoliko Corny kegova, jedino je problem što se za mjesec dana ženim pa ne stignem raditi oko opreme, ali nadam se da će poslije biti vremena ;)
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pet ruj 30, 2016 11:05 am

Samo se ti prvo usreći pa onda opleti po opremi. Sretno :lol:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet ruj 30, 2016 1:56 pm

Martine bok,

večini nam je praktičnija struja za ove male snage od par kW i opremu do cca 70l. isto tako večina nas se odlučilaza HERMS umjesto RIMSA .za konačnu odluku možeš guglati jedan vs drugi ,al mislim da je lakše kontrolirati temp masha sa herms-om .
kod rimsa griješ procjeđeni wort-kominu u cirkulaciji kroz mimovod -by pass.
kod oba sistema je presudan dobar protok, ali u slučaju lošeg protoka kod rimsa , na mjestu grijanja dolazi do zagaranja...ovaj problem je zajednički bez obzira na način grijanja - plin ili struja.(konstrukcijski je ovaj dio najkritičniji
)kad smo kod predloženog plina , za kontrolu plamena odabrao bi sistem sa pilot plamenom i termokopijom. to donekle poskupljuje ali je sigurnije .....ako nešto ugasi plamen - nema ispuštanja plina . općenito su skuplje sigurnosne mjere kod plina nego kod struje.
cjene energenta su druga priča

puno uspjeha :hmelj: :hmelj:

martin.fric1
Postovi: 36
Pridružen/a: pon sij 11, 2016 12:59 pm
Lokacija: Pazin, Istra

Post Postao/la martin.fric1 » pon pro 12, 2016 12:13 pm

Pozdrav svima

Evo ova tema je opet aktualna... ja se "usrećio" i smjestio, a sada opet razmišljam o pivu... :)
uglavnom nabavio sustav sa potpuno automatskim upaljačem i senzorom vatre te elektroventil, a sada slijedi izgradnja stola gdje ću sve to smjestiti... Ovaj upaljač sam jedva pronašao ovakav sa svim mogućim điđe-miđe - inače budu samo generatori iskre, ali ovaj ima temperature sense za očitavanje postojanja vatre u slučaju da se ugasi čime zatvara elektroventil i daje zvučni siginal(ima izvode za buzzer) - nešto kao blichman tower of power...

cijena ovog sistema dođe nekih 40$ plus još trebaju 1/4 NPT fitinzi za elektroventil i cijevi do boce... nije previše jeftino, ali mislim da nije ni skupo + neće trebati bušiti lonce i bačve za ugraditi grijače, a ni brinuti o tome hoće li biti dovoljno struje :)

Link za upaljač:
https://www.aliexpress.com/item/220-240 ... 0.0.3HO1ai
ovo je 220v verzija, ali imaju i 12v verziju...

Elektroventil - upišeš u e-bay 1/4 solenoid valve i odmah ga nađe - pa biraj po želji

Martin

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » uto pro 13, 2016 4:33 pm

Preporučio bih ti da prije puštanja u rad svog "postrojenja" potražiš linkove i pročitaš minimalne uvjete koje trebaš zadovoljiti kod izbora opreme za takav način zagrijavanja, kroz zakonske i podzakonske akte, pravilnike, standarde, u kojima ćeš naći i puno razloga zašto su isti pisani, a da krajnji rezultat ne bude eksplozija kojom možeš ugroziti ne samo svoj, već i živote drugih u neposrednoz blizini (npr. Pravilnik o tehničkim normativima za projektiranje, gradnju, pogon i održavanje plinskih kotlovnica , Pravilnik o najmanjim zahtjevima sigurnosti i zaštite zdravlja radnika te tehničkom nadgledanju postrojenja, opreme, instalacija i uređaja u prostorima ugroženim eksplozivnom atmosferom, ... ).
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

martin.fric1
Postovi: 36
Pridružen/a: pon sij 11, 2016 12:59 pm
Lokacija: Pazin, Istra

Post Postao/la martin.fric1 » čet pro 15, 2016 10:26 am

Pozdrav

S obzirom da u pravilu kuham za osobne potrebe, i najčešće na otvorenom ili poluotvorenom sve ove nebuloze padaju u vodu... Najbitnije je ispitati sustav na puštanje plina i po meni to je maksimum sigurnosnih pravilnika koje ću se pridržavati... :P

Martin

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » uto pro 27, 2016 10:59 am

Martine , kako napreduje automatsko održavanje mash temp. plinskim plamenikom?

