"Kuhanje" od pivskog kompleta iz svezapivo- Irish

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

lato
Postovi: 26
Pridružen/a: uto svi 05, 2015 7:52 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la lato » čet svi 07, 2015 5:37 pm

Toples- hvala na pozivu, možemo se dogovoriti! ;)
budem kuhao od zrna samo još ne neko vrijeme...

mali badem- da istina, netko popio pola! ;) prvi put točio pa malo zeznuo, drugi put će biti bolje!

tinl- da, razmišljao sam o tome, samo neznam dal ove brtve- gumice na swing bocama mogu u pećnicu? da ih ne oštetim?

i koja temperatura na kraju i vrijeme? molim iskustva, hvala

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » čet svi 07, 2015 7:12 pm

lato je napisao/la: tinl- da, razmišljao sam o tome, samo neznam dal ove brtve- gumice na swing bocama mogu u pećnicu? da ih ne oštetim?

i koja temperatura na kraju i vrijeme? molim iskustva, hvala
Da, mogu gumice u pećnicu, ali samo hladnu :lol:

Skini metalnu kopču sa čepom (ovisi kakva je boca, neke imaju keramičke, a neke plastične čepove) i onda ubaci u pećnicu i prži na 100 C 15-ak minuta.

Zvone
Postovi: 145
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 3:29 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la Zvone » čet svi 07, 2015 8:37 pm

jonathan livingston je napisao/la:
lato je napisao/la: tinl- da, razmišljao sam o tome, samo neznam dal ove brtve- gumice na swing bocama mogu u pećnicu? da ih ne oštetim?

i koja temperatura na kraju i vrijeme? molim iskustva, hvala
Da, mogu gumice u pećnicu, ali samo hladnu :lol:

Skini metalnu kopču sa čepom (ovisi kakva je boca, neke imaju keramičke, a neke plastične čepove) i onda ubaci u pećnicu i prži na 100 C 15-ak minuta.
Potpis za vrijeme i temperaturu (ja znam puknuti i 120 stupnjeva 10ak minuta, kad mi se ne čeka). Čepovi nikojih vrsta boja ni oblika ne idu u pećnicu, jer redom imaju gumeni ili plastični dio koji nije u dobro sa tim temperaturama.

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » čet svi 07, 2015 8:55 pm

ne grijem preko 100 i trpam u pečnicu sveeeeee redom.. gumicama ne smeta ali treba paziti da čep nije u blizini grijača jer se tope (oni plastični koji izgledaju kako keramički a to nisu)..
in fermantation we trust

lato
Postovi: 26
Pridružen/a: uto svi 05, 2015 7:52 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la lato » pet svi 08, 2015 5:53 pm

znači mogu cijele boce s brtvom?! ;) dobro budem nešto iskemijao! znači za 70% alkohol nitko nije za?

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » pet svi 08, 2015 6:10 pm

lato je napisao/la:znači mogu cijele boce s brtvom?! ;) dobro budem nešto iskemijao! znači za 70% alkohol nitko nije za?
kaj imaš apsinta viška :twisted:
mislim da bi ti to bila preskupa igra
save a tree - drink beer

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » sub svi 09, 2015 7:42 am

lato je napisao/la:znači mogu cijele boce s brtvom?! ;) dobro budem nešto iskemijao! znači za 70% alkohol nitko nije za?
mogu cijele s brtvom... do 100c a za one operacije na 200 ne komentiram ništa jer nisam i ne želim probati.

u pečnicama se grijači nalaze u skroz gornjoj zoni i ispod podnice tako da treba pripaziti da čepovi ne budu u neposrednoj blizini grijača.. grijač ne grije na 100 on grije punom snagom a termostat je taj koji ga ugasi kad zrak dostigne 100.

meni su se kape plastične topile kad sam stavio par komada litrenih boca vertikalno pa ih je sfurio gornji grijač . to je moja greška i dogodilo se na par čepova tak da šteta nije nikaka, vjerovatno bi više boca razbio da ih drljam u sedam voda..
in fermantation we trust

