HERMS by grigor

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
grigor
Postovi: 106
Pridružen/a: ned stu 27, 2011 5:28 pm
Lokacija: Zagreb/Prelog

HERMS by grigor

Post Postao/la grigor » uto svi 28, 2013 9:45 am

Nakon 7 mjeseci prikupljanja djelova i rada, završio sam HERMS.

Sa tri inoxove bačve izrezani su poklopci, jedan poklopac je iskorišten za lažno dno (napravljeno po modelu kolege diS-a), a drugi će poslužiti kao poklopac.

slika

U HLT sam stavio grijač 2kW kojeg pali/gasi PID kontroler (kojim upravlja RTD sonda), u HLT-u se još nalazi i bakrena spirala (dužine 9m).

slika

slika

MLT sa lažnim dnom i termometrom

slika

HERMS ima dvije pumpe, jedna za cirkulaciju vode u HLT-u i druga za cirkulaciju sladovine.
Pumpe sam učvrstio za improvizirani nosač i sve zajedno prišrafio za kućište od iverice. Sa prednje i s tražnje strane nalazi se pleksiglas, s time da sam na stražnjem pleksiju izbušio rupe zbog hlađenja pumpi.

slika

Kontrolnu kutiju mi je radio električar, čovjeku sam objasnio šta točno želim, on je to sve fino pospajao, složio. U struju se ne razumijem pa mi se nije ni dalo s tim previše zafrkavat.

slika

I na kraju....

slika

Do sada sam dva puta kuhao, moram priznat da sam prezadovoljan kako sistem šljaka, da ne pričam puno evo link da se vidi kako to izgleda u praksi.

http://www.youtube.com/watch?v=Fw08mKtq ... e=youtu.be

Jedini problem (za sada) koji se pojavio, plamenik mi ne uspijeva zavrijeti sladovinu kako treba, sladovina vrije, ali nema onog pravog rolling boila...

AnGar
Postovi: 195
Pridružen/a: čet vel 02, 2012 4:40 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la AnGar » uto svi 28, 2013 11:42 am

s tim plamenikom nebi smio imati problema, bilo je negdi na forumu govora o onom ventilu koji se navida na bocu. on nesmi biti "klasican" ko za spaher nego neki spec koji ima vecu propusnost plina. inacu ja relativno lako zakuham na plin 40ak litara sladovine ili 50l vode kada je omeksavam za svitla piva.


p-s. herms izgleda za 5
nije pivo krivo sto se popilo,
krivi su ljudi sto ih je opilo!

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » uto svi 28, 2013 1:10 pm

Koja to crijeva koristiš za tekućinu? Jel to klasično armirano crijevo ili silikonsko?

Avatar
grigor
Postovi: 106
Pridružen/a: ned stu 27, 2011 5:28 pm
Lokacija: Zagreb/Prelog

Post Postao/la grigor » uto svi 28, 2013 1:51 pm

Da, za sada koristim klasicno armirano crijevo, vidjet cu kako ce se pokazati, ako nebude ok, mijenjam ga silikonskim.

špico
Postovi: 211
Pridružen/a: pon lis 15, 2012 7:59 am

Post Postao/la špico » uto svi 28, 2013 2:17 pm

HERMS izgleda odlično!!!

Zanima me termometar koji si ugradio - gdje, koliko novaca, dali ima navoj.

Hvala na odgovoru :D
Maslinar

Avatar
grigor
Postovi: 106
Pridružen/a: ned stu 27, 2011 5:28 pm
Lokacija: Zagreb/Prelog

Post Postao/la grigor » uto svi 28, 2013 2:40 pm

Termometar je kupljen u mariterm-u, cca 80kn. Ima navoj 1/2'' tako da se lijepo moze usrafiti u mufu.
Sastoji se od dva dijela, "kosuljice" koja se zajedno sa navojem usrafi u mufu i samog termometra koji se onda gurne u tu "kosuljicu" i pricvrsti se malim sraficem.
Inace nisam bas zadovoljan s njime, pokazuje mi 4C manje od stvarne temperature, pretpostavljam zato jer sama sonda nije u direktnom kontaktu sa medijem, vec mjeri preko "kosuljice".

Avatar
piccasso
Postovi: 361
Pridružen/a: ned lip 19, 2011 9:52 pm
Lokacija: Čakovec

Post Postao/la piccasso » uto svi 28, 2013 3:53 pm

super ti ovo izgleda , jesi li to dobio za rođendan?

SRETAN TI ROĐENDAN :hmelj: :zivjeli2:
više od 40 godina iskustva u ispijanju piva i 7 u kuhanju

Avatar
Wodillica
Postovi: 235
Pridružen/a: sri ruj 22, 2010 8:51 pm
Lokacija: Zagreb - Podsused

Post Postao/la Wodillica » uto svi 28, 2013 4:15 pm

Ovi spojevi na cijevima si quick diskonekt ili na navoj. Gdje si ih nabavio i koliko koštau po komadu. Nabavljam djelove za svoj sistem pa me zanima.
Ne volim kad mi gaće uđu, gdje već uđu i da vodim brigu tuđu.......

