strujna neznalica

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
nemo
Postovi: 198
Pridružen/a: pet svi 10, 2013 7:04 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la nemo » sri srp 17, 2013 11:28 pm

Ferdo je napisao/la:
nemo je napisao/la:
Ferdo je napisao/la:300 litara? 200 litara? To nije hobi.
to se zove pun prijatelja ko sipak koscica :)
Ili te ljene ispićuture nauči kuhati pivo ili mjenjaj lažne prijatelje koji te samo iskorištavaju.
ovo prvo odpada u startu, ovo drugo je ok, ali onda uzmes 5 naj frendova i uzmes u obzir da svaki ima starog i punca i jos nekoga za koga fekta ili povede brata sa sobom, a kad vidim da su dopjesacili padne mi mrak na oci....
i opet nema dosta..........

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri srp 17, 2013 11:47 pm

dobro , a čemu služi NEMO . jel i on na dudi :roll:
ili svi znaju lozinku :wink:

Avatar
nemo
Postovi: 198
Pridružen/a: pet svi 10, 2013 7:04 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la nemo » čet srp 18, 2013 12:25 am

mali badem je napisao/la:dobro , a čemu služi NEMO . jel i on na dudi :roll:
ili svi znaju lozinku :wink:
nemo samo kavu pije :) cuo sam da psi nesmiju hmelj.
btw nemo sluzi da imam koga gnjavit i s kim setat, a i da mi se bar netko veseli kad me vidi, a praznih ruk dodem

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » čet srp 18, 2013 9:05 am

provjeri da li imaš trofaznu ili monofaznu struju u kući
provjeri na koliko ampera si limitiran tj. koliko imaš zakupljene energije od Hep-a
možeš si okvirno računati da ti je 1000w = 1kw = 5A
utičnice su ti na osiguraču 16A
znači da na jednu utičnicu možeš staviti 3kw monofazni grijač (a imaš više od jedne utičnice u kući)
ako imaš trofaznu možeš i jače grijače

a nije mi problem doć ti to spojiti direktno iz razvodne kutije i napraviti novu instalaciju za taj pogon
ako šta nije jasno zovi
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
hrvoje461
Postovi: 342
Pridružen/a: sub stu 27, 2010 4:04 pm
Lokacija: Konjsko (Karlobag)

Post Postao/la hrvoje461 » čet srp 18, 2013 9:10 am

Kad smo vec kod struje I ja sam totalna neznalica, zanima me koliko kw grijaca bi islo u lonac od 80 litara da mi se zakuha za nekih 45 min ili 1 sat? Vec duze vremena to planiram napraviti ali kako nemam pojma koliko kw staviti stalno to odgadam.
Give a man a beer, and he wastes an hour, but teach a man how to brew, and he wastes a lifetime. - Unknown

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » čet srp 18, 2013 9:17 am

Oko 7.5kW grijač ti je 1 sat za 80 litara vode sa 20 stupnjeva na 100 stupnjeva. Kada zakuha će ti trebati puno manje snage za održavanje temperature pa možda bolje da staviš više grijača i po potrebi gasiš.

pozdrav,

Pero

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » čet srp 18, 2013 4:07 pm

@Ferdo - pa sad to sve iz faze hobija prelazi u neku fazu udruge, planiramo dosta piva podijeliti u 9 mjesecu na fišijadi, planiramo imati prostor udruge sa sistemom gdje svi clanovi mogu doci skuhati pivo kada ugovore termin...planiramo planiramo i sve to malo ide van margina hobija, shodno tome smatram da su ture od 50 litara premale...uzmi sad primjer: promocija udruge u sklopu tamburaskog festivala u Požegi - pa 50 litara besplatnog piva pukne u 3 minute...kuzis? tako da je količina od 200 litara gotovog piva sasvim u redu

- e sada dalje...
-u kuci imam instaliranu i trofaznu struju!
-Vrijeme zakuhavanja od 1 sat ili 2.5 sata mi ne igra ulogu jer mi toliko treba i za 100 litara na plin!

