odrzavanje temperature fermentora

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

ArtMat
Postovi: 43
Pridružen/a: uto ruj 13, 2011 11:22 am
Lokacija: Osijek

odrzavanje temperature fermentora

Post Postao/la ArtMat » uto pro 17, 2013 3:09 pm

vjerojatno to netko i koristi ali nisam nigdje nasao na forumu pa cu napisati ....mozda nekome i pomogne...

sistem ne moze biti jednostavniji i kosta 70 kuna u intersparu....

kupio sam grijalicu koja ima ugradjen termostat u sebi....nastimao je da grije na 19 stupnjeva...

fermentor sam stavio u kupaonu gdje bi temperatura bila nesto niza jel se ne grije non stop...i nije velika pa ju nije problem zagrijati....i grijalica drzi temperaturu na 19 i ne pali se precesto...

znaci u nekim hladnijim prostorijama u podrumu ili tavanu se moze napraviti boks od rigipsa i stiropora unutra se stavi grijalica od 70 kunica koja je velicine oko 30 cm i problem rijesen...

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto pro 17, 2013 3:48 pm

možda samo ; ako grijalica nema ventilator , dobro je ugraditi jedan mali , da se spriječi jednostrano zagrijavanje . ( možda čak , staviti nešto između ferm i grijalice )



ps ko već ima stc ili slični , može grijat i fenom za 50 ak kn
Zadnja izmjena: mali badem, dana/u uto pro 17, 2013 5:51 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » uto pro 17, 2013 3:57 pm

jel s ventilatorom ili bez?
in fermantation we trust

ArtMat
Postovi: 43
Pridružen/a: uto ruj 13, 2011 11:22 am
Lokacija: Osijek

Post Postao/la ArtMat » uto pro 17, 2013 6:33 pm

ima ventilator...ali ne puse jako...

zanimljiv mi je zato sto je mali i moze se nastimavat temperatura od 17 do 22 taman koliko je potrebno...

ante-split
Postovi: 170
Pridružen/a: ned tra 28, 2013 4:05 pm
Lokacija: split

Post Postao/la ante-split » uto pro 17, 2013 6:45 pm

potroši odmah i nadji konačno riješenje ovako ćeš imati dupli trošak ..bar se meni to desilo..kupi neku staru škrinju lakše je zagrijavati

ante-split
Postovi: 170
Pridružen/a: ned tra 28, 2013 4:05 pm
Lokacija: split

Post Postao/la ante-split » uto pro 17, 2013 6:55 pm

stc-1000 kontroler i imaš za lager i za ale

ArtMat
Postovi: 43
Pridružen/a: uto ruj 13, 2011 11:22 am
Lokacija: Osijek

Post Postao/la ArtMat » uto pro 17, 2013 9:25 pm

jasno je meni da ima i boljih rjesenja od ovoga....trenutno mi izgleda zgodno i jeftino...

ako bi birao....napravio bi si jednu sobicu sa klimom...bilo ljeto bilo zima fermentoru klima stima....

Avatar
turoic
Postovi: 6
Pridružen/a: čet lip 07, 2012 9:14 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la turoic » pet sij 17, 2014 1:29 pm

Sve super ... al ima tko kakav prijedlog baš za cjelovitu kontrolu temperature fermentora. Pošto ja pivu fermentiram u stanu temperatura je cca 22 stupnja pa mi često pivo "odleti" i preko 25 što nije baš dobro. Stoga tražim neko interesantno rješenje koje bi održavalo temperaturu na 20 stupnjeva (dakle da uključuje i grijanje i hlađenje).

Ja sam imal ideju malo eksperimentirati sa ovim vodenim hladnjacima za procesore u računalima pa kombinirati s nekim termo regulatorom i grijaćem ali nemam još ništa konkretno ... pa ako je neko već razbijao glavu nek napiše
No beer no fun!

Avatar
grigor
Postovi: 106
Pridružen/a: ned stu 27, 2011 5:28 pm
Lokacija: Zagreb/Prelog

Post Postao/la grigor » pet sij 17, 2014 3:16 pm

Evo da se nadovezem sa svojim pitanjem.
Takodjer imam u planu napraviti komoru za grijanje/hladjenje fermentora. Prvotna ideja je bila uzet ugostiteljski hladnjak (kao sto neki od vas imaju) i sad gledam po njuskalu, nisu bas ni jeftini tipa polovni stari po nekoliko godina su od 1500-3000kn, sve si razmisljam uzet novi klasicni frizider tipa Beko kojih ima i po 1600kn, a novi je. Plan je grijat na zarulju zimi, a ljeti hladit ''hladnjakom'' preko STC1000. Jos bi ubacio nekoliko ventilatorcica (onih od kompjutera).
Moze li mi netko reci jeli to izvedivo, tj sta sve trebam kupiti i kako najlakse to sve pospajati?

