Samogradnja mlina za slad

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
martin.fric1
Postovi: 36
Pridružen/a: pon sij 11, 2016 12:59 pm
Lokacija: Pazin, Istra

Samogradnja mlina za slad

Post Postao/la martin.fric1 » sri srp 06, 2016 1:04 pm

Pozdrav svima

Malo sam se igrao i odlučio napraviti mlin za slad po nacrtu u prilogu. valjaka širine 150mm i otvora valjaka do max 3mm - već nabavljen materijal i sve spremno za build log :)

molio bi ako netko ima prijedlog za bolje riješenje pomaka valjka ili ako ima netko neki bolji dizajn...

Trenutni troškovnik:

1. - Željezo(čelik) Fi 55x600 (11 kg) 165kn (valjci)

2. - Aluminij - plosnati 50X10mm(po nacrtu je trebao biti 60x10 ali nije bilo na lageru) - 600mm (0,85kg) 50 kn (kućište)

3. - Ležajevi 28x10x10 - 4 komada(15 kn kom) 60kn
- Jeftinije riješenje klizni ležajevi od mjedi, bakra ili bronce koje već imam doma

4. - Vijci nisam još nabavio - odlučit ću u "vožnji" - maxx 20-25 kn

5. - nekoliko sati tokarenja i glodanja - 0 kuna s obzirom da imam glodalicu i tokarski i što je najvažnije - volje :)

6. - hopper će biti od drva mdf ili neka iverica - 0 kn s obzirom da imam dva prijatelja stolara

tijekom sakupljanja sam došao do rezultata da bi sveukupno materijal mogao doći oko 300 kuna s obzirom da neke materijale već imam doma ili nabavljam preko usluge ... ali definitivno bolje nego 150-200$ koliko dođe neki komercijalni mlin

Postupak izrade je slijedeći:

- rezanje željeznih valjaka na na dimenziju, tokarenje po dizajnu, i na kraju tokarenje grube površine valjka sa grip nareznicom (4-5 sati s obzirom da grip nareznica radi polako)

-piljenje dijelova kućišta na dimenziju, glodanje, bušenje rupa i istokarivanje rupa na završnu dimenziju 3-4 sata

-izrada hoppera cca 2 sata

- Sastavljanje i proba

- mljevenje batcha

- kuhanje i opijanje!! :)

Sveukupno mislim da bi se dalo za 12 sati obrade i izrade doći do gotovog mlina ali to ćemo još vidjeti... izrada bi vjerojatno započela ove subote i nastojat ću slikati kako budem radio...

wish me luck :)
Martin
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

martin.fric1
Postovi: 36
Pridružen/a: pon sij 11, 2016 12:59 pm
Lokacija: Pazin, Istra

Post Postao/la martin.fric1 » sri srp 06, 2016 3:10 pm

Evo ovako izgleda "sirovi" mlin ako stavim mjedene ležajeve :)
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri srp 06, 2016 5:40 pm

pozdrav i Tebi martin.fric :pivo3:

predlažem da staviš kuglične ležajeve i da predvidiš mogućnost fiksiranja kučišta ležajeva valjka s kojim podešavaš razmak ( barem s dva vijka dijagonalno...)

Ž

martin.fric1
Postovi: 36
Pridružen/a: pon sij 11, 2016 12:59 pm
Lokacija: Pazin, Istra

Post Postao/la martin.fric1 » čet srp 07, 2016 12:21 pm

Pozdrav mali badem

Kao što vidiš u originalnom nacrtu su i predviđeni kuglični ležajevi i dva vijka za kontrolu razmaka izmežu valjaka, a po svemu sudeći tako ću i napraviti

P.S. u nacrtu je i predviđeno za kućište 6mm plosnati željezni profil, ali sam u međuvremenu odlučio za 10mm aluminijski profil - čisto iz praktičnih razloga (lakša obrada,a i aluminij je bio na lageru)

