Oprema za kegiranje

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Oprema za kegiranje

Post Postao/la johnny2211 » sri vel 18, 2015 1:28 pm

Dosao sam konacno i do toga:-) Pa par pitanja za iskusne:

- Htio bih zamijeniti slauf za co2, moze obicni iz vinogradaske opreme?
- Ima neka bolja šelna od oni za šarafcigerom vrtat i gdje se moze kupit?
- ako zanemarimo brzo gaziranje, koji su vasi postupci za gaziranje i koliko traju?

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » sri vel 18, 2015 1:48 pm

1. ja ga ne bih koristio.... jer pitanje je da neće pući na 2 -2.5 bara...
2. imaju. ne znam gdje se može kupiti .... to su ti jednokratne šelne. kad je skineš može u smeće. trebaju ti posebna klješta za to stavljati !
3. traje 4 dana.... na 7 stupnjeva .. na 2.1bar
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » sri vel 18, 2015 1:57 pm

Ok, znaci opremu trazit dok ne nadjem:-) Ima ko iz okolice ck ili vz da zna di se to kupuje?

3. znaci putis sve na 7 stupnjeva na 2.1 bar i kaj onda? prebacis regulator na 1 bar za istakanje i pocnes trosit? Ili onda jos cekas? Treba sa odzracnim ventilom ispustit van visak?

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Re: Oprema za kegiranje

Post Postao/la Ygor » sri vel 18, 2015 2:07 pm

johnny2211 je napisao/la:
- Ima neka bolja šelna od oni za šarafcigerom vrtat i gdje se moze kupit?

Uzeo prije mjesec dana 40 tak komada ovih :

http://www.ebay.com/itm/151351410877?_t ... EBIDX%3AIT

Montiraš ih sa običnim kliještima za vađenje čavala :

https://www.youtube.com/watch?v=T83W2QrYGbM

Drže vraški i nemaju oštre dijelove koji strše i na koje se lako možeš ozlijediti kao kod šelni na stezanje sa vijkom.

Preporučujem ih u svakom pogledu.


.

Avatar
piccasso
Postovi: 361
Pridružen/a: ned lip 19, 2011 9:52 pm
Lokacija: Čakovec

Post Postao/la piccasso » sri vel 18, 2015 2:16 pm

johnny2211 je napisao/la:Ok, znaci opremu trazit dok ne nadjem:-) Ima ko iz okolice ck ili vz da zna di se to kupuje?

3. znaci putis sve na 7 stupnjeva na 2.1 bar i kaj onda? prebacis regulator na 1 bar za istakanje i pocnes trosit? Ili onda jos cekas? Treba sa odzracnim ventilom ispustit van visak?
imam ti ja viška crijevo, donesem ti na druženje u petak :zivjeli2:
više od 40 godina iskustva u ispijanju piva i 7 u kuhanju

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » sri vel 18, 2015 2:21 pm

Kul, hvala.

Kaj niko nece odati svoje tajne kegiranja visE? :-)

Avatar
Saša
Postovi: 532
Pridružen/a: uto ožu 20, 2012 1:13 pm
Lokacija: Zagreb, Špansko

Post Postao/la Saša » sri vel 18, 2015 2:50 pm

Valjda nitko ne kegira :lol:
Ja o tom sanjam nekoliko mjeseci pa nikad sve napraviti. Bitno je imat kistru za odrzavanje temp. Pri kegiranju. Znam da ima tablica ovisnosti temp. I tlaka. Ja sam se zajebao u startu jer sam uzeo krivu co2 bocu s krivim navojem na koji neide manometar. Imas youtub sve ti prikaze u 10 minuta , a ostalo barem ja tak razmisljam naucis s praksom. Kad se prvi put zajebes znaci da si skuzio kak funkcionira.
Ma boce su zakon al ovisi sve koje kolicine radis.