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » pet sij 17, 2014 3:54 pm

U klasicnom frizideru imas relativno malo mjesta. Ugostiteljski je relativno slabo izoliran no puno stane unutra. Škrinje za zamrzavanje su super ako ti je kicma ok za dizanje i spustanje fermentora :)

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » pet sij 17, 2014 3:59 pm

Evo kako ću ja uskoro riješiti komoru za fermentore.
Od letvi / štafli ću napraviti konstrukciju, na istu zakucati stranice, iznutra staviti mali frižiderćić koji posjedujem tako da zadnja strana frižidera ostane vani.
Iznutra polijepiti stiropor i sve to lijepo silikonirati. Za zimske dane spojiti običnu volframovu žarulju koja će grijati ( fermentacija u inoxu).
Sve to spojeno preko STC 1000.

Znači poanta tko kako može i tko kako može nabaviti!

Ja već posjedujem stranice od nekih starih ormara i frižider.
Ako nemaš frižider, polovni se može kupiti na njuškalu za 400-tinjak kuna.
Pitaj prijatelje kuma, komšije...netko nešto ima.
Fala Bogu što živimo u dobu gdje postoji Youtube i internet.
Zadnja izmjena: Pop, dana/u sub sij 18, 2014 5:51 pm, ukupno mijenjano 2 puta.

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » pet sij 17, 2014 4:26 pm

admin je napisao/la:...ako ti je kicma ok za dizanje i spustanje fermentora :)
mene to jebe, ali pomoga je savjet od fizijatra: stisni trbusnjake :D
inace ove zimu sam proba grijat sa zaruljom...
ne bi preporucija, pocea mi se topit poklopac od skrinje.
sad grijem sa kaloriferom, bolje rasporedi toplinu.
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » pet sij 17, 2014 4:30 pm

admin je napisao/la:U klasicnom frizideru imas relativno malo mjesta. Ugostiteljski je relativno slabo izoliran no puno stane unutra. Škrinje za zamrzavanje su super ako ti je kicma ok za dizanje i spustanje fermentora :)


sto mislis da su ugostiteljski lose izolirani? zbog stakla na vratima ili? polupas staklo i stavis izvana ivericu iznutra stiropor, tako je kod mene ;)

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » pet sij 17, 2014 4:51 pm

turoic je napisao/la: Stoga tražim neko interesantno rješenje koje bi održavalo temperaturu na 20 stupnjeva (dakle da uključuje i grijanje i hlađenje).

Ja sam imal ideju malo eksperimentirati sa ovim vodenim hladnjacima za procesore u računalima pa kombinirati s nekim termo regulatorom i grijaćem ali nemam još ništa konkretno ... pa ako je neko već razbijao glavu nek napiše
Pozdrav @turoic

Razmisli o hlađenju / grijanju sa takozvanom "Peltierovom toplinskom pumpom"

http://en.wikipedia.org/wiki/Thermoelectric_cooling

Inače, radi se o poluvodičkoj toplinskoj pumpi bez pokretnih dijelova ( solid state ) koja se uglavnom koristi u kamp hladnjacima. Kinezi ih nude u respektabilnim snagama ( do 400W )
a prednost u odnosu na "kompresorske" sisteme hlađenja su bešuman rad i vrlo jednostavno "preklapanje" iz moda hlađenja u mod grijanja zamjenom polariteta napajanja.

Najveća razlika temperature koju može ostvariti kreće se oko 65-70° C.

Postoji i ( preskupo ) tvorničko rješenje : http://www.youtube.com/watch?v=5b5sA-qAjVk

No uvijek postoji i "kućna" varijanta : http://www.youtube.com/watch?v=F3LbHFN4QmA

Kako mi se čini, ova zadnja je realizirana sa dijelovima za hlađenje PC procesora.

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » pet sij 17, 2014 5:49 pm

admin je napisao/la:Škrinje za zamrzavanje su super ako ti je kicma ok za dizanje i spustanje fermentora :)
Ili je postaviš verikalno kao neki od lijenčina, jedino šta bi valjalo imat drugu škrinju/fridge.
Pop je napisao/la:Evo kako ću ja uskoro riješiti komoru za fermentore..
Ovo je dobro riješenje, ja sam razmišljao o klimi u komori od panela kontejnera koji su punjeni poliuretanskom pjenom, dalo bi ih se nabavit jeftino na otpadu a montaža nije komplicirana.

Odgovori