"Kuhanje" od pivskog kompleta iz svezapivo- Irish

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

lato
Postovi: 26
Pridružen/a: uto svi 05, 2015 7:52 pm
Lokacija: Zagreb

"Kuhanje" od pivskog kompleta iz svezapivo- Irish

Post Postao/la lato » uto svi 05, 2015 9:36 pm

Lijepi pozdrav svima!
Kao zaljubljenik u pivo, odlučio sam složiti moje prvo pivo od ekstrakta kojeg sam kupio iz svezapivo, i odlučio sam se za Irish Stout
http://www.svezapivo.hr/artikl.php?id=102
Od njih sam kupio i ostalu potrebnu opremu: fermentacijsku posudu s pipom i vrenjačom, hidrometar, punjač boca, lopatica za miješanje, menzura, chemico OXI, četka za čišćenje boca, termometar traka, dozator za šećer, dekstrozu.
Još sam kupio i smeđe staklene boce s keramičkim čepom (Bernard) i digitalni termometar.
slika


Počeo sam slagati pivo 10.04., a početna gustoća je bila 1.041, temperatura je bila 21-24. Fermentaciju sam završio 01.05., znači 21 dan, a gustoća je bila 1.010 mjereno zadnja 3 dana.
Znači tu sam koristio dekstrozu a kod punjenja boca obični konzumni šećer.

slika
slika
slika
slika

Poklopac sam otvorio samo dok sam pretakao pivo u boce i to zato da samo poslikam da nije došlo do kontaminacije, boce sam prao s toplom vodom i malom količinom detergenta za pranje suđa, a zatim dobro ispirao s toplom vodom iz pipe.
Da li je ovo ok?
slika
slika

Zatim sam dezinficirao sa chemico OXI sredstvom , dodao ga u vodu temparature 60 stupnjeva.

U boce sam zatim dodao oko 4g običnog konzumnog šećera po boci od 0,5l i pomoću punjača boca napunio boce i zatvorio ih.
slika
slika

Sad će odstajati tjedan dana na sobnoj temperaturi (trenutno 22 stupnja), a zatim ću ih premjestiti u podrum na najmanje mjesec dana.

Prilikom točenja piva u boce isprobao sam guc piva i baš je onako jako gorko kao i što treba biti, miris ok malo vuče na kvasac i naravno negazirano je ! :)
:D :D

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: "Kuhanje" od pivskog kompleta iz svezapivo- Ir

Post Postao/la Toples » uto svi 05, 2015 10:57 pm

chemico OXI ti nije baš za sterilizaciju, više za dobro čišćenje, nadajmo se najboljem
kupi si IZOSAN u ljekarni, jedna mala bočica će ti potrajati za 20-30 kuhanja
ali uvijek isperi prokuhanom vodom nakon izosana

i čim prije kreni na all grain, jer ovako si zarobljen i ne možeš niti malo utjecati na okus pive

moj prvi all grain (weizen) jer bio 10 puta bolji od 3 konzerve koje sam "skuhao"

no bitno je da si svladao dio posla (flaširanje i dezinfekciju, iako s krivim sredstvom)

savjet: pusti stout da odstoji 2 mjeseca, moj iz ekstraka je bio nikakav prvih tjedana, no nakon 2 mjeseca se popravio 200%

uglavnom :zivjeli2:

Avatar
sinco
Postovi: 194
Pridružen/a: ned sij 11, 2015 10:23 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la sinco » sri svi 06, 2015 2:59 pm

ja sam zamutio nekoliko tih extrakata i nisam uvjek bio zadovoljan dobivenim (stout mi je davao najbolje rezultate).
Kako kaze toples kreni sa zrnjem sto prije, povezi se sa nekim od kolega koji zive blizu tebe i navali... ono sto ti treba je lonac od 50ak litara i eventualno chiller.

Sto se tice odlezavanja piva, ja sam prva probao vec nakon 10ak dana u boci i skroz sam zadovoljan bio... pivo je bilo 90% dobro kakvo je bilo nakon mjesec dana.

Slika za koju si pitao dali je to ok... kako sve izgleda na kraju fermentacije... Jeste... meni je do sada svaki stout izgledao identicno onako.

Mala primjedba na koju mozes pripazit u buducnosti... kod pretakanja piva pozeljno je da pivo ima sto manje kontakta sa zrakom, zato nacin na koji si pretakao nije bas najsretnije rijesenje... ako si vec investirao u opremu, uzmi i onaj nastavak za punjenje... on dodje nekih 30ak kuna

http://svezapivo.hr/artikl.php?id=50

Sto se tice chemiOXI, nikad nikakvih problema... ja zadovoljan :)
ono kad ti punica proba IPAu na koju si ponosan i kaze: mmmm vockasto isto ko i radler!!!

iJohnny
Postovi: 17
Pridružen/a: ned tra 07, 2013 10:33 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la iJohnny » sri svi 06, 2015 4:40 pm

Meni su super jer sam u stanu i tako mi je lakše trenutno.
Naravno planiram i srediti svoju kuhinju da mogu za svoj gušt raditi pivo kakvo želim.

Meni je najbolje pivo bilo kada odstoji minimalno 30 dana.
Punio sam ga sa onim dodatkom za punjenje i nisam otvarao fermentor dok nije bilo gotovo punjenje.