Avatar
grigor
Postovi: 106
Pridružen/a: ned stu 27, 2011 5:28 pm
Lokacija: Zagreb/Prelog

Post Postao/la grigor » uto svi 28, 2013 5:17 pm

Hvala Piccasso, da bas se poklopilo da je sistem gotov skoro pa na rodjendan :D

Wodillica; spojevi su quick diskonekt, uzeo sam ih u jednoj zeljezariji u Trnavi, neznam tocno kako se zove. (nalazi se izmedju zeljeznicke pruge i rotora, ako ti je poznato).Muski i zenski spoj su kostali oko 40kn, jos mi je covijek dao neki popust jer sam ih dosta uzeo.

Avatar
BanjoBrewer
Postovi: 463
Pridružen/a: sri pro 15, 2010 11:03 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la BanjoBrewer » sri svi 29, 2013 12:11 am

Uf, imat ću i ja garažu kad narastem :lol:

Nice work!

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » sri svi 29, 2013 1:28 am

jako lijepo ...

Mozes li poslikat ovaj dio gdje su spojeni bacva i grijac?

Gdje si kupio ove komade koji su navareni na bacvu?

I ne mogu skuzit sa slika dal si stavljao osjetnik (sondu) od termokontrolera na hlt ili mlt?

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri svi 29, 2013 8:08 am

Grigore, sustav ti jako lijepo izgleda. Moj se temelji na istom principu, samo su bačve postavljene u tri nivoa, s lijeva na desno, poniruće. I nije ni približno upicanjen kao tvoj, pa ga nisam ni slikao.
Jedna napomena, bez obaveza: lijeva pumpa s crijevima za cirkulaciju vruće vode i priključcima ti je u principu potpuno nepotrebna. Topla voda se i sama diže u loncu prema gore. Možeš blokirati priključke i pumpu sačuvati za rezervu ovoj desnoj.
I kad budeš imao vremena, zakrpaj si rupe od ručaka, imat ćeš veću zapreminu, barem srednjeg i desnog lonca.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » sri svi 29, 2013 8:17 am

grigor je napisao/la:Termometar je kupljen u mariterm-u, cca 80kn. Ima navoj 1/2'' tako da se lijepo moze usrafiti u mufu.
Sastoji se od dva dijela, "kosuljice" koja se zajedno sa navojem usrafi u mufu i samog termometra koji se onda gurne u tu "kosuljicu" i pricvrsti se malim sraficem.
Inace nisam bas zadovoljan s njime, pokazuje mi 4C manje od stvarne temperature, pretpostavljam zato jer sama sonda nije u direktnom kontaktu sa medijem, vec mjeri preko "kosuljice".
ja imam isti problem jer mi pokazuje isto par stupnjeva manje.
ima na njuškalu termometara sa puno dužom sondom nego sto mi imamo jer ja mislim da je problem što je sonda blizu stijenke posude jer da je duža i da je u sredini tekućine bilo bi ok!
zato izmjerim alkoholnim termometrom...

herms ti je predobar !!! svaka čast :malosamsipopil:
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri svi 29, 2013 8:33 am

isvara je napisao/la:
grigor je napisao/la:Termometar je kupljen u mariterm-u, cca 80kn. Ima navoj 1/2'' tako da se lijepo moze usrafiti u mufu.
Sastoji se od dva dijela, "kosuljice" koja se zajedno sa navojem usrafi u mufu i samog termometra koji se onda gurne u tu "kosuljicu" i pricvrsti se malim sraficem.
Inace nisam bas zadovoljan s njime, pokazuje mi 4C manje od stvarne temperature, pretpostavljam zato jer sama sonda nije u direktnom kontaktu sa medijem, vec mjeri preko "kosuljice".
ja imam isti problem jer mi pokazuje isto par stupnjeva manje.
ima na njuškalu termometara sa puno dužom sondom nego sto mi imamo jer ja mislim da je problem što je sonda blizu stijenke posude jer da je duža i da je u sredini tekućine bilo bi ok!
zato izmjerim alkoholnim termometrom...

herms ti je predobar !!! svaka čast :malosamsipopil:
Vrh bimetalnog termometra treba unutar košuljice biti naslonjen na stijenku košuljice (sam unutarnji vrh košuljice). Zato bi termometar trebao imati "leteću" (prilagodljivu po dužini tijela) spojnicu kojom termometar pričvršćuješ za košuljicu. Ako isti nije izveden tako, jedino rješenje je da utrpaš termovodljivu pastu (za npr. spoj procesora od PC-a i hladila) u unutarnji vrh košuljice. Za provjeru točnosti koristiš neki poznati (alkoholni ili živin) termometar. Ako ti termometar laže po cijelom području jednako, zakreneš vijak na stražnjoj strani (nadam se da postoji) u jednu stranu (koju?=probaš) da ga namjestiš gdje kazaljka i treba biti. Temperatura sladovine (koma) u sredini lonca ne bi smjela biti višlja od temperature istoga blizu stijenke lonca za 1 do 1,5°C, a ako miješaš onda i manja.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » sri svi 29, 2013 9:15 am

Don Genovese je napisao/la: Ako ti termometar laže po cijelom području jednako, zakreneš vijak na stražnjoj strani (nadam se da postoji) u jednu stranu (koju?=probaš) da ga namjestiš gdje kazaljka i treba biti.
e imam to !!
za ravni šarafciger....
samo nisam znao da to služi za to
thanx
Pivo teče bubrezi se liječe !

Odgovori