HERMS >> izrada

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Jambra
Postovi: 229
Pridružen/a: uto lis 22, 2013 1:04 pm
Lokacija: ZG-Gajnice

herms izrada

Post Postao/la Jambra » pet lis 17, 2014 11:36 am

Ufff zapeo sam....nakon godinu dana čitanja po forumu i dalje se osjećam glupo ponekad.

Evo konačno sam kupio sve za HERMS (ajd dobro skoro sve) :D
I problem mi stvara bakrena spirala od 15m cijevi /15mm za HLT.

Grijači (2+2 kw) su 5-6 cm od dna plastične bačve (zbog strujne kutije sa vanjske strane) i kad stavim spiralu unutra dođe skoro 10 cm do gornjeg ruba.

Kad pogledam npr. DISovu spiralu ona je do pola bačve i ima cca 5-6 krugova dok moja ima 12 i kao sto sam rekao dode skoro do kraja bačve.

1. E sad jel to dobro ili loše s obzirom na količinu vode koja mora biti u HLTu ?

2. Dal da podvučem bakrenu spiralu ispod grijača (u tom slučaju na 2-3 krugu bi se dirala sa rubom grijača) ili da spiralu stavim na / iznad grijača )

Jbg nemam sliku da vam predočim.

Možda glupo pitanje malo ali pokušavam optimizirati HERMS što je bolje moguće.

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » pet lis 17, 2014 12:18 pm

bitno je da je spirala cijela u vodi (mislim nije, nece se nista dogodit ako je malo spirale van vode, al onda taj dio spirale nema smisla), tako da napunis cijeli hlt s vodom, a ispires s onliko vode koliko ti je potrebno
ja nebi podvlačio spiralu pod grijač, i ne bi se smijela dirat spirala s grijačem

pretpostavljam da ti je ova plasticna posuda visoka oko 45cm, ako stavis spiralu 5cm iznad grijaca, i smotas spiralu da bude visine 25cm, ostane ti 10cm do vrha posude, a i da ti manje malo ostane nikakav problem

pretpostavljam da ce recirkulirat vodu u hlt-u?

Avatar
Jambra
Postovi: 229
Pridružen/a: uto lis 22, 2013 1:04 pm
Lokacija: ZG-Gajnice

Post Postao/la Jambra » pet lis 17, 2014 12:57 pm

sina022 je napisao/la:bitno je da je spirala cijela u vodi (mislim nije, nece se nista dogodit ako je malo spirale van vode, al onda taj dio spirale nema smisla), tako da napunis cijeli hlt s vodom, a ispires s onliko vode koliko ti je potrebno
ja nebi podvlačio spiralu pod grijač, i ne bi se smijela dirat spirala s grijačem

pretpostavljam da ti je ova plasticna posuda visoka oko 45cm, ako stavis spiralu 5cm iznad grijaca, i smotas spiralu da bude visine 25cm, ostane ti 10cm do vrha posude, a i da ti manje malo ostane nikakav problem

pretpostavljam da ce recirkulirat vodu u hlt-u?
Naravno , dvije pumpe su u igri jedna za sladovinu a druga za vodu

Avatar
Jambra
Postovi: 229
Pridružen/a: uto lis 22, 2013 1:04 pm
Lokacija: ZG-Gajnice

herms izrada

Post Postao/la Jambra » pon lis 20, 2014 10:33 am

nakon godinu dana konačno kutija i HLT su gotovi, BK i MLT su na varenju tigom :malosamsipopil: :malosamsipopil:

ko malo djete kad mu daš lizalicu :D
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » pon lis 20, 2014 11:23 am

Daj provjeri da ti je ova plasticna posuda od dobre plastike. Cini mi se da ta sa slike ne drzi 100C. Za svaki slucaj.

Avatar
Jambra
Postovi: 229
Pridružen/a: uto lis 22, 2013 1:04 pm
Lokacija: ZG-Gajnice

Post Postao/la Jambra » pon lis 20, 2014 11:33 am

johnny2211 je napisao/la:Daj provjeri da ti je ova plasticna posuda od dobre plastike. Cini mi se da ta sa slike ne drzi 100C. Za svaki slucaj.
Bez brige radi se o HDPE

Avatar
Jambra
Postovi: 229
Pridružen/a: uto lis 22, 2013 1:04 pm
Lokacija: ZG-Gajnice

Post Postao/la Jambra » pon lis 20, 2014 3:07 pm

Može samo par odgovora na par pitanja, većinu sam pročitao na forumu al jbg nema iskustva pa ne znam šta radim.

Kupio na e-bayu rex -c100 i stc1000 (kao sto se vidi na slici iznad ) i uzeo sam 2 k-type sonde a jedan senzor sam dobio uz rex-c100, al čitajući forum sad sam u nedoumici.