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sub svi 09, 2015 8:37 am

tinl je napisao/la:
meni su se kape plastične topile kad sam stavio par komada litrenih boca vertikalno pa ih je sfurio gornji grijač . to je moja greška i dogodilo se na par čepova tak da šteta nije nikaka, vjerovatno bi više boca razbio da ih drljam u sedam voda..
ja nisma razbio nijednu, nemojte lokati kod flaširanja, samo kod kuhanja :lol:
u konačnici je metoda s izosanom i prokuhana voda vremenski brža (moraš pusutu da se ohade flaše prirodnim putem), ali je više posla je to moraju 2 puita proći kroz ruke svaka
i definitivno samo ako imate maksimalno 2 gajbe...
save a tree - drink beer

lato
Postovi: 26
Pridružen/a: uto svi 05, 2015 7:52 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la lato » sub svi 09, 2015 3:16 pm

lako za 70% alkohol, to nije problem, samo me zanima dal bi to dobro funkcioniralo?
mislio sam kupiti http://www.svezapivo.hr/artikl.php?id=107
i u njega složiti 70% alkohol

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sub svi 09, 2015 3:20 pm

lato je napisao/la:lako za 70% alkohol, to nije problem, samo me zanima dal bi to dobro funkcioniralo?
mislio sam kupiti http://www.svezapivo.hr/artikl.php?id=107
i u njega složiti 70% alkohol
možda starsan? njega ne treba ispirati ali trebaš drvo za sušenje ili nešto slično
save a tree - drink beer

lato
Postovi: 26
Pridružen/a: uto svi 05, 2015 7:52 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la lato » sub svi 09, 2015 5:54 pm

kupit ću i ovaj stalak za boce http://www.svezapivo.hr/artikl.php?id=46 i samo onda nabavim star san i to ću složit u bocu od vode od 6 l destilirane vode i sad neznam kolko točno ide na 6l dest vode star sana, ali tako ću onda priliti u onu bocu štrcajku i sve fino dezinficirati..
izbacit ću chemico oxi, i prelazim na star san

Avatar
sinke
Postovi: 103
Pridružen/a: pon ruj 15, 2014 2:50 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la sinke » pon svi 11, 2015 3:57 pm

tinl je napisao/la:200 c ???? Jel vi njih kujete ili dezinficirate?? 100 je i vise nego dovoljno
Mi radimo sterilizaciju. :)


http://apps.who.int/phint/en/p/docf/


160 (°C) --> 180 min
170 (°C) --> 60 min
180 (°C) --> 30 min

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » uto lip 16, 2015 8:06 pm

Meni ovaj stout leži u bocama i čeka 1.7. za degustaciju. Sad slažem neko dimljeno iz zrnja, imam neku schlenkerlu na pameti mada pošto sam apsolutni početnik po pitanju zrnja biću sretan samo da bude pitko. :)

lato
Postovi: 26
Pridružen/a: uto svi 05, 2015 7:52 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la lato » čet lip 18, 2015 7:46 pm

svoj stout sam probao nakon mjesec dana i bio je dosta dobar, gaziranost i pjena dobra, samo se poprilično osjetio kvasac...
sad čekam još mjesec dana da vidim kakvo će biti

Avatar
sinco
Postovi: 194
Pridružen/a: ned sij 11, 2015 10:23 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la sinco » čet lip 18, 2015 11:38 pm

lato je napisao/la:svoj stout sam probao nakon mjesec dana i bio je dosta dobar, gaziranost i pjena dobra, samo se poprilično osjetio kvasac...
sad čekam još mjesec dana da vidim kakvo će biti
bojim se da je to to... ja sam dosta osjetljiv na kvasce i sva piva od better brewa su mi ostavljala gorki okus kvasaca... dok npr best bitter od muntonsa nije imao okus kvasaca...
ono kad ti punica proba IPAu na koju si ponosan i kaze: mmmm vockasto isto ko i radler!!!

Odgovori