- E sad pitanje - ako je vodenom boileru od 80 litara dovoljan grijač od 2.5 kW zašto meni treba 10 ili 20 kW ?!?...zasto ne mogu recimo bubnut 3 boiler grijača i mirna bosna??
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » čet srp 18, 2013 4:52 pm

Veca snaga titrena iz nekoliko razloga, npr faze kuhanja se trebaju obaviti u nekom razumnom roku, dalje npr kod kuhanja trebas rolling boil i neko razumno otparavanje (cca 10%) a za to se lako izracuna snaga koja za kolicinu o kojoj pricas nije vise zanemariva. Trofazna struja je definitivno dobra stvar i puno pomaze. Ja u 50l bacvi imam 2x3kW i koristim full snagu da postignem boil i onda cca 4-4.5kW za odrzavanje (imam potenciometar za jedan od grijaca za finu regulaciju). Slusaj Leuta i ne zali na grijacima, ugradi koliko mozes :)

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet srp 18, 2013 5:01 pm

Udruge su bile u modi prije 10-ak godina kad je bilo popularno dobivati novčana sredstva od države za koješta. Zamračivala se lova sve u 16.
Sad Linić dobije osip čim čuje "udruga" i šalje sve moguće inspekcije. Uključujući i sanitarnu.
Vaše su namjere plemenite, svejedno ne očekujte razumjevanje institucija.

Grijač u bojleru je snage cca 2 kw i grije-dogrijava 60-100 lit vode dugi period vremena. Možeš staviti nekoliko grijača ako imaš 3 faze i dobro projektiranu mrežu u kući.

Sve je jednostavnije dok smo u hobi gabaritima, povećavanjem kapaciteta problemi ne rastu linearno nego eksponencionalno. Volje i vremena vam ne manjka. Ako imate dovoljno love sve se može.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » čet srp 18, 2013 5:54 pm

http://www.manskirtbrewing.com/Calculat ... lectrichdr

probajte si pomoći s ovim kalkulatorom ! Leutu je pomoglo :hmelj:

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » pet srp 19, 2013 7:22 am

Vodu koju pripremaš za ukomljavanje moraš dizati sa 20° na otprilike 75°,
meni treba 45 min sa 3,2kW.
Sladovina koja je isprana i spremna za kuhanje je već na temperaturi od oko 60° i trebaš još 40°-tak podići da bi ju zaroling-bojlo.

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pet srp 19, 2013 8:42 pm

'ajde puno svima hvala...hvala i za ovaj kalkulator...probat cemo nesto iskemijat...

e sad jos jedno pitanje...Ako ja na jednu utičnicu mogu prikopcat grijač od toliko i toliko, jel mogu onda stavit recimo četiri grijača max snage, a da svakog prikopčam u svoju utičnicu?? hoce li mi onda snaga prelaziti u industrijsku? to ne kuzim jer sam STRUJNA NEZNALICA! XD
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet srp 19, 2013 9:23 pm

http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... c&start=15
ovdi sam pal iz teorije ,al imaš puno korisnih podataka !

kalkulator veli :9000 w grije 200l vode od 10 c do 75 c - 105 min (skoro 2 sata ).

od 60c do 100 c treba 65 min u idealnim uvjetima ! plus kuhanje . plus hlađenje .

200 l može biti i 4 x 50 l .

Avatar
nemo
Postovi: 198
Pridružen/a: pet svi 10, 2013 7:04 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la nemo » sub srp 20, 2013 10:11 am

slawoner je napisao/la:'ajde puno svima hvala...hvala i za ovaj kalkulator...probat cemo nesto iskemijat...

e sad jos jedno pitanje...Ako ja na jednu utičnicu mogu prikopcat grijač od toliko i toliko, jel mogu onda stavit recimo četiri grijača max snage, a da svakog prikopčam u svoju utičnicu?? hoce li mi onda snaga prelaziti u industrijsku? to ne kuzim jer sam STRUJNA NEZNALICA! XD
ne, nikako jer na jednom osuguracu je vise uticnica, stvar je osiguraca, da ne iskoci i naravno pancer, tj glavni osigurac na kuci, jos ak imas glupe limitatore... kuzis.....
zato sam rekao plin i mozes staviti el mag ventil kad padne temp da ukljucuje plin, a tog bi trebalo bit na ebayu, ak nist pali alarm i sam kresnes plamenik.

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » sub srp 20, 2013 12:34 pm

Tak je, bitan je broj osigura a a ne uticnica. Ja trenutno na dva 16A osiguraca guram 9 kW istovremeno, na jednom 6, na drugom 3. Ako imas trofaznu struju mozes i vise snage iscupati koliko se sjecam, spajanje u zvijezdu ili nesto no to ti neko strucniji mora pomoci.

Odgovori