1. Dal da naručim pt100 sondu ? Koliko je bolja/točnija od ovih k-type senzora. Trebat će mi još jedna i za CFC pa da zamijenim i ove k-type ako je pt100 točnija ?
2. Kako da kalibriram navedene senzore, kako znam da su točni ?

Zvao sam RU-VE za silikonska crijeva, nemaju 13/19 kažu da će biti za 6 tjedana.

3. Dal netko možda koristiti obična vrtna crijeva za vodu na svom HERMSu ? Kako se ponašaju temp. većim od 60°c ?
4. Magnetske pumpe od perilice (od 75-100 kn kako gdje ) do koje max temp. mogu ići ?

munja
Postovi: 294
Pridružen/a: sri vel 27, 2013 10:05 am
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la munja » pon lis 20, 2014 3:59 pm

verz je napisao/la: Kupio na e-bayu rex -c100 i stc1000 (kao sto se vidi na slici iznad ) i uzeo sam 2 k-type sonde a jedan senzor sam dobio uz rex-c100, al čitajući forum sad sam u nedoumici.

1. Dal da naručim pt100 sondu ? Koliko je bolja/točnija od ovih k-type senzora. Trebat će mi još jedna i za CFC pa da zamijenim i ove k-type ako je pt100 točnija ?
ne bih o tocnosti, mislim da je za nase potrebe svejedno koju koristis ALI
moras paziti da je Pt100 pasivna komponenta kojoj se mijenja otpor ovisno o temperaturi a K tip sonde je aktivna komponenta koja mijenja napon ovisno o temperaturi. hocu reci da ih ne mozes spajati na regulator kako hoces nego moras paziti kakav ulaz ima tvoj regulator.

Avatar
Jambra
Postovi: 229
Pridružen/a: uto lis 22, 2013 1:04 pm
Lokacija: ZG-Gajnice

Post Postao/la Jambra » pon lis 20, 2014 4:31 pm

ako se ne varam vidio sam na specifikacijama od c100 da ide pt100 sonda na njega, a ako uzmem još jednu za BK naručit uz nju i temp. display

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » pon lis 20, 2014 5:16 pm

munja je napisao/la:moras paziti da je Pt100 pasivna komponenta kojoj se mijenja otpor ovisno o temperaturi a K tip sonde je aktivna komponenta koja mijenja napon ovisno o temperaturi. hocu reci da ih ne mozes spajati na regulator kako hoces nego moras paziti kakav ulaz ima tvoj regulator.
Ovdje sam jednom opisao proceduru spajanja Pt-100 na REX koji je tvornički podešen za K tip :

http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... 5976#45976


Osobno koristim Pt-100 zbog veće rezolucije mjerenja ( 0.1 C )


.

munja
Postovi: 294
Pridružen/a: sri vel 27, 2013 10:05 am
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la munja » pon lis 20, 2014 10:33 pm

Ygor je napisao/la:
munja je napisao/la:moras paziti da je Pt100 pasivna komponenta kojoj se mijenja otpor ovisno o temperaturi a K tip sonde je aktivna komponenta koja mijenja napon ovisno o temperaturi. hocu reci da ih ne mozes spajati na regulator kako hoces nego moras paziti kakav ulaz ima tvoj regulator.
Ovdje sam jednom opisao proceduru spajanja Pt-100 na REX koji je tvornički podešen za K tip :

http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... 5976#45976


Osobno koristim Pt-100 zbog veće rezolucije mjerenja ( 0.1 C )


.
bravo za ovu manipulaciju rex-c100. nisan ima pojma da ga se moze tako junacki razjebati.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pon lis 20, 2014 10:43 pm