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » sri vel 18, 2015 6:31 pm

johnny2211 je napisao/la: 3. znaci putis sve na 7 stupnjeva na 2.1 bar i kaj onda? prebacis regulator na 1 bar za istakanje i pocnes trosit? Ili onda jos cekas? Treba sa odzracnim ventilom ispustit van visak?
gle ... pogledaj si tablicu gaziranosti ... pa po njoj radi..
količina gaziranosti koju ja radim je dosta velika ..tako da bez hlađenog sistema nemoj ni pokušavati istakati..
pazi na razliku u barima i kegu ... da ti ne povuče pivo u manometar....
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » sri vel 18, 2015 7:19 pm

Ima hrpa stvari i ne moze se napisati u par recenica.

Ako zelis sve pravilno, trebat ce ti kontrola temperature piva kao stavka broj 1 od koje ides dalje jer ona ovisi o debljini crijeva, pritisku u bacvi i samoj duzini karbonizacije.
Nabavi crijeva koja sluze za pivo, imas u vametalu, par kuna je metar, isto kao i brze spojnice i sve ostalo.
Nabavi sve komponente a onda je lakše.
CO2 boca, regulator sa manometrom izlaznog pritiska (eventualno dodatni za pritisak u bacvi, dobro imati ali nije toliko bitan) crijevo, i pipu od tocionika, hladnjak za cijelu bacvu ili protocni hladnjak, i naravno skuhaj neko pivo. :)
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » sri vel 18, 2015 8:48 pm

Kao sto Zedni rece, imate sve u VAMETALu. Postarina je 30kn i dodje za 1 dan

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » sri vel 18, 2015 9:03 pm

johnny2211 je napisao/la:Kaj niko nece odati svoje tajne kegiranja visE? :-)
Evo jedan vrlo dobar materijal o ovome što je žedni spominjao:

https://www.dropbox.com/s/9242pfx0ob8ox ... 9.pdf?dl=0

Ako nećeš koristiti hlađeni točionik nego kegerator ili nešto slično, obrati pažnju na poglavlje 5 ( balansiranje sistema )


.

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » čet vel 19, 2015 8:58 am

Ygor je napisao/la: Ako nećeš koristiti hlađeni točionik nego kegerator ili nešto slično, obrati pažnju na poglavlje 5 ( balansiranje sistema ).
Upravo kontra, balansirati sistem mozes TEK kada si ispunio uvijet kontrole temperature, TADA odabires tlak ovisno o zeljenoj karbonizaciji i onda odabires promjer crijeva (4mm po mogucnosti) po kojem dobivas duzinu za pravilno istakanje piva.
Ovo funkcionira kod nas kada želimo sto krace crijevo radi sto manje piva u njemu koje se bude grijalo i pjenilo.

Kod udaljenih sistema se uzimaju u obzir visine i udaljenost pipe, pa se pritisak i crijevo odabiru na temelju toga, a ponekad se radi velikih udaljenosti koriste co2 i nitro mixevi radi visokih tlakova, ali to nas ne zanima...
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » čet vel 19, 2015 3:10 pm

Zedni je napisao/la:
Ygor je napisao/la: Ako nećeš koristiti hlađeni točionik nego kegerator ili nešto slično, obrati pažnju na poglavlje 5 ( balansiranje sistema ).
Upravo kontra, balansirati sistem mozes TEK kada si ispunio uvijet kontrole temperature...
Moje isprike na nejasnom postu :)

Pa da pokušam malo pojasniti:

Pod "hlađeni točionik" podrazumijevam točionik koji sa zalihom leda ili na neki drugi način hladi pivo u spirali koja je uglavnom dovoljne dužine i dovoljno maloga promjera da osigurava potreban otpor sistema za pravilno istakanje.

Pod "kegerator" podrazumijevam modificirani hladnjak ili zamrzivač ili što već homebreweri širom svijeta koriste i u koji se smještaju kegovi i održavaju na temperaturi serviranja piva.