Dezinfekciju fermentora i velikih stvari sam radio praškom koji imam iz saponije koji je namijenjen za pranje i dezinf. Sitne stvari sam prao sa chemico OXI.

lato
Postovi: 26
Pridružen/a: uto svi 05, 2015 7:52 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la lato » sri svi 06, 2015 6:28 pm

Toples- hvala na savjetu, mislim da ću tako i napraviti i nabaviti izosan..čak sam razmišljao možda dezinficirati sa 70% alkoholom?

sinco- imam taj nastavak, točio sam preko njega! :D slažem se da bi bilo dobro kuhat od zrna, ali trenutno nemam u stanu baš uvjete, u budućnosti sigurno!

u pravu ste imam sad neku opremu sad još malo ušparat i kupit što fali i krenut kuhat pravo pivo!


:D živili!

lato
Postovi: 26
Pridružen/a: uto svi 05, 2015 7:52 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la lato » sri svi 06, 2015 7:31 pm

evo i etikete! :D
slika

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sri svi 06, 2015 8:51 pm

lato je napisao/la:evo i etikete! :D
slika
uglancao čovjek prvo pivo svaka čast :zivjeli:

nemoj odugovlačiti, za kuhati u stanu BIAB-om ti još treba:
štednjak ili ploča (koje valjda imaš) - da je barem 2kW snaga, ako je više tim bolje, dovoljno je 2,5 za oko 25 litara da kipi
lonac poklopcem 30 litara - ispod 200 kuna u limariji sebastijan
vrećice za pranje rublja iz DM-a (ima i u konzumu ali ne znam koliko su velike) - 15-20 kuna
termometar - od 30 kuna nadanje
crijevo 2m za pretakanje iz lonca u fermentor -20 kuna
eventualno ručnik ili flis dekica za izolaciju kod ukomljavanja
možda još pokoja sitnica ali to je to, nije velika investicija
ostalo već imaš...

ako hoćeš vidjeti iz prve ruke, odi na neko kuhanje, sigurno ćeš saznati milijon malih trikova i sitnica

ja ću preko ljeta sigurno raditi jedno kuhajne u stanu BIAB-om, pa ako do tada ne nađeš nekoga, pozvan si
save a tree - drink beer

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri svi 06, 2015 8:55 pm

jednom češ nešto reći o etiketama ( ko kako gdje...), ovaj čas nebitno , negooooo, neko ti je otpio lijevu . ubuduće ih puni do gornjeg suženja. :D

bile ti baš na volju , do zadnjeg gutljaja . Ž :zivjeli2: :hmelj:

Zvone
Postovi: 145
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 3:29 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la Zvone » sri svi 06, 2015 8:56 pm

lato je napisao/la:evo i etikete! :D
slika
Podržavam! Drago mi je vidjeti da ima još ljudi koji se bave s tim glupostima osim mene :D Jedino što malo dopizdi izmišljati etikete nakon par skuvanih piva, ali dobro.

Avatar
Danijel
Postovi: 21
Pridružen/a: čet vel 12, 2015 3:24 pm
Lokacija: Osijek

irish

Post Postao/la Danijel » čet svi 07, 2015 6:24 am

U početcima sam probao....pregorko pivo a još ako se radi s pipskom vodom gorčina ostaje dugo u ustima. Ali svaka cast na probi. Ako ikako možes pređi na full brewing

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » čet svi 07, 2015 6:57 am

Pogotovo vi koji kuhate u stanu male runde i za flasiranje vam treba 40 boca moje iskustvo i prijedlog je taj da boce drzite ciste.oprane odmah nakonispijanja piva.okrenete ih naopako i prekrijete necime da ne kupe prasinu. Prije flasiranja boce potrpate u rernu na 100c 20 minuta i izbjegnete kemije koje su pogotovo kod flasiranja komplicirane i nepozeljne. Laku noc.
in fermantation we trust

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » čet svi 07, 2015 7:17 am

tinl je napisao/la:Pogotovo vi koji kuhate u stanu male runde i za flasiranje vam treba 40 boca moje iskustvo i prijedlog je taj da boce drzite ciste.oprane odmah nakonispijanja piva.okrenete ih naopako i prekrijete necime da ne kupe prasinu. Prije flasiranja boce potrpate u rernu na 100c 20 minuta i izbjegnete kemije koje su pogotovo kod flasiranja komplicirane i nepozeljne. Laku noc.
ja tak i radim (operem odmah ili drugi dan boce koje se popiju), ali ipak prije flaširanja namočim u izosan boce i isperem ih prokuhanom vodom nakon toga
save a tree - drink beer

*igor*
Postovi: 212
Pridružen/a: uto stu 18, 2014 7:13 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la *igor* » čet svi 07, 2015 9:20 am

Tak i mi.
Jedino kaj ih nakon ispiranja ne poklopimo odmah nego ih prije flaširanja jos jednom operemo s četkom i dobro isperemo i onda u pećnicu.
Mi držimo na 200C 20 min.
Pustiti da se ohladi u pećnici jer sam ja jednom odmah izvadio boce i stavio na hladni pleh. Da, pucaju od tog.. :)

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » čet svi 07, 2015 10:08 am

200 c ???? Jel vi njih kujete ili dezinficirate?? 100 je i vise nego dovoljno
in fermantation we trust

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » čet svi 07, 2015 10:27 am

tinl je napisao/la:200 c ???? Jel vi njih kujete ili dezinficirate?? 100 je i vise nego dovoljno
a da se nađemo na 150??? :D
save a tree - drink beer

Odgovori