Zanimaju me mogućnosti ovoga plinskog plamenika
https://www.polsinelli.it/en/fornellone ... -P1517.htm

I što nedostaje ovom osim eurića

https://www.polsinelli.it/en/fornellone ... -P1516.htm

:zivjeli2:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

pocesljani
Postovi: 36
Pridružen/a: pet ožu 24, 2017 5:58 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la pocesljani » sub ožu 25, 2017 8:27 pm

Martine, ne znam do kuda si stigao ali ovo što pokušavaš uraditi je OGROMAN problem Koji plamenik bi koristio ??

paulst
Postovi: 6
Pridružen/a: pet ožu 17, 2017 5:28 pm
Lokacija: Split

evo raodo bi se ukljucio u raspravu

Post Postao/la paulst » sub tra 01, 2017 12:21 am

...ako netko zna ili je uspio nabaviti sve komponente za samogradnju sistema paljenja plinskog plamenika preko PID regulatora rado bi da izmjenimo iskustva ...
...i ja sam dosao do neke faze u kojoj mi se javljaju problemi pa bi rado da netko pomogne ukoliko je voljan...

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Re: evo raodo bi se ukljucio u raspravu

Post Postao/la mali badem » sub tra 01, 2017 1:02 am

paulst je napisao/la:...ako netko zna ili je uspio nabaviti sve komponente za samogradnju sistema paljenja plinskog plamenika preko PID regulatora rado bi da izmjenimo iskustva ...
...i ja sam dosao do neke faze u kojoj mi se javljaju problemi pa bi rado da netko pomogne ukoliko je voljan...
a da opišeš namjeru , stupanj do kojeg si stigao, prepreku koja te omela.. ideja =? slika , šema . kakve si plamenike našao, snaga , za koju namjenu.. oblik...automatika ?... i tak.. ponudi nešto
razvezi , podebljaj temu , obogati nas ...

:hmelj: :pivo3:

pocesljani
Postovi: 36
Pridružen/a: pet ožu 24, 2017 5:58 pm
Lokacija: osijek

Re: evo raodo bi se ukljucio u raspravu

Post Postao/la pocesljani » sub tra 01, 2017 11:20 am

paulst je napisao/la:...ako netko zna ili je uspio nabaviti sve komponente za samogradnju sistema paljenja plinskog plamenika preko PID regulatora rado bi da izmjenimo iskustva ...
...i ja sam dosao do neke faze u kojoj mi se javljaju problemi pa bi rado da netko pomogne ukoliko je voljan...

mnogo jednostavnije rješenje je da se uzme instalacija iz plinske peći MAJA 8 ili 12, tamo postoji ventil sa termo sondom i pripalnim plamenom , na ventilu zadaš "održavanu" temperaturu i ventil se sam priguši ili ugasi kod te temperature , Naravno problem je plamenik ako ti je ovaj iz peći od 8 kW premal (staviš onda nekoliko)Zašto neki drugi plamenik može biti problem? Zato što se ne smije desiti da pri gašenju ili paljenju plamen uskoiči u plamenik , plin onda gori na dizni što nikako nije poželjno

pocesljani
Postovi: 36
Pridružen/a: pet ožu 24, 2017 5:58 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la pocesljani » sub tra 01, 2017 11:39 am

postoji jedno vrlo jednostavno i jeftino rješenje za održavanje potrebne temperature, potreban je, ekstra, jedan manji plamenik na kojem možete podesiti snagu tako da gubitak energije iz posude bude u ravnoteži sa dodanom snagom , pošto mi je tehnologija piva nepoznata ne znam koja oscilacija temperature se tolerira no uz malo truda ručno podešavanje daje odlične rezultate , nema oscilacija i može biti "ravna crta"

martin.fric1
Postovi: 36
Pridružen/a: pon sij 11, 2016 12:59 pm
Lokacija: Pazin, Istra

Post Postao/la martin.fric1 » sri tra 19, 2017 8:37 am

Pozdrav svima

Evo situacija je slijedeća
sve komponente su stigle još prošle godine i čekaju na sastavljanje i testiranje, međutim privatna situacija mi ne dopušta slobodnog vremena za tu namjenu(oženio se, gradim kuću) uz to nažalost u ovih 6-7 mjeseci nisam niti kuhao :( ali svijetlo je na vidiku i držim da kroz mjesec-dva se vraćam u kuhanje. Što se tiče sistema - plamenik koji planiram osposobiti za PID je trenutno standardna tambura sa tri noge - iako u budućnosti ću nabaviti neki od min 40cm radne površine. Upaljač je stigao i testiran - pid ga pali - gasi u intervalu koji se podesi a ako se plamen ugasi - upaljač ga pokuša ponovo pokrenuti a ako ne uspije kroz 10-15 sekunda - zatvori dovod plina.

Martin

Odgovori