Hladnjak sa odvojenom ledenicom

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Hladnjak sa odvojenom ledenicom

Post Postao/la jonathan livingston » sri ruj 14, 2016 4:35 pm

Imam stari hladnjak sa odvojenom ledenicom
http://www.saturo.hr/1328-large_default ... adnjak.jpg
(nije ista marka, samo za primjer)

Koristit ću ga za kontrolu fermentacije. Obzirom da je ledenica mala i fizički odvojena, ne želim svaki put kad se pali frižider da mi radi i ledenica.

1. pitanje: može li se negdje ugasiti paljenje ledenice?

2. pitanje: obzirom da ledenica bolje hladi od samog hladnjaka, pokušao bih iskoristiti tu prednost. U tom slučaju trebao bih spojiti dva odvojena pretinca. Zna li netko na koji način su odvojeni, tj. gdje se nalazi spirala za hlađenje.
Pretpostavljam da je na dnu ledenice, a da je prema donjoj strani izolacija.
U tom slučaju bi izrezao plastiku na krovu hladnjaka, maknuo izolaciju i samim time bi veći dio hlađenja bio usmjeren na stranu hladnjaka, a ne ledenice.

Mogu li to tako izvesti, ili ima još neka prepreka koju ne vidim dok ne krenem otvarat hladnjak?
Jel to već netko radio ili se razumije u hladnjake?

Zahvalan, JL :zivjeli2:

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sri ruj 14, 2016 6:37 pm

samo ako imaš 2 kompresora, onda rade odvojeno, obično onda imaš u ledenici posebno riktanje koliko hoćeš da hladi. ali očito to nemaš kad pitaš...

ako želi znati gjde hladi ledenica onda samo upališ i popipaš sve strane nakon 15 minuta i bit će ti vrlo jasno
save a tree - drink beer

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » sri ruj 14, 2016 7:07 pm

Toples je napisao/la:samo ako imaš 2 kompresora, onda rade odvojeno, obično onda imaš u ledenici posebno riktanje koliko hoćeš da hladi. ali očito to nemaš kad pitaš...

ako želi znati gjde hladi ledenica onda samo upališ i popipaš sve strane nakon 15 minuta i bit će ti vrlo jasno
Kompresor je jedan. Samo u hladnjaku je moguće podešavati temperaturu, a ledenica ima "zadanu" temperaturu. Al mi logika govori da ako je moguće podešavati temperaturu u hladnjaku na neki način je moguće i u ledenici, iako nije unaprijed predviđeno tj. instalirano.
Samo na koji način to čudo radi, je enigma...

Al vjerojatno ću otvarati prostor između dva pretinca. Samo da tu nekaj ne zaribam i oštetim... :? :zivjeli2:

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sri ruj 14, 2016 7:12 pm

možeš uz STC riktati temperaturu u kojem god pretincu hoćeš, nažalost ne možeš u oba istovremeno
save a tree - drink beer

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri ruj 14, 2016 7:43 pm

....ledenica je dobra za čuvanje hmelja, brzo hlađenje koječega pa čak i malih santi leda ili pak sladoleda 8)

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » sri ruj 14, 2016 9:37 pm

Toples je napisao/la:možeš uz STC riktati temperaturu u kojem god pretincu hoćeš
Možda, a možda i ne...

Naime, hladnjak ima svoj terometar. On regulira temperaturu hladnjaka, a ledenica ima "zadanu" temperaturu.
Jedino što taj termometar regulira zajedničko, je isključivanje cijelog hladnjaka.

E sad, ako termometar regulira temperaturu hladnjaka, na koji način to radi. Sonda mjeri temperaturu, i uključuje/isključuje kompresor. Al ako sve radi prek jednog kompresora, na koji način ledenica dalje hladi na tako nisku temperaturu. Ili ima elektromagnetske ventile (99% da nema) ili je površina isparivača daleko veća na puno manji spremnik pa u tako kratkom roku uspije ohladiti i držati nisku temperaturu.
A to znači da nije moguće kontrolirati temperaturu ledenice.
mali badem je napisao/la:....ledenica je dobra za čuvanje hmelja, brzo hlađenje koječega pa čak i malih santi leda ili pak sladoleda 8)
Da mi treba, ostavio bih. Al uz veliku škrinju i frižider zbilja nemam potrebe.
A računam da kaj bolje iskoristim cijelo hlađenje. Glupo mi je da ledenica hladi samu sebe bez ikakve koristi. A ovak bi vjerujem duplo brže odrađivalo posel...
:zivjeli2:

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sri ruj 14, 2016 9:48 pm

100% možeš riktati temperaturu s STC-om jer on isključi kompletnu struju u tvojem slučaju...

kod ovakvih friždera ledenica ti se pali isto kad i frižder, što obično uzrokuje situaciju da ledenice u tim frižderima imaju znatno manju temperaturu od samostalih ledenica ilitiga škrinja, ali opet budu ispod nule
save a tree - drink beer

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri ruj 14, 2016 9:48 pm

mali badem je napisao/la:....ledenica je dobra za čuvanje hmelja, brzo hlađenje koječega pa čak i malih santi leda ili pak sladoleda 8)
Da. Najbolje ga je ne dirati i imat ćeš najmanje problema.
Sustav ti je uglavnom s jednim kompresorom tako isprojektiran da dok se hladnjak konstantno pali i gasi namješten na neku vrijednost između cca 4 i 12°C, ledenica održava temp. oko -16 do -20°C. Čini mi se da neki skuplji modeli imaju mehanički termostat s ventilom koji to malo još bolje rasporedi radi konstantne temp. ledenice, ali ti to vjerojatno nemaš. U ledenici ti je izmjenjivač najčešće stražnja ploča u prostoru iste, u kombinaciji s policom, kroz koje prolazi plin. Ako ti sve radi dobro, ostavi ga tako, jedino ako ti već sve skupa hladi loše, možeš plosnatim kliještima stisnuti negdje vod plina od komp. prema ledenici, ili od ledenice prema kompresoru da smanjiš gubitke, ali oprez, jer ako su ti svi plinski vodovi u seriju spojeni, neće ti više radit' ni hladnjak :) . To moraš prvo dobro provjeriti, iza uređaja, akose uopće vidi.
Ja imam hladnjak gore i ledenicu dolje. Hlad. je krepao motor, pa ledenicom i ventilatorima hladim i hladnjak, a bogumi i još jednu kutiju sa strane. Plindarija je da ledenica nije baš namjenjena za takav režim rada, pa ju moram odleđivati svakih mjesec dana, jer se sva vlaga (10l leda) nakupi na izmjenjivaču. Dvije godine je bilo dosta, sad kad se preselim, stari hladnjak će ju zamijenit', bez problema.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » sri ruj 14, 2016 9:58 pm

a bogumi i još jednu kutiju sa strane. Plindarija je da ledenica nije baš namjenjena za takav režim rada
Care svaka neka bude tvoja (iskreno) :zivjeli2: :hmelj: :D
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » sri ruj 14, 2016 10:07 pm

Toples je napisao/la:100% možeš riktati temperaturu s STC-om jer on isključi kompletnu struju u tvojem slučaju...

kod ovakvih friždera ledenica ti se pali isto kad i frižder, što obično uzrokuje situaciju da ledenice u tim frižderima imaju znatno manju temperaturu od samostalih ledenica ilitiga škrinja, ali opet budu ispod nule
Pa da, stc će i kontrolirati uključivanjem/isključivanje cijelog hladnjaka. Velim da nemreš kontrolirati stc-om zasebno ledenicu.

@Done, e to je konkretniji odgovor...
Ima tu više potencijalnih problema, nego koristi od eksperimenta.

Onda ostaje frižider čitav kakav i je.

:zivjeli2:

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri ruj 14, 2016 10:12 pm

Malo bolja solucija je cijela škrinja, npr. prije ovoga sam koristio jednu LTH 280l, dvije-tri godine, dok nije krepala, nakon tridesetak godina robije. Kod takve škrinje izmjenjivač (željezni lajtung) je nakeljen na vanjski dio unutarnje stijenke, u izolaciji, pa se manji dio kondenzata zaledi u ledenici, a veći dio odmah s druge stane, na lajtungu u izolaciji. Takav režim za pivarstvo škrinja ne podnosi dugo, jer led radi štetu lajtungu i cijelom sanduku korozijom, pa se sve brzo (uvjetno, nekoliko godina) uništi, pogotovo led potrga izolaciju.
Znači, najbolji je klasični hladnjak, s plastičnom unutrašnjošću, svojim sustavom drenaže kondenzata, bez kritičnih točaka zamrzavanja i zaleđivanja gdje ne treba ...
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri ruj 14, 2016 10:35 pm

jesi videl kak je ispale na muje :P

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » sri ruj 14, 2016 10:47 pm

mali badem je napisao/la:jesi videl kak je ispale na muje :P
Ima nekaj, ne u godinama, nego iskustvu :P

Al drago mi je kaj imam koga pitat, a Don je u tehničkim disciplinama Bolt. Samo ne znam jel tak crn :) :zivjeli2:

Odgovori