verz je napisao/la:Može samo par odgovora na par pitanja, većinu sam pročitao na forumu al jbg nema iskustva pa ne znam šta radim...
2. Prvo provjeriš termopar "K". Uroniš njegov vrh u vodu od cca 60°C i kraj njega u vodu živin termometar do isto toliko. Ako oba dva pokazuju isto, nemaš zašto baždariti (kalibrirati): to ti je TO. Ako nisu, pročitaj uputu za rex kako se kalibrira (podesi na istu vrijednost kao i živin t.). Pt-100 je točniji na temp. do/oko 100°C, samo moraš provjeriti u uputama rex-a da li njegov ulaz podržava istoga. Ako ti je rex (sada, s tip "K" osjetilom) točan, ne kupuj bez veze Pt-100 osjetila. STCu na ulaz ide samo NTC, a i njega možeš provjeriti, i kao i svaki drugi, i tvoj STC bi se trebao dati kalibrirati (popraviti), pročitaj u uputama njegovim. STCovu sondu ne guraj u BK, prevelika je to temp. za to osjetilo. Tamo ti ionako ne treba kontroler, bar ne takav.
Ulaz bakrene spirale ("sjeveroistočni" na slici) priključak spusti skroz do dna, cijelu spiralu stisni prema dnu i grijačima, i fiksiraj ju vezanjem neke žice (bakrene, zavežeš ju da se ne razleti opet) do visine max 1/3 visine od dna, a izlaz ("jugoistočni") taman u visini vrha spirale. Time ćeš dobiti da ti je spirala uvijek u vodi, čak i kad budeš trebao samo 1/3 vode iz posude, npr. za ispiranje, i da kao izmjenjivač uvijek ima maksimalnu iskoristivost (spirala uvijek uronjena u vodu koja zagrijava sladovinu). To što ti tako rupe pri vrhu ostaju bespotrebne, ništa ne znači, jer ionako do njih ti toliko vode neće nikad trebati, a možeš ih i začepiti nekim slijepim priključkom, ako se baš zainatiš.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Jambra
Postovi: 229
Pridružen/a: uto lis 22, 2013 1:04 pm
Lokacija: ZG-Gajnice

Post Postao/la Jambra » uto lis 21, 2014 12:33 pm

Don Genovese je napisao/la:
verz je napisao/la:Može samo par odgovora na par pitanja, većinu sam pročitao na forumu al jbg nema iskustva pa ne znam šta radim...
2. Prvo provjeriš termopar "K". Uroniš njegov vrh u vodu od cca 60°C i kraj njega u vodu živin termometar do isto toliko. Ako oba dva pokazuju isto, nemaš zašto baždariti (kalibrirati): to ti je TO. Ako nisu, pročitaj uputu za rex kako se kalibrira (podesi na istu vrijednost kao i živin t.). Pt-100 je točniji na temp. do/oko 100°C, samo moraš provjeriti u uputama rex-a da li njegov ulaz podržava istoga. Ako ti je rex (sada, s tip "K" osjetilom) točan, ne kupuj bez veze Pt-100 osjetila. STCu na ulaz ide samo NTC, a i njega možeš provjeriti, i kao i svaki drugi, i tvoj STC bi se trebao dati kalibrirati (popraviti), pročitaj u uputama njegovim. STCovu sondu ne guraj u BK, prevelika je to temp. za to osjetilo. Tamo ti ionako ne treba kontroler, bar ne takav.
Ulaz bakrene spirale ("sjeveroistočni" na slici) priključak spusti skroz do dna, cijelu spiralu stisni prema dnu i grijačima, i fiksiraj ju vezanjem neke žice (bakrene, zavežeš ju da se ne razleti opet) do visine max 1/3 visine od dna, a izlaz ("jugoistočni") taman u visini vrha spirale. Time ćeš dobiti da ti je spirala uvijek u vodi, čak i kad budeš trebao samo 1/3 vode iz posude, npr. za ispiranje, i da kao izmjenjivač uvijek ima maksimalnu iskoristivost (spirala uvijek uronjena u vodu koja zagrijava sladovinu). To što ti tako rupe pri vrhu ostaju bespotrebne, ništa ne znači, jer ionako do njih ti toliko vode neće nikad trebati, a možeš ih i začepiti nekim slijepim priključkom, ako se baš zainatiš.
Hvala na odgovorima, nešto sam skužio nešto nisam.
Znaci ovaj gornji ulaz spirale ću spustit dolje ok to mi je jasno, spiralu ću skupiti tako da ju vezem bakrom i to mi je jasno ali izlaz (izlaz je dolje desno na slici) mi nije jasan pa ne mogu ga ni dignut ni spustit ostat ce mi rupa. Inace tu je namotano oko 16m bakra.
Znaci da ne idem spiralom ispod grijača nikako nego tik do grijača jel ?

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri lis 22, 2014 1:29 pm

verz je napisao/la:...Znaci da ne idem spiralom ispod grijača nikako nego tik do grijača jel ?
Ma možeš i ispod, ionako ispod nema puno prostora.
Priključak A ti bude ulaz u spiralu, B bude izlaz. A spustiš do blizu dna, a B možeš ubosti umjesto priključka C, taj ti ionako ne treba. D koristiš kao izlaz za ispiranje, a možeš i za početak, za ulijevanje vode iz vodovoda u HLT.
Ostaju ti rupe od prijašnjih lokacija A i B. Do tih ti rupa sigurno nećeš puniti HLT, pa ih ne moraš ni krpati.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » sri lis 22, 2014 3:34 pm

cemu to Don-e? sta nije jednostavnije ostavit ovako kako je i napunit hlt do vrha vodom, a i s vise vode ce se preciznije odrzavat temperatura

Odgovori