Tako da sam podrazumijevao i da je u kegeratoru uvjet konstantne / kontrolirane temperature već ostvaren.

Sory na nesporazumu :zivjeli:

Nego, kada si već spomenuo nitro mix sisteme imao bi par pitanja.

Sa istakanjem piva pomoću istih se tek počinjem baviti ( za sada istočena 2 keg-a ) pa ću opisati procedure koje koristim jer nisam siguran da li ispravno postupam.

Tehnički preduvjeti su više manje ispunjeni : Boca 70% N – 30% CO2 ( N70 ) , regulator , točionik sa hlađenom spiralom ( 7mm unutrašnji promjer / 8 met. dužine ) i "nitro tap" namontiran na taj točionik ( sa E-bay-a, sa restrictor-om i flow-straightener-om )

Pripremu za istakanje sam radio po uputama sa stranih foruma i u pravilu opisuju dva sistema:

-Prvo karbonizacija sa CO2 ( na donjoj granici stila ) a onda spajanje na N70
-Odmah spajanje na N70

Uglavnom se opisuje da se prvom metodom može uštedjeti nešto N70 plina pa sam postupao po njoj.

Keg je stajao na temperaturi od 7º C i tlaku od oko 0,5 Bar-a tjedan dana što bi trebalo rezultirati sa karbonizacijom od Vol. – 1.8 CO2.

Nakon toga ispušten je tlak iz keg-a i keg je spojen na N70 i tlak je podignut na 1,7 Bar-a tjedan dana. ( ista temperatura )

E sad imam pitanje u vezi ovoga tlaka :

Upute sa stranih foruma kažu da se tlak N/CO2 mješavina plina podešava ovisno o koncentraciji CO2 u mješavini.

Da pojasnim: kada se od 1.7 Bar-a oduzme 70% koliko je sadržaj dušika u mješavini dobija se vrijednost od 0.51 Bar ( Tlak na kojemu je pivo bilo karbonizirano sa CO2 )

Po istoj toj metodi podešavam i tlak za istakanje.

Da li je ta metoda dobra ili ima neki lakši, bolji i kvalitetniji način ?

Ovaj drugi način pripreme za istakanje bez prethodnog spajanja na CO2 nisam do sada isprobavao.

Ako idem na tu soluciju da li se mogu pridržavati ovoga da 30% od tlaka plina bude tlak iz tablice za karbonizaciju sa CO2 ili ima nekih drugih trikova ?

Hvala


.

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » pet vel 20, 2015 8:25 am

Pomalo pocinjem kuziti ove stvari:-) Pa reko da napisem iskustva da buduce generacije se imaju sta citati.

Znaci keg 10L
party tap http://moreflavor-pavinthewaysoftw.netd ... 0/2565.jpg

co2 boca 0.6kg
co2 slauf 8mm x 30cm
beer slauf 12mm x 46cm

Planiram kegirati znaci temperatura x pritisak po tablicama 10ak dana, pa kasnije korigirati na temelju iskustva.

Prije toga, vise za zabavu, uspio sam kreirati mineralnu vodu nakon 2 dana:-)
2 bara co2 60 sekundi uz muckanje, maknuo co2 skroz, drugi dan opet to isto. Treci dan mineralna voda koda je iz boce staklene. Ženi se dopala, neće opće pivo nutra.

U dolasku je druga co2 boca veca i manometar s dva "brojila", onda krecemo u akciju s pivom. Temperatura za tih 10ak dana odlezavanja - sve zajedno bacam u fermentacijsku komoru.

Istakanje bumo probali bez hladenja, nadam se temperaturama okoline 18C u prostoriji za istakanja. A nakon tog prvog kega vjerojatno opcija sa frizderom u dnevnoj.

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » pet vel 20, 2015 8:39 am

Evo sazete kalkulacije za duzine cijevi:

http://byo.com/grains/item/164-balancin ... ed-brewing

Odgovori