Od nule do pive

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Post Postao/la fegi » sri sij 13, 2016 5:01 pm

Ovo valjda ide u DIY.

Pošto me kolega s posla zafrkava da mi herms izgleda ko Nautilis, njemu u čast i zafrk nazvali smo i našu kućnu pivovaru tim imenom.

Nacrtao sam neki prigodni logo, a uspjeli smo zakupit i domenu nautilis.eu, a vrag nam nije dao mira pa smo počeli i s izradom jednog laganog sajta na kojem budemo stavljali fotke naših djela...

http://www.nautilis.eu
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

još modifikacija

Post Postao/la fegi » sub lis 22, 2016 6:34 pm

Eto garaža polako mijenja obrise i kroz još neko vrijeme imat ćemo sve tip top za guštanje u pivarenju
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
NAUTILIS Home Brewery

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned lis 23, 2016 1:23 am

entirepu, ovo je sraz tehnologija . mlinu svaki dan vrijednost raste a s napom bute susede rajcali :D .
dećki , same napred

:hmelj: :pivo3:

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Točeno

Post Postao/la fegi » čet svi 04, 2017 8:27 am

Evo konačno napravil i svoje prvo točeno...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
NAUTILIS Home Brewery

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Fermentacija pod pritiskom

Post Postao/la fegi » čet svi 04, 2017 8:42 am

Otvaral sam posebnu temo za ovo, ali rasprava nije išla baš u željenom smjeru i nastavio sam sam u tišini. Evo danas mogu reći da mogu fermentirati pod pritiskom. http://www.seetru.com/products/valves/c ... 48/ga-848/
tu je link regulatora kakvog koristim s time da je moj složen tako da ispušta sve preko1.5 bara na temperaturi fermentacije, a može se podesit i na manje.
Iznimno precizna stvarčica...
S obzirom da sam svoje prvo točeno radio klasično s dodavanjem co2, za sada je upotreba bila z sekundarnoj fermentaciji i za pivo koje je išlo u boce kada mi se pritisak u fermentoru dignuo na 0.2 bara.
Takav način mi se posebno dopao jer je pivo u bocama puno ranije karbonizirano, a pjena je u bocama kao kod točenog - iznimno gusta.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
NAUTILIS Home Brewery

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Fermentacija pod pritiskom

Post Postao/la Poljo » čet svi 04, 2017 10:01 am

fegi je napisao/la:Evo danas mogu reći da mogu fermentirati pod pritiskom.
Postoji li koja značajna prednost fermentacije pod pritiskom osim šparanja na CO2 ako imaš mogučnost kegirati bez gubitka pritiska?
slika

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » čet svi 04, 2017 10:43 am

štediš vrijeme, a to je pivovarama dosta važno
save a tree - drink beer

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Post Postao/la fegi » čet svi 04, 2017 11:40 am

da štediš na vremenu najviše. A sad mi je bitno da kod pretakanja pive nema oksidacije, sve pretačem s co2. Ako se pivo i može tak brzo oksidirati.
A ono pivo koje držim par dana na 0.2 bara imaju bolju i ljepšu pjenu, a s obzirom da tada i dry hopam mislim da imaju više arome.
Da treba reć da se ne fermentira pod priotiskom odmah već 3-4 dan fermentacije... ipak on burni dio treba pustit van - diacetil rest ;)...
NAUTILIS Home Brewery

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » čet svi 04, 2017 2:04 pm

Toples je napisao/la:štediš vrijeme, a to je pivovarama dosta važno
Na vremenu za karbonizaciju ili? Nekako bi inače rekao da pod tlakom kvasac radi sporije a ne brže :?:
slika

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Post Postao/la fegi » čet kol 17, 2017 12:03 pm

Ovako - nakon nekoliko fermentaciji pod pritiskom mogu reći samo da smo običan pale ale uspjeli od kuhanja do istakanja u kegovima napravit za 10 dana bez kapljice co2 iz boce...s time da sam ventil uključio tek 4.dan...nema šta stvar radi vrhunski...

U to ime napravio sam si i inox kobru i upogonio kegerator :)
Sad mi više žena nebu brojila popijene flaše ;)
Ima neka vizija da skemijam više tih kobri raznih dimenzija i rupa za pipice, pa ako bude neko zainteresiran može javit na inbox jer minimalna cijev koju moram uzet je 6 metara :) Fora je da je crijevo kratko pa ako se izolira nema frke kod grijanja, a može se napravit kombinacija da se izolira kobra iznutra i napravi veća rupa na škrinji pa opet nema frke!
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
NAUTILIS Home Brewery

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la AlkoholUnited » čet kol 17, 2017 6:43 pm

svaka cast ljepo izgleda!
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la stribor7 » pet kol 18, 2017 7:26 am

Sve krasno izgleda. Duboko je zaronila podmornica.
Može samo pojašnjenje djela koji nisam razumio. Fermentaciju odrađuješ u kegovima, a nakon toga pretačeš u drugi ili iz toga kega točiš?
STRIBOR7

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Post Postao/la fegi » pet kol 18, 2017 8:32 am

imam kegove koje koristim samo za fermentaciju. Na njima je šipka odrezana cca 4 cm od dna kako mi kod pretoka u kegove za točenje nebi vuklo talog. Pretačem pod pritiskom koristeći co2 bocu.
A zašto sam počeo fermentirati u kegovima, još prije nego sam nabavio ventil za regulaciju pritiska? Jako jednostavno; oni ko naručeni stanu u škrinju od 320l... Taman 6 kegova stane nutra (cca 90 litara na fermentaciji), a to su mi trenutno 2 šarže odnosno za koji mjesec jedna...
Nema praznog prostora, a ako i ne fermentiram pod pritiskom istakanje iz njih u botling bucket mi je jednostavno ko keks i bez nepotrebnog oksidiranja i mučkanja...
NAUTILIS Home Brewery

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

herms v3

Post Postao/la fegi » ned kol 20, 2017 3:05 pm

Evo i treći remont hermsa obavljen... nešto pojednostavljeno, nešto modernizirano... sve spremno da na jesen pređemo na 90l šarže...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
NAUTILIS Home Brewery

damirb
Postovi: 122
Pridružen/a: ned lis 13, 2013 9:13 am
Lokacija: Buzet

Re: Fermentacija pod pritiskom

Post Postao/la damirb » uto kol 22, 2017 5:01 pm

fegi je napisao/la:Otvaral sam posebnu temo za ovo, ali rasprava nije išla baš u željenom smjeru i nastavio sam sam u tišini. Evo danas mogu reći da mogu fermentirati pod pritiskom. http://www.seetru.com/products/valves/c ... 48/ga-848/
cijena?
Kad narastem biti ću pivar :)

Odgovori