Martin
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Mario_A
Postovi: 83
Pridružen/a: pet tra 13, 2012 12:29 pm
Lokacija: Slavonski Brod

mlin

Post Postao/la Mario_A » sri srp 13, 2016 12:40 pm

Podešavanje razmaka među valjcima je besmisleno radit. Među mojim postovima imaš mlin koji sam ja crto i napravio i napravljeno ih je jako puno. Mjera razmaka između valjake treba bit kovanica od 50 lipa i to ti je to. Provjereno.
Bili gladni ili siti (na ovom forumu), svi VOLE PITI!

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Re: mlin

Post Postao/la mali badem » sri srp 13, 2016 2:21 pm

Mario_A je napisao/la:Podešavanje razmaka među valjcima je besmisleno radit. Među mojim postovima imaš mlin koji sam ja crto i napravio i napravljeno ih je jako puno. Mjera razmaka između valjake treba bit kovanica od 50 lipa i to ti je to. Provjereno.
.. a kako onda sa tvrđom pšenicom i sitnijom raži... ?

martin.fric1
Postovi: 36
Pridružen/a: pon sij 11, 2016 12:59 pm
Lokacija: Pazin, Istra

Post Postao/la martin.fric1 » čet srp 14, 2016 9:10 am

Pozdrav Mario

Mlin radim sa univerzalnom namjenom pa će imati pomak valjaka - nikad ne znaš za što bi moglo zatrebati :)

P.S.
Izgradnja je malo zastala jer zbog ravnog neizoliranog krova u radionici je svakodnevno oko 40C, pa radim polako i samo uvečer ako je malo hladnije

Martin

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet srp 14, 2016 10:35 pm

Svakako kuglični ležaji, pogon samo na jedan valjak, te vijci za podešavanje razmaka, s kontra-maticom za "fiksiranje" vijaka, a ako može i vijci sa sitnijim navojem, ali nije nužno.
Postrane ploče možeš zatvoriti i s dodatnim pločama od medijapana (MDF) u kojima će ti biti izglodan prostor za vodilice kučišta pomičnih ležajeva za određivanje razmaka, jer je u MDFu lakše izglodati isto. A pogon nek ti bude na fiksnom valjku. Tako sam ja napravio. Kod mene je sve od MDFa, osim hvatanja vijaka za određivanje razmaka, koji su od pločica s navojem, te kontramatice.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

martin.fric1
Postovi: 36
Pridružen/a: pon sij 11, 2016 12:59 pm
Lokacija: Pazin, Istra

Post Postao/la martin.fric1 » čet lip 29, 2017 3:05 pm

Pozdrav svima

evo nakon godine dana udostojat ću se staviti slike gotovog proizvoda - na kraju sam išao na sistem ekscentričnog podešavanja i sav je od čelika tako da ima poprilično kilograma... ekscentre se fiksira crv vijkom na imbus, a trenutni hopper je napravljen od 10mm Forex-a koji su mi ostali od nekih poslova u firmi...

Martin Riki
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » čet lip 29, 2017 5:54 pm

sa nešto više od godinu dana- šarži mjevenih na takvom mlinu vidim da je Mario A skroz upravu glede mogućnosti podešavanja razmaka . dva puta sam pokušaval bolje i vratil se na 50 lp .
kuruzu , pšenicu i raž meljem na starog Jungheinricha. jedino sam umjesto ručke stavil kontramatice i vozim ga na bušilicu s gedorom u nastavku.

--mislim da češ brzo poželjeti veču hranilicu. iznad i spod mlina koristim plast. kante od 25l ( ferm) pa meljem 10 kg u prolazu .na gornjoj s prorezom manji je problem ravno dno ali je jednostavno....iznad mlina je prihvat za kantu s ugrađenim šiber om da mogu startati valjak bez tereta i mljeti - sam

:hmelj: :pivo3:

Odgovori