Oprema za kegiranje

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned vel 28, 2016 3:33 pm

OK. Onda je to too. Samo jedna ispravka ovih kolega prije mene: kad špricate po teflonskim spojevima rastvorom "Čarlija", obavezno s drugom špricom, u kojoj je samo čista voda, isprati otopinu "Čarlija", jer mi se na poslu, u nedostatku nekakve "profi" pjene za kontrolu istoga, dogodilo da sam nakon špricanja otopine pravog Čarlija po instalacijama zemnog plina drugi dan doživio da mi je Čarli u mikrostrukturi teflonske trake "pojeo" dio teflona, pa je napravio "sranje" sto puta veće nego što je bilo: grdo propuštanje. Sve spojeve je Čarli provjerio kao nepropustne do 15h tog dana. Drugo jutro sve je bilo sito&rešeto. Morao sam sve prepakirati ponovo teflonom, Čarlijem, isprati Čarli vodom, i gle vraga, ostalo je super. Da ponovim da sam siguran u to, desilo se to na dvije odvojene industrijske peći, gotovo na svim spojevima teflonskih traka čak različitih proizvođača.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Chvembo
Postovi: 183
Pridružen/a: sri kol 04, 2010 12:13 pm
Lokacija: Bistra

Post Postao/la Chvembo » sub ožu 26, 2016 9:45 pm

Ovaj tjedan sam prvi put kegirao. Imam 6 ball lock kegova, i posto ih prvi put koristim, odlucio sam ih rastaviti temeljito oprati, namazati sve gumice... I tako slozim ja 3 kega, napunim, spojim CO2 za karbonizaciju u hladnjaku i sve super. Sinoc idem probati spojiti pipu na keg da provjerim jel ima mjehurica, kad ono na 2 kega ne mogu nataknuti crni prikljucak na OUT! Nisam imao pojima da IN i OUT prikljucci nisu isti, CO2 IN je za 0.3mm deblji! Na jednu bacvu sam montirao 2 OUT prikljucka, na drugu 2 IN prikljucka, a na trecoj sam ih zamijenio.

Tako da ljudi pazite kako raskapate ball lock prikljucke. Glave za prikljucivanje su Cornelius i nemoguce je crnu spojiti na deblji IN prikljucak, ne znam kak je s glavama drugih proizvodjaca.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub ožu 26, 2016 10:31 pm

Da , imaš praf, mislim da o tome uopće nije pisano. mnogima je valjda bilo sumnjivo zašto su dvije cipele različitih boja pa su išli provjeriti-onak na suho,pa im je to koznavaljda bilo logično.
kako god , opreza nikad dosta.dobra uputa.

Ž :hmelj: :pivo3:

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Re: Oprema za kegiranje

Post Postao/la mali badem » pet ruj 29, 2017 1:45 am

U potrazi kamo i kome spremiti savjet/uputu a ne ju prijelipiti nekome na
dnevnik ( več sam bil Isvari na pragu podruma i njegovog dnevnika- jer je jako puno toga iskustvom rekao.. i pomogao
) bilo mi najlogičnije ono nešto pod - da počne sa keg...il ima veze...
PROBLEM na koji hoču uputiti je bezobrazno pjenjenje kod istakanja iz kega. povremeno se pojavi taj problem u javnosti ili sasvim privatno ali uvijek napravi zbrku jer u kantu istačeš nektar slasni pa čekaš i trepčeš da se pjena preda i prosuzi.......
kad se pojavi ovako drastičan problem da vidiš mjehuriče na izlazu iz kega kroz crijevo- cjevčicu koje ulazi u hladnjak a na pipu dobivaš pjenu i samo pjenu bez obzira na temp. problem je u kegu ..

točnije - ispod izlaznog priključka-cjevčica koja ide skoro do dna- ispod njenog šeširiča je- plosnata brtva -koja može biti ili je deformirana.ključem 22 se odvije priključak-izvuče cjevčica i sve je jasno ...deformirana znači i stanjena pritiskom, cjevčica je 7 mm+ , ispod postoječe plosnate može se postaviti O ring-prsten-brtva 6 x2,5..
ta brtva bi trebala spriječiti curenje- miješanje CO2 iz gornje zone kega------ :arrow: sa pivom koja izlazi prema pipi... :arrow: ako je ona oštečena CO2 se mješa sa pivom i pjeni istok-- a publika gleda u kantu pjene .. i čeka .. i čeka :D

:hmelj:

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Re: Oprema za kegiranje

Post Postao/la grga-osijek » pet ruj 29, 2017 8:25 am

Poštovani -dragi M.Bademu , nakn dugo vremena pročitah nešto na forumu što mi rješava (nadam se ) moj problem.
Na dva kega imam istovjetan problem , koji sam krivo pripisivao prekarbonizaciji , temperaturi,prljavim dosjedima itd.
Normalan ,kakav sam lijen ,trpio sam i istakao uz muke pivarske .Sad dajem riječ da budem postupio po tvom meni logičnom naputku. Hvala :pivo3: :hmelj:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Re: Oprema za kegiranje

Post Postao/la stane2006 » pet ruj 29, 2017 8:27 am

Bravo bademe :pivo3:

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Re: Oprema za kegiranje

Post Postao/la Gorann » sub ruj 30, 2017 8:01 pm

MB imas pivu :pivo3:

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: Oprema za kegiranje

Post Postao/la Vjeko » pet stu 17, 2017 12:30 am

ako vas živcira prva čaša dve tri mulja iz kega, neka vas i dalje živcira, ali nakon što ste popili 19ak litara...


keg dip tube.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Re: Oprema za kegiranje

Post Postao/la stribor7 » uto pro 12, 2017 7:30 am

gospodo, dali je netko naručivao brtve prema MB navodu i od koga?
Htio bih zamjeniti sve brtve na kegovima, da izbjegnem dosadašnje pjenjenje.
STRIBOR7

Odgovori